Eltérő értékelések Magyarországról

Hírösszefoglaló
2007. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy szórást mutatnak azok az elemzések, amelyek azt vizsgálják, hogy a globális likviditási válság által leginkább veszélyeztetett feltörekvő gazdaságok között van-e Magyarország vagy sem. A Standard & Poor’s (S&P) hitelminősítő intézet legfrissebb elemzése szerint nincs okunk aggodalomra: a 15 országra kiterjesztett felmérés szerint hazánk a tizedik helyen, a lista erősebbik harmadában foglal helyet 0,0 pontos, „köztes sebezhetőségi” besorolásával. Ezen a szinten helyezkedik el Lengyelország is, de nálunk valamivel rosszabb osztályzatot (0,1 pontot) kapott Szlovákia. A legsebezhetőbb ország a tanulmány szerint Lettország (1,7 ponttal), a második helyet Izland szerezte meg (1,2 pont), de még Bulgária is felfért a dobogóra a maga egy pontjával. Őket követi Törökország és Románia. A közép-európai négyek közül az S&P a cseh gazdaságot minősítette a legkevésbé veszélyeztetettnek az amerikai nem elsőrendű jelzálogpiacról kiindult globális likviditási válságtól: Csehország –0,9 ponttal a 12. helyre került.
Korábban már a Barclays Capital és a JP Morgan is közölt hasonló vizsgálati eredményeket, vannak azonban ellenvélemények is a londoni elemzői közösségben. A Merrill Lynch globális befektetési csoport által a hét végén kiadott európai feltörekvő piaci helyzetjelentés szerint a térségben – még mindig viszonylag magas ikerdeficitje miatt – Magyarország lenne a legsebezhetőbb egy esetleges pénzpiaci sokktól, annak ellenére, hogy a ház becslése szerint a magyar államháztartási hiány az idén három százalékponttal a GDP-érték 6,1 százalékára csökken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.