Nincs megállapodás

Nem született megállapodás az egészségbiztosítási rendszer átalakítását érintő legfontosabb vitás kérdésekben az MSZP és az SZDSZ között a tegnapi koalíciós egyeztetésen, ahol a biztosítótársaságok képviselői is jelen voltak.

2007. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magas szintű koalíciós egyeztetést tartottak tegnap délután a szocialisták és a szabad demokraták az egészségbiztosítási rendszer átalakításának ügyében. A Parlamentben a folyosón várakozó újságírók láthatták, amint az MSZP képviseletében Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök, Lendvai Ildikó frakcióvezető, Katona Béla frakcióvezető-helyettes, Kiss Péter kancelláriaminiszter, Kökény Mihály szakpolitikus, Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter bement az egyeztetésre. Rövid időre csatlakozott hozzájuk Gál J. Zoltán államtitkár is. Az SZDSZ-t Kóka János pártelnökön kívül Horváth Ágnes jelenlegi és Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter, Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár, Mihályi Péter közgazdász-szakértő és Csillag István volt gazdasági miniszter képviselte. A biztosítókat is többen képviselték, mások mellett ott volt a Generali, az Uniqa és az Allianz.
Komoly tétje volt a tegnapi egyeztetésnek, hiszen a koalíciós partnerek között elmérgesedett az egészségbiztosítás átalakítása körüli vita. Éles ellentét húzódik ugyanis a felek között, ami akár meg is akaszthatja a több-biztosítós rendszerre való átállást. Márpedig ahhoz, hogy ebben a ciklusban megreformálják az egészségbiztosítást, sürgősen dönteni kellene.
*
Az általunk megkérdezett politikusok már az egyeztetés megkezdése előtt sem adtak sok esélyt a megegyezésre. Igazuk lett, nem született megállapodás. A legfontosabb vitás kérdésben – azaz a lakosság pénztárak közötti elosztásában – egyébként már több hónapja megmerevedtek az álláspontok. Az SZDSZ ragaszkodik többek között ahhoz a feltételhez, hogy az átalakítással ne legyen monopolhelyzet a biztosítók között. Az MSZP viszont területileg egybefüggő régiókat szeretne, amelyeken egy-egy pénztár tevékenykedne, igaz, ezek fogadhatnának biztosítottakat területen kívülről is.
Gyurcsány Ferencnek valóban nem volt sok mozgástere tegnap. Frakciója ugyanis „kötött mandátummal” hatalmazta fel, azaz arra kérte, hogy ne engedjen a vitás kérdésben.
A megbeszélés után szűkszavúan nyilatkozott az újságíróknak Horváth Ágnes liberális egészségügyi miniszter és Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa. A tárcavezető konkrétumokat nélkülözve annyit közölt: az egyeztetések folytatódnak a koalíciós pártok között, a következő forduló jövő hétfőn lesz. Arra a kérdésre, hogy jövő év elejétől lesz-e a több-biztosítós rendszer, úgy felelt: 2008 már a cselekvés éve lesz. Kökény Mihály sem mondott részleteket, csak annyit tett hozzá, hogy sokat tanultak az üzleti biztosítótársaságok képviselőitől. Meghallgatták álláspontjukat, véleményüket (ezeket egyébként a cégek már többször papírra vetették – a szerk.). Sok kérdést tettek fel a biztosítási szakembereknek, a válaszokat azonban ki kell értékelni – mondta Kökény Mihály. Közölte: a szocialisták szeretnék tartani magukat a határidőhöz, ezért jövő hétfőn is asztalhoz ülnek. Addig további szakértői egyeztetés lesz, azonban úgy látja, hogy a nyitott kérdések száma véges, a rendszer átalakításában mindkét párt érdekelt. Az a cél, hogy az eredeti menetrendet tudják tartani, és a törvény megszülessen év végéig – tette hozzá az MSZP-s politikus.
Juhos András, az Uniqa biztosító képviselője azt mondta: elmondták azokat a pontokat, amelyeket szerintük tisztázni kellene, de kérdéseikre nem kaptak semmilyen választ. Így például továbbra sem tudni, hogy miként történik majd az új pénztárak területi felosztása, s a tulajdonviszonyokat illetően is több a megválaszolatlan kérdés. Ezen a találkozón csak az volt újdonság, hogy a biztosítók képviselői nem közvetítő útján és egyszerre találkoztak a két koalíciós féllel. „Természetes, hogy semmilyen feltételt nem mondtunk, hiszen nem is tudnánk mondani, mert megítélésem szerint jelenleg ez nem feltételeknek a kérdése, a rendszert szeretnénk látni, hogy működik. Kérdéseink vannak nekünk is egyelőre” – fogalmazott Juhos András.
Eközben a Fidesz szakpolitikusa, Horváth Zsolt azt közölte sajtótájékoztatóján, hogy a kormány csődbe vitte az egészségügyet, és ahelyett, hogy az ágazatban meglévő problémák megoldásán dolgozna, folytatja az alkudozást az egészségbiztosításról. Úgy fogalmazott: azokról a pénzekről alkudoznak, amelyeket közteherként szednek be mindenkitől. Megdöbbentő, felháborító és elfogadhatatlan, hogy mindehhez a nyereségorientált biztosítótársaságok képviselőit is meghívják, hogy elmondhassák, ők milyen feltételek mellett hajlandók elszedni a lakosság által befizetett járulékot. Hozzátette: a kormány „fordítva ül a lovon”, hiszen az lenne a feladata, hogy védje az emberek befizetett pénzét, és nem arról kellene alkudoznia, hogy milyen törvényi feltételeket szabjon a biztosítóknak. A kormány megint a nagytőkét képviseli – tette hozzá az ellenzéki politikus.

A liberálisoknak sem tetszik a reform. A Marketing Centrum belső megrendelésre készített közvélemény-kutatásából kiderül: még az SZDSZ-es szavazók szerint is lesújtó teljesítményt nyújtott az egészségügyi tárca. A Horváth Ágnes által irányított minisztérium –23 pontot kapott. Az összes megkérdezettet figyelembe véve –47 pont a megítélés. Pártszimpátiától függetlenül a tárcavezető megítélése is rendkívül rossz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.