Megszűnő iskolák és óvodák sokasága

Több mint félezer közoktatási intézmény szűnik meg szeptembertől – derül ki a lapunk birtokába került, még mindig nem a végleges adatokat tartalmazó dokumentumból. Az irat szerint 423 intézmény bezár, további 104 pedig ugyan tovább működik, de nem közoktatási intézményként.

2007. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lapunkhoz került jelentés szerint június 1-jéig 423 óvoda, illetve iskola jelezte, hogy kénytelen bezárni kapuit, közülük 206 intézménynek már be is vonták a működéshez szükséges azonosító számát. További 104 olyan óvoda és iskola van, ahol az épület tovább működik, de azt már nem közoktatási célra használják majd. Összesen 22 iskola, illetve óvoda zár be jogutód nélkül, a többi nagy részét összevonják egy nagyobb intézménnyel. Érdekes, hogy 229 intézmény úgy szűnik meg, hogy rögtön egy új iskolát, óvodát is létrehoznak. Szakértőnk szerint ennek a célja a pedagóguselbocsátások egyszerűbb lebonyolítása és a bértakarékosság szem előtt tartása. A régi intézmény dolgozóinak ugyanis így automatikusan megszűnik a jogviszonya. Az igazgató azt vesz fel a régi tanári gárdából az új iskolába, akit akar, míg leépítéskor figyelembe kellene vennie az intézményben eltöltött évek számát is, márpedig az idősebb pedagógusnak magasabb a fizetése.
*
A megszűnéssel tehát elérhető, hogy egy 100 fős, vegyes életkorú tanári gárdát felmondási idő nélkül 50 fős, fiatalokból álló, olcsón dolgozó csoporttá apasszanak.
Emlékezetes, az idén mintegy tíz-tizenkét milliárd forintos forráskivonás sújtja a közoktatást, ami azt jelenti, hogy bizonyos évfolyamokon húsz-huszonöt százalékkal csökken az állami támogatás mértéke.
Az új tanév kezdetével lép életbe a tanárok kötelező óraszámemelése is, amelyről még tavaly döntött a Gyurcsány-kormány a megszorítócsomag részeként. Ennek lényege, hogy a pedagógusoknak az eddigi 20 kötelező óra helyett 22 órát kell megtartaniuk, miközben fizetésük egyáltalán nem növekszik.
A pedagógus-szakszervezetek már a rendelet meghozatalakor jelezték, hogy a döntés több ezer tanár elbocsátásával jár majd, hiszen így a tanárok egy részére nem lesz szükség. Az óraszámemelés nemcsak az utcára kerülő pedagógusok életét teszi kilátástalanná, de tovább rontja az oktatás színvonalát is.
Azok a pedagógusok sem járnak jól, akiknek megmarad a munkahelyük, a többletmunkát ugyanis nem fizetik ki nekik. Viszont azok a tanárok járnak a legrosszabbul, akik eddig is több órát – például korrepetálást, szakkört, fakultációt – tartottak a diákoknak. Nekik eddig pluszpénz járt a „túlóráért”, ettől fogva azonban ugyanannyi munkáért, mint eddig, kevesebbet visznek majd haza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.