Integrációba menekülnek

A baranyai önkormányzat továbbra is az egészségügyi reform következtében kialakult helyzetet próbálja orvosolni: a megyei kórház 1,3 milliárd forintos hiánnyal küzd, ami havonta százmillióval növekszik. A megoldást a Pécsett egymással párhuzamosan működő betegellátási kapacitások felszámolása jelentheti.

Bóka Máté Ciprián
2007. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Baranya Megyei Kórház gazdálkodását felügyelő önkormányzati biztos szerint az áprilisban életbe lépett új finanszírozás súlyos helyzetbe hozta a kórházat. Az intézménynek 1,3 milliárdra rúg a tartozása, s a bevételkiesés havonta újabb százmilliós tételt jelent. A helyzetre az egyetlen megoldást a Pécsett található egészségügyi ellátások párhuzamosságait felszámoló integráció kínálhatja, amelyben az egyetem, a város és a megyei önkormányzat intézményei vennének részt.
A megyei közgyűlés elnöke, Hargitai János (Fidesz–KDNP) tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, a megye készen áll egy olyan gazdasági társaság létrehozására, amely megalapozza ezt az integrációt. Hozzátette, az egységesített rendszer kialakítására – ideális esetben – egy állami programkeretből huszonötmilliárdot hívhatnak le. Erre az összegre azonban rövid időn belül nem számíthatnak, így a kórház veszteségeinek csökkentésére más intézkedéseket is meg kell hozniuk.
A közgyűlés által tegnap jóváhagyott tervezet szerint ötvenöt gyermekgyógyászati ágyat két részletben az egyetemnek adnak át, kétszázhetven krónikus ágyukból pedig – száz szüneteltetése mellett – ötven a harkányi gyógyfürdőkórházhoz kerül. A még így is fennmaradó százhúsz fekvőhelyes krónikus betegellátást egyetlen telephelyre költöztetik.
A korábban már beígért intézkedések miatt a nyáron a pécsi tüdőszanatórium kiürítése is az elképzelések között szerepelt, ám Hargitai szerint még nem döntöttek arról, hogy melyik intézményt költöztetik majd ki.
Az elnök kiemelte, ugyan az integrációval felszabadulhat több ingatlan is, mégsem tervezik az üressé váló épületek privatizációját, azoknak új funkciókat keresnek.

Kölcsönt kérnek. A Baranya megyei önkormányzat döntött arról is, hogy kötvénykibocsátást kezdeményez. A megyeháza ezzel kétmilliárdos bevételhez juthat, amelyet tizenöt év alatt fizet majd vissza. A megye a pénzt kilenc kiemelt, célzott fejlesztésre – elsősorban pályázatokhoz szükséges önerő biztosítására – fordítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.