A kulturális erőfeszítés ideje érkezett el

A Magyar Írószövetségben kedden este mutatták be L. Simon László Versenyhátrány – A (kultúr)politika fogságában című könyvét, amelyet a Kortárs Kiadó adott ki Ambrus Lajos író szerkesztésében.

2007. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azért érdemes elolvasni L. Simon László Versenyhátrány – A (kultúr)politika fogságában című könyvét, mert napjaink legégetőbb valóságáról szól, nem handabandázik. E mondattal kezdte kedden este Halász János, a parlament kulturális bizottságának elnöke a kötet méltatását. L. Simon László kultúrpolitikai esszékötetében a végveszélybe került magyar irodalomról, az egymás ellen kijátszott, csalárdul cserbenhagyott írószervezetekről, a muzsikusok, a képző- és színművészek, a muzeológusok, a könyvtárosok mai ínségéről fest teljességre törekvő, szigorúan ellenőrzött tényeken alapuló összképet. A jelenlegi kormány kivonult a művészetek, a tudományok, az egészségügy támogatásából, s eközben arra biztatja a művészeket, hogy ne politizáljanak, vonuljanak vissza az alkotószoba csöndjébe. No persze, támogatás nélkül. A kötet másik moderátora, Fázsy Anikó, a Nagyvilág főszerkesztője arra emlékeztette a hallgatóságot, hogy miközben a második ciklusát elkezdő szocialista–liberális kormány örökké pénzhiányról papol, Bozóki András, a korábbi kultuszminiszter tengernyi pénzt költött el a Nagy Könyv című televíziós álirodalmi blöffre, miközben kiváló írók könyveinek megjelenése késlekedik, színvonalas folyóiratok kerülnek végveszélybe. Vasy Géza, aki e könyvbemutatón szólalt meg először nyilvánosan a Magyar Írószövetség elnökeként, elmondta, hogy ő maga is, de L. Simon László a szóban forgó kötet szerzőjeként, s az írószövetség újraválasztott titkáraként is, folyamatosan foglalkozik kultúrpolitikával.
L. Simon László elmondta: nem véletlenül választotta könyve mottójául gróf Klebelsberg Kunó, minden idők legnagyobb vallási, közoktatásügyi minisztere mondatát: „Ma, amikor kezünk annyi kézen meg van kötve, a szellem régióiban ellenben korlátlanul cselekedhetünk, éppen a nagy kulturális erőfeszítéseknek van itt az ideje.” A címadó esszében L. Simon kifejti, többek között Bibó István gondolataira is hivatkozva, hogy a nemzeti kultúrát, de akár a tömegtájékoztatást is, kiszolgáltatni akár a modernizációnak kinevezett állami sarc, vagy az úgynevezett szabad verseny törvényeinek, merénylet a jövő ellen. Ha a könyve kormányellenesnek tűnik, az a jelenlegi kormány és nem a könyv hibája. Az írószövetségnek és az íróknak joguk van a politizáláshoz, ha e joggal nem élnének, gittegyletté sorvadna a Magyar Írószövetség. Istennek hála, vannak politikusok, akik meghallották a kultúra segélykiáltását – reménykedett a titkár. Orbán Viktor 2006. január 22-én, a Művészetek Palotájában elhangzott országérté-kelésében soha korábban nem hallott teljességre törekvő programadó beszédet tartott a kultúráról is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.