A Corvin közből indult felvonulás résztvevői és a téren gyülekező tüntetők „Gyurcsány, takarodj!”, „Elkúrtuk!”, „A Kossuth tér visszatér!” jelszavakkal köszöntötték egymást. A közeli Szabadság téren külön kordon védte a szovjet emlékművet és az MTV székházát, ahová jelentős rendőri erőt vezényeltek még délután. A teret és környékét mindenütt térfigyelő kamerák pásztázták.
A tüntetés miatt az Országgyűlés tegnapi ülésnapja több mint egyórás csúszással kezdődött. A szocialista képviselők jó előre meg akartak bizonyosodni arról, hogy nem éri őket támadás, amikor távoznak a Parlament épületéből. Frakcióülésükön Takács Albert rendészeti miniszter arra kérte a képviselőket, hogy bízzanak a magyar rendőrségben. A szaktárca vezetője szerint a helyzet nem egyszerű, de megfelelő erők állnak rendelkezésre. Lendvai Ildikó MSZP-s frakcióvezető nyugalomra intette a képviselőket. Gusztos Péter, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese viszont úgy látja, veszélyes precedens, ha néhány tucat törvénysértő demonstráló miatt a T. Ház másfél órás késéssel kezdi a munkáját.
Napirend előtt Varga Mihály (Fidesz) arról beszélt, hogy a hazugság ára ma már a mindennapokat is eléri. Felsorolta, hogy többek között az élelmiszerek ára 11, a távfűtés ára 40 százalékkal nőtt az elmúlt évben. – Az árát ma már tudjuk ennek a beszédnek: munkanélküliség, vizitdíj, tandíj, lakossági hitelek növekedése, csődhelyzet szélén lévő önkormányzatok. Az okával is egyre inkább tisztában vagyunk. Az elmúlt évek rossz kormányzása, összekötve a miniszterelnök hatalomhoz ragaszkodásával – fogalmazott a képviselő. Bár a beszédet végigülte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, a választ Veres János pénzügyminiszter mondta el. Többek között azt állította, hogy a magyar politikai jobboldal az európai jobboldaltól lényegesen eltávolodott az elmúlt évben.
Ma a Fidesz gyűlést tart három órától a Hajógyári-szigeten, ahol Orbán Viktor elemzi a politikai helyzetet. Az eseményről a Hír TV és a Lánchíd Rádió élőben közvetít.
Dobálták a tüntetők az Országházat elhagyó szocialista és liberális képviselőket, akiknek védelmére rohamrendőrök sorakoztak fel. Wittner Máriát nagy tapssal köszöntötték. Ezután a rendőrség lezárta a Kossuth tér egy részét is, ami „szükséges ideig”, de legkésőbb 2007. december 31-én éjfélig tarthat – közölte az ORFK.
Részletek a 3. oldalon
De kicsoda M. P.?