Őriszentpéter felsőoktatásba jelentkező diákjai közül a fiatalok 76,3 százaléka felvételt nyert valamelyik főiskolára vagy egyetemre, és ezzel a Vas megyei település elsöprő fölénnyel nyerte meg a kistérségek eredményességi versenyét – derül ki a lapunkhoz került listából.
A második helyen a Hajdú-Bihar megyei Polgár, a Komárom-Esztergom megyei Oroszlány és a Bács-Kiskun megyei Kalocsa végzett, ahol a fiatalok 70,9 százaléka járt sikerrel a felvételin.
A megyeszékhelyek versenyét Győr és Székesfehérvár nyerte 68,8 százalékos felvételi aránnyal, alig valamivel megelőzve Kecskemétet.
A toplista sereghajtója a Veszprém megyei Sümeg lett, a település felvételiző diákjainak csupán 49 százaléka kezdheti meg tanulmányait valamelyik főiskolán vagy egyetemen. Nem sokkal szerepelt jobban a baranyai Sásd, a borsodi Szikszó és a Fejér megyei Adony sem az 50 százalékos felvételi aránnyal. A megyeszékhelyek közül Kaposvár végzett az utolsó helyen: a somogyi diákoknak csupán 61,1 százaléka tett sikeres felvételi vizsgát.
Megdöbbentő a nagy egyetemi városok eredménye: Pécs és Szeged csupán a 170-es toplista középmezőnyében kapott helyet. A legrosszabb teljesítményt az Európa kulturális fővárosának jelölt, szocialista vezetésű baranyai megyeszékhely hozta, csupán a toplista 80. helyét sikerült megkaparintaniuk. Szeged azért a valamivel előkelőbb 45. helyen végzett. A legjobb teljesítmény Debrecené, de ez is csak a 40. helyre volt elég.
Még lesújtóbb a főváros helyezése: a liberális vezetés által az ország szellemi központjának tartott Budapest csupán a toplista 60. helyén végzett 64,3 százalékos felvételi aránnyal. Olyan települések végeztek a főváros előtt, mint Nyíregyháza, Balmazújváros vagy Kisvárda. Emlékezetes: idén soha nem látott mértékben, 24 ezer fővel csökkent a felsőoktatásba jelentkezők száma, miközben négyezerrel többen érettségiztek, mint egy évvel korábban. Megdöbbentő, hogy míg 2004-ben 167 ezer fiatal jelentkezett egyetemre vagy főiskolára, addig ebben az évben ez a szám már csak 108 ezer volt. Az érdeklődés radikális visszaesése annak köszönhető, hogy megszűnt az ingyenes felsőoktatás Magyarországon: a most felvett diákoknak másodévtől kezdve alapképzésen évi 105, mesterképzésen 150 ezer forintot kell fizetniük tanulmányaikért.
Társasházi lakás ég Budapesten