Új erő irányítja az EU-t

Nicolas Sarkozy egynapos látogatásra Magyarországra érkezik. A francia köztársasági elnök Sólyom László államfő és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök meghívását fogadta el. Nicolas Sarkozy három hónapja Franciaország legnagyobb méltósága, azóta pedig fenekestül felforgatta nemcsak a hazai, hanem az európai politikai világot is.

2007. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nicolas Sarkozyn már belügyminiszter korában megpróbáltak fogást találni politikai ellenfelei, ám nem igazán sikerült nekik. Az agilis politikus határozottan kiáll elképzelései mellett, legyen szó akár a külvárosi fiatalok zavargásainak lecsillapításáról, akár a mostani protekcionista gazdaságpolitikáról. A hagyományos jobb-bal osztatú politikába azonban valójában nehezen fér bele, bár az tény, hogy pártja, az Unió a Népmozgalomért az újgaulle-ista tradíciók zászlóvivője. Bár a mai külpolitika elsősorban a pragmatizmusról és nem az eszméről szól, Sarkozy gondolkodásmódja egyértelműen a polgári pártokkal, hazánkban a Fidesszel van rokonságban.
Elnökségének eddigi három hónapja alatt valamit azért bemutatott Sarkozy abból, mit is várhatunk a további majd öt év során. Az egyértelmű, hogy az atlantista kapcsolatok mindenképp erősek lesznek Sarkozy számára. Az államfő az Egyesült Államokban nyaralt, mialatt ellátogatott a közelben üdülő George Bushhoz is. Amerika legszorosabb szövetségese, Izrael is megnyugodott, mikor bejelentették Sarkozy győzelmét, mivel a magyar származású politikust hagyományosan Izrael barátjának tekintik. Az eddigi gyakorlat azonban azt mutatja, hogy Sarkozy atlantista gondolkodásmódja nem jelent elzárkózást a „nem atlantistáktól”. A francia elnök határozottan kiállt ugyan az Irán elleni szankciók mellett, hogy megakadályozzák Teherán esetleges atomfegyverének kifejlesztését, ám egyúttal a békés célú nukleáris programhoz való jogát is elismerte, amely élesen eltér az amerikai véleménytől. Líbia és Bulgária közös ügyét, az ápolónők hazaengedését is Franciaország intézte el – azóta sem tisztázott körülmények között. Valószínűsíteni lehet azonban, hogy Párizs Tripolit vissza akarja vezetni a mediterrán térség politikai közösségébe. A Földközi-tenger medencéje Sarkozy számára egyébként is hazai pálya, a jövő egyik ígérete. Az Európai Unió mellett kialakulóban van egy annál jóval lazább, ám sok lehetőséget tartogató országszövetség, a mediterrán unió Dél-Európával és – a történetesen épp frankofón – Észak-Afrikával. A hagyományosan arabbarát francia külpolitika itt biztosan nem változik meg, ám az elképzelhető, hogy a francia csapatok a jövőben a világeseményekben az eddiginél sokkal nagyobb szerepet fognak játszani.
Az mindenesetre már most jól látszik, hogy az EU nem ugyanolyan Sarkozyvel, mint nélküle. Az általa irányított Franciaország nem engedi ki a kezéből az irányítást, és néha szimbolikus lépésekkel – mint a TGV sebességrekordja –, máskor hideg számítással – a GDF Suez egyesülése – jelzi, hogy a franciákat komolyan kell venni. Épp az ilyen lépések, valamint a Sarkozy által bejelentett gazdaságélénkítő program várható hatásai miatt érdemes nagyon odafigyelni Franciaországra. A tervezett „bölcsek tanácsa”, az unió középtávú jövőjét eltervező csoport tagjai között minden bizonnyal fontos szerepet fognak játszani a franciák, akik a múltban ugyan nem a magyarok pártján álltak, ám most mindez megváltozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.