Nehezen tiltható be a német náci párt

Németországban, elsődlegesen a keleti tartományokban aggasztóan megemelkedett a külföldiekkel szemben elkövetett erőszakos cselekmények száma. Az „idegengyűlölet” és a „neonácizmus” fogalmak közötti különbségről kipattant vitán túllépve erősödnek azok a hangok, amelyek a „barna ideológiát” hirdető párt, a Német Nemzeti Demokrata Párt (NPD) betiltásában látják a rasszizmus ellen folytatandó harc legfontosabb feltételét. Mindez azonban alkotmányos akadályokba ütközik.

Stefan Lázár
2007. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy ghánai férfit Braunschweigben megvertek, egy afgán nőt Chemnitzben lelöktek a lépcsőn, Magdeburgban kutyát uszítottak egy iraki emigránsra, „Ki a külföldiekkel! Németország a németeké!” jelszavakkal Mügelnben hajtóvadászat indult indiaiak ellen. Ilyen és ehhez hasonló atrocitások után Kurt Beck, a szociáldemokraták pártelnöke újabb javaslatot tett a szélsőjobboldali erőknek otthont adó NPD betiltására. A tartományok belügyminisztereinek konferenciáját elnöklő Ehrhart Körting (SPD) kollégái nevében is hasonló követeléssel állt elő. Matthias Platzek, Brandenburg tartomány miniszterelnöke szerint minden erővel meg kell akadályozni, hogy az NPD a pártoknak folyósított állami támogatással építse ki a struktúráját. Hogy az egyre magabiztosabban agitáló, nemzetiszocialista téveszméket népszerűsítő párt céltudatosan igyekszik a „barna ideológia” terjesztésére, azt alátámasztja a hír, hogy Andreas Molau, az NDP vezetőségének nyíltan antiszemita és rasszista nézeteket hirdető tagja egy birtokot vásárolt, ahol „nevelő tábor” berendezését tervezi.
A szövetségi állam egyszer már kísérletet tett a betiltás lehetőségének jogi tisztázására, de az alkotmánybíróság 2003-ban elutasította a keresetet. A csalódást keltő ítéletből levont tanulságként mindenekelőtt a kereszténydemokraták tartózkodnak attól, hogy ismételten a legfelső bíróság elé vigyék az ügyet.
Az első próbálkozás a szélsőjobboldali párt betiltására egyébként anélkül jutott csődbe, hogy az alkotmánybíróság kétségbe vonta volna az NPD alkotmányellenes tevékenységét. A bírák azon akadtak fel, hogy a biztonsági szervek besúgókat építettek be a neonácik vezető grémiumaiba, és ezek szerepét – esetleges „agent provocateurként” – nem lehetett tisztázni. A pert a köztársaság tehát eljárási hiba miatt vesztette el. Hasonló gigantikus blamázst jelentene, ha az újabb kísérlet is meghiúsulna – állítja a CDU. Wolfgang Schäuble szövetségi belügyminiszter is utalt a magas eljárási rizikóra, már csak azért is, mert nem lenne könnyű feladat eleget tenni az alkotmánybíróság elvárásának: bebizonyítani, hogy az NPD agresszívan támadó szervezet.
Kiutat jelenthetne a beépített felderítők visszahívása. Ebben az esetben viszont az NPD-t megfigyelő alkotmányvédő hivatal elveszítené nélkülözhetetlennek tartott hírforrásait. A párt betiltásához a bírák kétharmadának egyetértése szükséges, az úgynevezett szakmai többség. E szabály átalakítása egyszerű többségre szintén megoldást eredményezhetne, de a jogi szakértők óva intenek ettől a húzástól. A bizonytalan szituációra való tekintettel nem meglepő, hogy Angela Merkel mindeddig nem foglalt határozottan állást a Német Nemzeti Demokrata Párt betiltásával kapcsolatosan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.