Napokkal ezelőtt befejeződött a tanúk kihallgatása a Bank Leumi-ügyben. Itt egy két évvel ezelőtti privatizációs botrányról van szó, amely során az akkor még pénzügyminiszter Olmert állítólag személyes befolyását latba vetve a pénzintézet magánosításánál egy amerikai és ausztrál üzletemberekből álló csoportnak kedvezett, írta a Háárec izraeli napilap. Annak ellenére tette ezt, hogy az amerikai Mortimer Zuckerman és az ausztrál Frank Lowy által ajánlott összeg alacsonyabb volt, mint a legjobb ajánlat, így az állam vesztesége becslések szerint mintegy 250 millió dollár. Olmert ugyanakkor bírái elé állhat a Befektetési Központ-ügyben – mikor az ipari és kereskedelmi tárca vezetőjeként szakértői véleményét figyelmen kívül hagyva döntött –, valamint a Kisebb Ügyek Hatóságának kinevezési botrányában – ahol valószínűleg politikai szövetségeseit juttatta jövedelmező állásokhoz. Ezekhez hozzá lehet még tenni Olmert Cremieux utcai ingatlanvásárlását, a vád szerint ugyanis jóval olcsóbban kapott meg egy jeruzsálemi belvárosi házat a valós értékénél, többek között azért, mert korábban ő volt a nagyváros polgármestere.
A Háárec szerint az első két esetben csak Menáhem Mazuz, az ország legfőbb ügyészének döntése hiányzik ahhoz, hogy beidézzék Olmertet a bíróságra vádlottként, ám könnyen a jeruzsálemi belvárosi ház is felkerülhet a bűnlajstromra. Ezek az ügyek azonban szinte eltörpülnek a Vinográd-jelentés megállapításai mellett, amely egyértelműen kijelentette, Olmert hibázott a második libanoni háború során, így nemcsak gazdasági bűncselekmények fűződhetnek a nevéhez, hanem egy vesztes háború felelősségét is vállalnia kell.
Bár Izraelben a bíróságnak talán nagyobb hatalma van, mint a világ bármely más részén, a főügyész mégsem „rúghatja ki” a miniszterelnököt, legfeljebb perbe foghatja. A döntés így a knesszet kezébe kerülhet, amely aztán vagy megvonja a bizalmát a kormányfőtől, és ezzel egyértelműen az előre hozott választásokra szavaz.
Az ötpárti kormány vezető ereje, a Kadima egy most tartott választáson valószínűleg bukna, s átadná helyét a Likudnak. A vezetőválasztás előtt álló Likud számára most az a kérdés, újra bízzanak meg Benjamin Netanjahuban, egykori miniszterelnökükben, vagy válasszák az ultraradikális Móse Fejglint pártjuk élére.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?