Gyarmat az Északi-sarkon

Felértékelődött az Északi-sark térsége, mióta Oroszország és Kanada nagyon, Norvégia, az Egyesült Államok és Dánia kisebb mértékben meg akarja szerezni magának a valószínűleg olaj- és gázlelőhelyeket rejtő óceáni talapzatot. A történelem jogán pedig akár Budapest is felemelhetné a kezét, ha az ottani földek hovatartozásáról van szó.

2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Osztrák–Magyar Monarchia nem folytat gyarmatpolitikát! – közölte Horthy Miklóssal a hadiflotta parancsnoksága, mikor a későbbi magyar kormányzó a császári és királyi udvart külföldi hódításokra próbálta rábírni. Emiatt a flotta inkább kereskedelmi célú utakat tett a világ minden táján, megtelepedni sehol nem próbált. Nem volt ilyen célja annak az 1872-ben Osztrák–Magyar Északi-sarki Expedíció néven indult vállalkozásnak sem, amely a Monarchia egyetlen kvázigyarmatát megszerezte. A jeges kaland során Karl Weyprecht sorhajóhadnagy és helyettese, egyben az expedíció tudományos vezetője, Julius Payer főhadnagy a Spitzbergák és a Novaja Zemlja közötti területet indultak átkutatni Kepes Gyula magyar hajóorvos kíséretében. Emellett az a merész ötlet is felmerült, hogy ők keresik meg a zord északi területek és a Bering-szoros közötti átjárót. A Tegethoff nevű hajó azonban a jég fogságába került, így partra szálltak a kutatók. Az általuk felfedezett területet őcsászári és királyi felségéről Ferenc József-földnek nevezték el. A 191 kisebb-nagyobb szigetből álló csoportosulás egyik tagja gróf Zichy Jenőről, az expedíció egyik támogatójáról a Zichy-föld elnevezést kapta, egy kiszögellést pedig máig Budapest-fokként emlegetnek. A kutatás egyébként nem volt teljes egészében a hadügyminisztérium terve, ahhoz adakoztak – igaz, meglehetősen keveset – magyar bankok és magánszemélyek is, ám eredményei okán mindenütt megjelent a hadiflotta annaleseiben mint közös osztrák– magyar expedíció.
A Ferenc József-föld mégsem lehetett osztrák–magyar birtok, hiszen hivatalosan csak magánszemélyek kirándulása volt az expedíció. Minthogy a Monarchia semmiféle követelést nem nyújtott be a lakatlan, megközelíthetetlen és jéggel borított területre, két ország között dőlt el a vita: a Szovjetunió és Norvégia követelte a földet. 1926-ban Moszkva közölte a világgal, hogy a Ferenc József-föld az ő birtoka. Norvégia erre válaszul tiltakozott, és két hajót indított útnak a jégszigetek felé, hogy a szovjetek előtt birtokába vegye. A Torsnes és a Hvalrossen azonban a jég fogságába került, így megelőzhette őket a Georgij Szedov jégtörő. Smidt doktor emberei ki is tűzték a szovjet lobogót a szigetekre, s 1932-ben a Ferenc József-földet Moszkva annektálta.
Kutatási és katonai célból ideérkezett néhány ember a szárazföldről, ám a szigetek továbbra is gyakorlatilag lakatlanok. Eurázsiának ugyanakkor ez az Északi-sarkhoz legközelebb eső pontja, így komoly katonai-politikai jelentősége van. A szovjet időszakban le is volt zárva a terület, mivel számos hadgyakorlatot hajtottak végre errefelé, s csak 1991-re nyílhatott meg újra a „madárlátta magyar gyarmat”. Manapság pedig épp a Ferenc József-földtől számítja Oroszország azt a kétszáz tengeri mérföldet, ameddig elér befolyása az Arktisz területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.