Megegyezés született a földtörvényről folytatott tegnapi ötpárti egyeztetésen, s ennek megfelelően a kormány levette napirendről azt a kérdést, hogy vásárolhassanak-e jogi személyek (cégek) tulajdonosai termőföldet – mondta érdeklődésünkre Medgyasszay László, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának kereszténydemokrata képviselője, aki az egyeztetés előtt még a civil szervezetekkel való összefogást sem tartotta elképzelhetetlennek a földtörvény ilyetén módosításának megakadályozása érdekében.
Az ötpárti egyeztetést összehívó Herbály Imre, a mezőgazdasági bizottság szocialista alelnöke arról számolt be, a cél az lett volna, hogy megtárgyalják a Magyar Agrárkamara által tavasszal jelzett problémákat, s lehetőleg gyorsított eljárással érjenek el ötpárti egyezséget a kérdésekben a törvény módosításához. Hozzátette: a megvizsgálandó kérdések közül az állattartó telepek földhöz jutási lehetőségének megvitatása csak egy lett volna. Tájékoztatása szerint e kérdés végül lényegében szóba sem került, mert kiderült, hogy a probléma összetettebb, sokrétűbb, s a szakmai szervezetek ragaszkodnak álláspontjukhoz, amiért nyilvánvalóvá vált, hogy hosszabb egyeztetésekre lesz szükség.
A jelenlévők végül elfogadták Font Sándor, a mezőgazdasági bizottság fideszes elnökének javaslatát, mely szerint minden mérvadó képviselet két héten belül beterjeszti a saját tagsági körében fellelhető „problématérképet”, s egy hétre rá ezek összefésülése érdekében újabb plenáris ülést tartanak a parlamenti pártok és az érdekvédelmi szervezetek részvételével.
A kérdés rendezése egyébként több szempontból is sürgető, hiszen azon kívül, hogy elvileg már 2009-től változik az uniós támogatási rendszer, 2011-ben megszűnik az unió által hazánknak adott, a külföldi földszerzés megakadályozását lehetővé tévő moratórium. Mindeközben a moratórium célja, hogy a hazai földáraknak meg kell közelíteniük a környezetükben lévő nyugati árakat, még igen távoli, a termelők – főként állattartók – többsége pedig nem rendelkezik saját birtokkal, s ez komoly bizonytalanságot okoz a termelésben, mivel a tartós bérleti jogviszony sincs megfelelően rendezve.
Mindezek miatt Medgyasszay László képviselő szerint nyilvánvaló, hogy tárgyalási és megegyezési kényszer nyomása alatt vannak a pártok. Mint mondta, a tegnapi tárgyaláson is előjöttek a nézetkülönbségek, de ez nem akadályozta meg a feleket abban, hogy megállapodjanak a földtörvény átfogó áttekintésében, és a kormánypártokat abban, hogy elvessék a félmegoldásokat és a veszélyeket rejtő földtörvény-módosító javaslatukat. Mindezt örvendetesnek nevezve jelezte, továbbra is fenntartásai vannak, mivel hasonló javaslattal a kormány már nem először állt elő, s nem biztos, hogy a kérdés a továbbiakban nem merül fel újra.
Herbály Imre tájékoztatása szerint amennyiben a szakmai szervezetek által összeállított javaslatok nyomán lefolytatott tárgyalások erre lehetőséget adnak, úgy ismét felmerülhet az állattartó társaságok tulajdonosai földszerzési lehetőségének megadása. Felhívta a figyelmet arra, hogy mindezt olyan törvényi szabályozással kívánnák megoldani, mint amilyet a franciák vagy a hollandok alkalmaznak, vagyis lényegében lehetetlenné tennék a külföldiek földvásárlási lehetőségét.
Fontos változások lesznek a SZÉP-kártyánál