Átrajzolták a kórházak területi ellátási kötelezettségét is az áprilisi ágyszámcsökkentés idején. Ez a lakóhely és a betegség típusa szerint meghatározza, hogy kinek melyik intézményben biztosított az ellátása. A betegek nem csak a kijelölt helyre mehetnek, kérhetik felvételüket más intézménybe is. Ha nincs ilyen „speciális” igény, akkor a háziorvos a hivatalos, az ÁNTSZ internetes oldalán olvasható besorolást követve állítja ki a beutalót.
Márpedig aszerint a Pest megyeiek jelentős része már nem az évtizedek óta megszokott Budai Irgalmasrendi Kórházba (korábban az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet része volt) tartozik kardiológiai ellátásra. Az új beosztás őket a Szent Margit Kórházba sorolta.
Tomcsányi János, a Budai Irgalmasrendi Kórház kardiológiai osztályának vezető főorvosa úgy fogalmazott: a reformmal Szentendre és vonzáskörzetének betegei azt kapták, hogy most egy szinttel alacsonyabb ellátóhelyre kerülnek kardiológiai ellátásra, hiszen a Margit-kórháznak nincsenek meg a korszerű terápiához szükséges felszerelései, míg az irgalmasrendi kórház kiemelt szívkatéteres laborként rendelkezik ezekkel. Itt végeznek például katéteres értágítást és ritmuszavar-terápiát, valamint pacemakert és a szív működését segítő ballonpumpát is beültetnek. Mind olyan dolog, amely a Margit- kórházban nincs. Így gyakran előfordul, hogy az említett intézményből továbbküldik a betegeket egy olyan helyre, ahol ezeket a beavatkozásokat el tudják végezni.
A Molnár Lajost váltó Horváth Ágnes miniszter az új területi ellátási kötelezettséget ért számtalan panasz kapcsán többször elmondta, hogy lehetőség van változtatni a besoroláson, ha az érintett önkormányzatok és fenntartók megegyeznek róla. Tomcsányi János hangsúlyozta: ők már megállapodtak a Pest megyei önkormányzattal arról, hogy az ottani lakosokat továbbra is a Budai Irgalmasrendi Kórházban kezeljék. – Erről már a képviselő-testületi döntés is megszületett – erősítette meg Szirmák Eszter, az önkormányzat illetékese. A papírokat körülbelül két hónapja nyújtották be az Egészségügyi Minisztériumnak és az ÁNTSZ-nek, de a besorolás azóta sem változott. Szirmák Eszter és Tomcsányi János is állítja: a késedelem okát nem értik, arról nem kaptak tájékoztatást.
Noha lapunk munkatársa az illetékesek szabadsága miatt nem kapott konkrét választ az ügyben, annyi kiderült: feltehetőleg a Szent Margit Kórház fenntartójának, azaz a fővárosi önkormányzatnak az engedélye hiányzik. Az érintettek szerint azonban nem egyértelmű, hogy erre is szükség van a módosításhoz. Úgy vélik, célravezetőbb lett volna, ha a tárca a döntés meghozatalakor figyelembe veszi a szakma javaslatát, mert utólag bonyolult a besorolást megváltoztatni, főként a nyári szabadságok alatt.
Szirmák Eszter nem érti, miért szükséges annak a fenntartónak a hozzájárulása, amelyet hátrányosan érint, ha intézményei elveszítik egy térség területi ellátási kötelezettségét, hiszen ekkor csökkentik a finanszírozással ellátható betegeik számát is. – Hol van itt verseny? – tette fel a kérdést, s hangsúlyozta: ha verseny volna, akkor az ellátás biztosítására kötelezett önkormányzat, a Pest megyei szakmai szempontok alapján eldönthetné, hol kapják a legjobb ellátást a betegei.
Jön a havazás, mutatjuk mely vármegyéket érinti először