Egyetemi pótfelvételi csak milliomosoknak

Már csak négy napjuk maradt a gondolkodásra azoknak, akik az első körben lemaradtak az egyetemről, hétfőig lehet ugyanis benyújtani a jelentkezéseket a pótfelvételire. A döntés nem könnyű, hiszen a kínálat igen szűkös: vagy horribilis összeget kérnek érte, vagy még diploma sem jár a kurzus elvégzéséért.

2007. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus 13-ig, azaz hétfőig lehet jelentkezni az egyetemek és főiskolák által meghirdetett pótfelvételikre. Nincs könnyű dolguk a rendes felvételi során lemaradt diákoknak, a hőn áhított szakhoz ugyanis milliók kellenek, az oktatási tárca által propagált ingyenes felsőfokú szakképzésre pedig – amivel diploma sem jár – szinte senkinek sem fáj a foga.
Emlékezetes, tavaly drasztikusan, több mint 10 százalékkal csökkentette a Hiller István vezette oktatási tárca a felvételi keretszámokat, ám a létszámapasztás csak a diplomával záruló képzésekre vonatkozott, a szakképzésekre nem. A miniszter még a képzési hozzájárulás fizetése alól is felmentette az ide jelentkezőket, csak sikerüljön feltölteni a helyeket. Az eredmény: súlyos kudarc. A rendelkezésre álló 12 500 helyre csupán ötezren jelentkeztek, 7000 hely pedig üresen tátong. A helyzetet súlyosbítja, hogy a képzések jó részére az érettségin éppen átcsúszó fiatalt is simán felvették, hiszen a minimális 72 pont volt a bekerülési küszöb, miközben a slágerszakokon nagyszerű eredményekkel ezrek szorulnak ki a felsőoktatásból. Az oktatási tárca vélhetően azért népszerűsíti olyan elszántan ezeket a képzéseket, mert csupán négy félévesek, így sokkal olcsóbbak, mint az egyetemi kurzusok. A probléma csak az, hogy a piacon szinte semmit sem ér az így megszerzett oklevél, hiszen a cégek még a diplomások között is szelektálnak.
Az egyetemi, főiskolai szintű képzések esetében természetesen már csak költségtérítéses helyek maradtak. A nem túl kelendő kurzusokra – így például a szociális munkás – már félévenként nyolcvanötezerért is be lehet jutni, a népszerű mérnöki kar azonban már jóval drágább: a Budapesti Műszaki Egyetem évente 570 ezer forintot kér az építőmérnöki képzésért, igaz, vidéken már 320 ezerért is megkapható ugyanez. A legdrágább idén is az orvosi szakma elsajátítása, ennek ellenére a Semmelweis Egyetemen már fizető hely sincs az általános orvosi karon. A fogorvosoktól itt évi több mint 2,6 millió, a gyógyszerészektől közel 2,7 millió forintot kérnek. Érdekes, hogy Szegeden ez utóbbi képzés csupán alig több mint egymillió forintba kerül évente. Az általános orvosi képzés Szegeden és Debrecenben évi 1,7 millió forintba, Pécsett 1,85 millióba kerül.
Fontos tudni, hogy a pótfelvételivel azok is megpróbálkozhatnak, akik az első körben nem is felvételiztek, az azonban nem jelentkezhet újra, aki már valahová felvételt nyert. Az eljárás során csak egy intézménybe és egy szakra lehet jelentkezni. A pótfelvételihez külön jelentkezési lap készült, amelyet az adott egyetemen vagy az Országos Felvételi Iroda (OFIK) ügyfélszolgálatán lehet beszerezni. Az eljárás díja ötezer forint, a befizetést igazoló szelvényt a jelentkezési lapra kell ragasztani. A laphoz is csatolni kell a pontszámításhoz szükséges dokumentummásolatokat – bizonyítványok, többletpontok, előnyben részesítés feltételeinek igazolása –, amelyeket az adott egyetem előír. A jelentkezési lapot a mellékletekkel együtt közvetlenül a felsőoktatási intézménybe kell eljuttatni, elektronikusan jelentkezni nem lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.