Magas szintű koalíciós egyeztetést tartottak tegnap délután a szocialisták és a szabad demokraták az egészségbiztosítási rendszer átalakításának ügyében. A Parlamentben a folyosón várakozó újságírók láthatták, amint az MSZP képviseletében Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök, Lendvai Ildikó frakcióvezető, Katona Béla frakcióvezető-helyettes, Kiss Péter kancelláriaminiszter, Kökény Mihály szakpolitikus, Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter bement az egyeztetésre. Rövid időre csatlakozott hozzájuk Gál J. Zoltán államtitkár is. Az SZDSZ-t Kóka János pártelnökön kívül Horváth Ágnes jelenlegi és Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter, Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár, Mihályi Péter közgazdász-szakértő és Csillag István volt gazdasági miniszter képviselte. A biztosítókat is többen képviselték, mások mellett ott volt a Generali, az Uniqa és az Allianz.
Komoly tétje volt a tegnapi egyeztetésnek, hiszen a koalíciós partnerek között elmérgesedett az egészségbiztosítás átalakítása körüli vita. Éles ellentét húzódik ugyanis a felek között, ami akár meg is akaszthatja a több-biztosítós rendszerre való átállást. Márpedig ahhoz, hogy ebben a ciklusban megreformálják az egészségbiztosítást, sürgősen dönteni kellene.
*
Az általunk megkérdezett politikusok már az egyeztetés megkezdése előtt sem adtak sok esélyt a megegyezésre. Igazuk lett, nem született megállapodás. A legfontosabb vitás kérdésben – azaz a lakosság pénztárak közötti elosztásában – egyébként már több hónapja megmerevedtek az álláspontok. Az SZDSZ ragaszkodik többek között ahhoz a feltételhez, hogy az átalakítással ne legyen monopolhelyzet a biztosítók között. Az MSZP viszont területileg egybefüggő régiókat szeretne, amelyeken egy-egy pénztár tevékenykedne, igaz, ezek fogadhatnának biztosítottakat területen kívülről is.
Gyurcsány Ferencnek valóban nem volt sok mozgástere tegnap. Frakciója ugyanis „kötött mandátummal” hatalmazta fel, azaz arra kérte, hogy ne engedjen a vitás kérdésben.
A megbeszélés után szűkszavúan nyilatkozott az újságíróknak Horváth Ágnes liberális egészségügyi miniszter és Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa. A tárcavezető konkrétumokat nélkülözve annyit közölt: az egyeztetések folytatódnak a koalíciós pártok között, a következő forduló jövő hétfőn lesz. Arra a kérdésre, hogy jövő év elejétől lesz-e a több-biztosítós rendszer, úgy felelt: 2008 már a cselekvés éve lesz. Kökény Mihály sem mondott részleteket, csak annyit tett hozzá, hogy sokat tanultak az üzleti biztosítótársaságok képviselőitől. Meghallgatták álláspontjukat, véleményüket (ezeket egyébként a cégek már többször papírra vetették – a szerk.). Sok kérdést tettek fel a biztosítási szakembereknek, a válaszokat azonban ki kell értékelni – mondta Kökény Mihály. Közölte: a szocialisták szeretnék tartani magukat a határidőhöz, ezért jövő hétfőn is asztalhoz ülnek. Addig további szakértői egyeztetés lesz, azonban úgy látja, hogy a nyitott kérdések száma véges, a rendszer átalakításában mindkét párt érdekelt. Az a cél, hogy az eredeti menetrendet tudják tartani, és a törvény megszülessen év végéig – tette hozzá az MSZP-s politikus.
Juhos András, az Uniqa biztosító képviselője azt mondta: elmondták azokat a pontokat, amelyeket szerintük tisztázni kellene, de kérdéseikre nem kaptak semmilyen választ. Így például továbbra sem tudni, hogy miként történik majd az új pénztárak területi felosztása, s a tulajdonviszonyokat illetően is több a megválaszolatlan kérdés. Ezen a találkozón csak az volt újdonság, hogy a biztosítók képviselői nem közvetítő útján és egyszerre találkoztak a két koalíciós féllel. „Természetes, hogy semmilyen feltételt nem mondtunk, hiszen nem is tudnánk mondani, mert megítélésem szerint jelenleg ez nem feltételeknek a kérdése, a rendszert szeretnénk látni, hogy működik. Kérdéseink vannak nekünk is egyelőre” – fogalmazott Juhos András.
Eközben a Fidesz szakpolitikusa, Horváth Zsolt azt közölte sajtótájékoztatóján, hogy a kormány csődbe vitte az egészségügyet, és ahelyett, hogy az ágazatban meglévő problémák megoldásán dolgozna, folytatja az alkudozást az egészségbiztosításról. Úgy fogalmazott: azokról a pénzekről alkudoznak, amelyeket közteherként szednek be mindenkitől. Megdöbbentő, felháborító és elfogadhatatlan, hogy mindehhez a nyereségorientált biztosítótársaságok képviselőit is meghívják, hogy elmondhassák, ők milyen feltételek mellett hajlandók elszedni a lakosság által befizetett járulékot. Hozzátette: a kormány „fordítva ül a lovon”, hiszen az lenne a feladata, hogy védje az emberek befizetett pénzét, és nem arról kellene alkudoznia, hogy milyen törvényi feltételeket szabjon a biztosítóknak. A kormány megint a nagytőkét képviseli – tette hozzá az ellenzéki politikus.
A liberálisoknak sem tetszik a reform. A Marketing Centrum belső megrendelésre készített közvélemény-kutatásából kiderül: még az SZDSZ-es szavazók szerint is lesújtó teljesítményt nyújtott az egészségügyi tárca. A Horváth Ágnes által irányított minisztérium –23 pontot kapott. Az összes megkérdezettet figyelembe véve –47 pont a megítélés. Pártszimpátiától függetlenül a tárcavezető megítélése is rendkívül rossz.
Jön a havazás, mutatjuk mely vármegyéket érinti először