Felvételi: mást választ a főváros és a vidék

A gimnazisták a humán, a szakközépiskolások a műszaki területet részesítik előnyben. A vidékiek közül kiemelkedően sokan jelentkeztek pszichológia szakra, a falusiak pedig főként a gazdálkodás iránt érdeklődnek, míg az újonnan induló szabadbölcsészetet elsősorban budapesti fiatalok választották – derül ki az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda adataiból. A drasztikus jelentkezőszám-csökkenés nem magyarázható a kevesebb diákkal, hiszen az érettségizők száma négyezerrel több volt, mint tavaly.

2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiderült a vizsgálódásból, hogy mind a szakközépiskolai érettségivel, mind a gimnáziumi végzettséggel rendelkezők körében népszerűek a gazdaságtudományi területek, ilyen a gazdálkodás és menedzsment, a turizmus-vendéglátás, valamint a pénzügy és számvitel szak. A szakközépiskolások körében azonban kiemelkedően nagy az érdeklődés a műszaki terület iránt. Sokan választották a mérnök-informatikus, a gépészmérnök és a villamosmérnök szakokat, míg a gimnáziumban végzettek inkább a humán terület felé húznak, mint a kommunikáció és médiatudomány, a pszichológia, andragógia vagy a nemzetközi tanulmányok szak.
A községekben élők körében a gazdaságtudományi terület a sláger, ezenkívül a mérnöki szakma, így a mérnök-informatikus, gépész-és villamosmérnöki szak vonzott sok falusi fiatalt. A vidéki városokban élők közül a gazdaságtudományi területek, valamint a minden körben népszerű kommunikáció és médiatudomány mellett sokan választják a pszichológiát és az andragógiát, vagyis a felnőttképzést. A fővárosi fiatalok és a vidéki városiak szakválasztása között az egyetlen érdekes különbség, hogy az újonnan induló szabadbölcsészet alapszakra elsősorban budapesti fiatalok jelentkeztek.
Az adatokat nézve kiderül az is, hogy a jelentkezők számának drasztikus csökkenése nem magyarázható azzal, hogy fogy a diákok száma, ugyanis idén négyezerrel többen érettségiztek, mint egy évvel korábban. Ennek ellenére több mint 24 ezerrel kevesebb fiatal jelentkezett a felsőoktatásba, mint egy évvel korábban. Az érdeklődés soha nem látott visszaesésének oka, hogy megszűnt az ingyenes felsőoktatás Magyarországon: a most felvett diákoknak a másodévtől kezdve alapképzésen évi 105, mesterképzésen 150 ezer forintot kell fizetniük tanulmányaikért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.