Olmert a korrupció hálójában

Egy hónapon belül eldőlhet, hogy helyén marad-e Izrael miniszterelnöke. Ehud Olmert nevét legalább három olyan ügygyel is kapcsolatba lehet hozni, amelyek magukban is elegendők lennének a kormányfő elmozdításához, ő azonban egyelőre küzd a maradásért.

2007. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napokkal ezelőtt befejeződött a tanúk kihallgatása a Bank Leumi-ügyben. Itt egy két évvel ezelőtti privatizációs botrányról van szó, amely során az akkor még pénzügyminiszter Olmert állítólag személyes befolyását latba vetve a pénzintézet magánosításánál egy amerikai és ausztrál üzletemberekből álló csoportnak kedvezett, írta a Háárec izraeli napilap. Annak ellenére tette ezt, hogy az amerikai Mortimer Zuckerman és az ausztrál Frank Lowy által ajánlott összeg alacsonyabb volt, mint a legjobb ajánlat, így az állam vesztesége becslések szerint mintegy 250 millió dollár. Olmert ugyanakkor bírái elé állhat a Befektetési Központ-ügyben – mikor az ipari és kereskedelmi tárca vezetőjeként szakértői véleményét figyelmen kívül hagyva döntött –, valamint a Kisebb Ügyek Hatóságának kinevezési botrányában – ahol valószínűleg politikai szövetségeseit juttatta jövedelmező állásokhoz. Ezekhez hozzá lehet még tenni Olmert Cremieux utcai ingatlanvásárlását, a vád szerint ugyanis jóval olcsóbban kapott meg egy jeruzsálemi belvárosi házat a valós értékénél, többek között azért, mert korábban ő volt a nagyváros polgármestere.
A Háárec szerint az első két esetben csak Menáhem Mazuz, az ország legfőbb ügyészének döntése hiányzik ahhoz, hogy beidézzék Olmertet a bíróságra vádlottként, ám könnyen a jeruzsálemi belvárosi ház is felkerülhet a bűnlajstromra. Ezek az ügyek azonban szinte eltörpülnek a Vinográd-jelentés megállapításai mellett, amely egyértelműen kijelentette, Olmert hibázott a második libanoni háború során, így nemcsak gazdasági bűncselekmények fűződhetnek a nevéhez, hanem egy vesztes háború felelősségét is vállalnia kell.
Bár Izraelben a bíróságnak talán nagyobb hatalma van, mint a világ bármely más részén, a főügyész mégsem „rúghatja ki” a miniszterelnököt, legfeljebb perbe foghatja. A döntés így a knesszet kezébe kerülhet, amely aztán vagy megvonja a bizalmát a kormányfőtől, és ezzel egyértelműen az előre hozott választásokra szavaz.
Az ötpárti kormány vezető ereje, a Kadima egy most tartott választáson valószínűleg bukna, s átadná helyét a Likudnak. A vezetőválasztás előtt álló Likud számára most az a kérdés, újra bízzanak meg Benjamin Netanjahuban, egykori miniszterelnökükben, vagy válasszák az ultraradikális Móse Fejglint pártjuk élére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.