Merész célkitűzésnek nevezte a Sugárterápiás és Onkológiai Szakmai Kollégium elnöke a kormány hét végi bejelentését, miszerint öt éven belül egyharmadával csökkentenék a daganatos betegségekben szenvedők halálozási arányát. Szűcs Miklós ugyanakkor hangsúlyozta: komolyan kell venni a szándékot, s már azt is örömtelinek nevezte, hogy egyáltalán beszélnek a kérdésről. Hozzátette: szakmailag nem lehetetlen rövid idő alatt jelentős javulást elérni a halálozási mutatókban, ám ehhez komplex program és társadalmi összefogás szükséges. Nem elegendő elérni a magasabb részvételt a szűréseken. Komplex programra van szükség, a kiszűrtek ellátását és rehabilitációját fejleszteni kell, át kell tekinteni a teljes onkológiai ágazat finanszírozását, s ki kell terjeszteni a genetikai vizsgálatokat. A sugárterápiás eszközpark fejlesztése például nagyon időszerű volna, aminek a költsége 35-40 milliárd forintra tehető. Noha ezekre a beruházásokra több szakmai javaslatot is készítettek, továbbra sem látják rá a pénzügyi fedezetet – szögezte le Szűcs. A szakmai kollégium egyelőre semmit nem ismer a bejelentett ötéves program részleteiből, intézkedéseiből, s azt sem tudja, milyen forrásból mennyi pénzt rendel hozzá a kormány. A kollégiumi elnök felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly elfogadta a kabinet a nemzeti rákstratégiát, aminek vannak ugyan eredményei, de a halálozási mutatókban ez egyelőre nem mutatkozik meg.
Ottó Szabolcs, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató-helyettese szintén azt mondta: nem ismerik a kormány által bejelentett ötéves program részleteit. Megkerestük több betegszervezet képviselőjét is, ám ők sem tudtak többet a programról. Mindannyian állították, hogy annak előkészítésébe nem vonták be őket. Az ÁNTSZ sajtóosztályán mindössze azt a tájékoztatást kaptuk, hogy tudnak róla, de a részletek kidolgozása folyamatban van.
Az egészségügyi tárca azt közölte: a program célja, hogy a szervezett és célzott lakossági szűrővizsgálatok segítségével 70 éves kor alatt öt–tíz százalékkal mérséklődjön a daganatos betegségek okozta halálozás. Szeretnék elérni, hogy a 45 és 65 év közötti asszonyok 70 százaléka vegyen részt a kétévente esedékes emlőszűrésen, s így 2012-ig 30 százalékkal csökkenjen a mellrák miatti halálozási arány. Tervezik továbbá a 45 és 65 év közötti nők és férfiak vastag- és végbélszűrési rendszerének megszervezését. A szűrővizsgálatokon való részvétel növelése érdekében országos kommunikációs kampányt indítanak. Arra a kérdésre, hogy a szűrővizsgálatokon való részvételi hajlandóság növelése mellett milyen más intézkedéseket terveznek az onkológia területén a halálozás csökkentése érdekében, a szaktárcánál azt a választ kaptuk: a szűrések akkor hatékonyak, ha megvan az azt végző, országos lefedettséget biztosító, kellő kapacitással és finanszírozással rendelkező rendszer. – Azon dolgozunk, hogy valamennyi kiemelt program (mammográfia, méhnyakrákszűrés) intézményi háttere megfelelő legyen – tették hozzá a szakminisztérium sajtóosztályán.
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről