Szenvedések festője, Mexikó jelképalakja

2007. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meg kell szoknunk, hogy manapság a folyóiratok késve jelennek meg, fáziskéséssel érkeznek a hírlapárusok standjára. Világirodalomra szakosodott folyóiratunk, a Nagyvilág szerkesztői, kitartóan küszködve a kevéske állami támogatás, a szegényedő olvasók, az országra ülő általános apátia következményei ellen, a nyár végére elkészültek az ötvenkettedik évfolyam összevont nyári számával. Tematikus összeállításuk középpontjában Mexikó áll, és annak leghitelesebb jelképalakja, a magyar származású Frida Kahlo.
Különleges művészvégzeteket teremtett az éppen hogy elmúlt huszadik század, közöttük is egészen egyéni sorsképletet vésett a kor falára Frida Kahlo, a testi szenvedéseket érzéki zsenialitással megjelenítő művész. Messianisztikus forradalmár egyénisége, mágneses erejű látomásteremtő művészete regényírásra ösztönözte a magyar írót, Petz Györgyöt, filmeknek, esszéknek vált ihletőjévé. A folyóiratban a latin-amerikai mágikus realizmus irodalmának képviselői, Carlos Fuentes, Mario Vargas Llosa, Octavio Paz mexikói költő-esszéista, André Breton, a francia szürrealizmus jellegzetes alakja, Le Clézió, a francia új regény talán legmaradandóbb képviselője, Hayden Herrera New York-i művészettörténész esszéire mintegy fölteszik a koronát Frida Kahlo levelei. Izgalmas a Diego arcképe című írás, amelyben Frida Kahlo férjéről, a festő-forradalmárról, Diego Riveráról fest ezúttal a tollával érzékletes arcképet.
A Henry Ford kórházban című festmény víziója szerint Frida Kahlo magatehetetlen beteg, akit véres köldökzsinór köt össze lidérces látomások alakjaival. A festőnőben szárnyaló, végtelen szabadságsóvárgó lélek lakozik, amelyet már kicsiny gyermekkorától fogva tartott a paralízisben szerzett bicegő járás. A titáni lélek és az uralkodói főt hordozó invalidus test többszörös ellentéte bele volt égetve a sorsába, a festőnőt egy fiatalkori, kis híján halálos buszbaleset teszi már-már magatehetetlenné. Frida Kahlo életének lényege ettől kezdve a vászon és az ecset, s a betegséggel folytatott hősi küzdelem volt. Rövid életének eszmei horizontján együtt él a Megváltó szenvedéstörténete, a múlt századelő sokarcú forradalma, a mai fogalmak szerint radikálisan jobboldali nemzeti hős, Emilio Zapata és a szélsőbal megannyi eszmei etalonja.
Aki eddig nem ismerte, megtudta Frida Kahlóról, hogy ő valóban a leghitelesebb arcképe a fennkölt és közönséges, a hagyomány- és titokőrző, valamint az ősi tradíciókat olykor fillérekre és dollárokra váltó turista-Mexikónak is.
(Nagyvilág, 2007. LII. évf. 7–8. szám.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.