Bővülő terrorlista

Az Egyesült Államok terrorlistája legalább olyan érdekes olvasmány, mint a legnagyobb adóhátralékot produkáló embereké. Megtalálhatók a régi ismerősök, a kommunista harcosok, de egyre több ilyen-olyan iszlamista terrorsejt szerepel külön néven a gyűjteményben. Az Európai Unió is csinált egy saját papírt, amely nem fedi tökéletesen az amerikai szövetséges ellenségeit.

2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár elsősorban az ábécé miatt, de bizony a gonoszok gyűjteményének első tagjai között máris rá lehet lelni a csibészek főnökére, a behatárolhatatlan és megtalálhatatlan al-Kaidára. Bár a Fényes Ösvény nyilván nem tagja az al-Kaidának, ám a legtöbb iszlamista csoportra könnyen rá lehet mondani, hogy az al-Kaida tagja, hiszen hasonlóképpen harcol, mint az Oszama bin Laden nevéhez kötött hálózat többi része. A 42 tagú feketelista 28 résztvevője köthető az iszlámhoz, s vallási alapon is tervelik ki merényleteiket. Nem meglepő, hogy a legtöbben a világ talán legrégebbi tűzfészkéből, a Közel-Keletről jutottak fel a listára. Mivel arrafelé a csoportok szinte naponta változnak, lehet, hogy egy ma elfogadott lista másnapra már elavultnak számít. Az bizonyos, hogy az izraeli–palesztin viszályban jelenleg a Népi Front Palesztina Felszabadításáért – Főparancsnokság (PFLP-GC) már nem játszik olyan komoly szerepet, mint egykoron, és olyan szerteágazó nemzetközi ügyintézésre sem képes, mint arról az amerikaiak beszélnek. A lista kakukktojása a Kach és Kahane Csai szervezetek, amelyek az izraeli törvények szerint is terrorcsoportoknak minősülnek. Bár hivatalosan sehol nem jelenhetnek meg, jelentős a támogatottságuk a radikális zsidó telepesek között, nemrégiben az is felmerült, hogy indulhassanak a választásokon. Ehhez azonban el kellene törölni a knesszet azon törvényét, amely kimondja a nyíltan rasszista csoportok betiltását.
A listán szereplő csoportok legnagyobb része egyébként épp az Egyesült Államok ellen harcol meg nem engedett eszközökkel. Ilyenek az említett al-Kaidához köthető mozgalmak, így ők azonnal felkerülnek a terrorlistára. Az amerikai meghatározás is félrevezető néha, hiszen az Iszlám Dzsihádhoz Szíriát és Iránt írják Washingtonban, pedig valójában a palesztin területeken működik, Damaszkusz és Teherán részvétele nem egyértelmű a harcában. Más csoportok inkább az amerikai szövetségesek elleni politikai-vallási-ideológiai harcot vívják (ilyenek a palesztin csoportok, amelyek elsősorban Izrael ellen törnek, ám az Egyesült Államok ugyanolyan rossz a szemükben, mint első számú elnyomójuk). A többi szervezet főként ideológiai harcot vív, alkalmasint évtizedek óta, komolyabb eredmény nélkül. Ilyenek a Fényes Ösvény gerillái, vagy a többi kommunista szabadcsapat Dél-Amerika őserdőiben. Az említett államokban a kommunista hatalomátvétel soha nem volt valószínű, még az ötvenes–hatvanas években sem sikerült megdönteni az ottani kormányokat, a dzsungelben tanyázó gerillák azonban nem hagynak fel tevékenységükkel. Nyugalom van Észak-Írországban is, amióta 1998-ban aláírták a nagypénteki megállapodást. A két IRA-mutáció az amerikai listán azonban továbbra is bizonyos mértékben aktív, ám összesen legfeljebb 300 emberről van szó.
Az uniós terrorlista tagjai sokszor ismeretlen csoportok, s messze nem olyan globális alapon állnak össze, mint Washington névsora. Két szikh csoportot is találhatunk, amelyek valószínűleg a brit tagok kérésére – náluk komoly szikh kisebbség él – kerültek a gonoszok közé. Nem szerepel rajta a Hezbollah, amelyet annak véres történelme ellenére sem tart terrorszervezetnek az EU, pedig az Egyesült Államok külön kérte a libanoni harcosok felvételét a listára. Ha egy-egy csoport helyet kap a listán, az több eredménnyel is járhat. Míg a Valódi IRA rá se ránt, az iráni Népi Modzsahedek számára borzasztó dolog látni a nevüket azok között, akik ellen harcolnak. Az amerikai irányítású Irán-ellenes megmozdulásokat támogató csoport ugyanis ugyanazt akarja, mint a nyugatiak, mégis páriák az EU-ban és Amerikában is. Washington ráadásul az állam egyik elit fegyveres egységét, a Forradalmi Gárdát is fel akarja tenni a listára, nyílt politikai jelzésként Teheránnak.
Az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai mindkét listán rajta van, s bár a hosszú nevű csoport nyíltan a palesztin vezetéshez kötődik, az uniót és az Egyesült Államokat sem zavarja ez a tény. Ugyanez azonban problémát okoz, amikor a Hamászról van szó, ezt a csoportot mindkét entitás terroristának tartja, annak ellenére, hogy az iszlamista szervezetnek jelentős szociális hálózata van, s a bölcsődétől a nyugdíjaskorig elkíséri a rászorulókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.