Aggodalom egy kínai cég térnyerése miatt

Aggódva szemlélik a kongresszusban helyet foglaló republikánusok az amerikai 3Com cég esetleges egyesülését a kínai Huawei Technology társasággal. A képviselők azt szeretnék, hogy a kormány közvetlenül akadályozza meg a – szerintük – nemzetbiztonsági szempontból aggályos házasságot.

2007. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 3Com számítástechnikai biztonsági eszközöket gyárt, így a kínai cég profiljába egyértelműen beleillik az amerikai terjeszkedés. Az említett társaság azonban a gyanú szerint közel áll a kínai hadsereghez, valamint a múltban ipari kémkedési ügybe keveredett. A 3Com termékei biztosítják többek között az amerikai védelmi minisztérium számítógépes hálózatát az illetéktelen behatolók ellen, így komoly nemzetbiztonsági kockázatot is jelenthet, ha titkaiba külföldi szemek, ráadásul épp a kínai hadsereg illetékesei is betekinthetnek.
A kínaiakat egy massachusettsi cég, a Bain Capital Partners hozta össze a 3Commal. A Bain szerint túlzott az aggodalom, ugyanis az érzékeny technológiákhoz vagy a kormány tranzakcióihoz a Huawei nem férhet hozzá az új cég létrejöttével. Pedig a Huawei, amely a világ egyik legnagyobb kommunikációs termékeket gyártó társasága, már rég Amerikában van, a 3Commal 2003-ban beindítottak egy közös vállalatot. Fejlesztőközpontjai vannak a Szilíciumvölgyben és Dallasban is, ráadásul idén májusban kötött együttműködési megállapodást az amerikai Symantec biztonsági céggel. Az első laboratóriumukat Amerikában a Texas Industries támogatta, 1997-ben a Motorola céggel, a hadsereg akkori beszállítójával együtt épített egy másik kutatóegységet. Ugyanabban az évben az amerikaiak engedélyt adtak, hogy a Huawei szuperszámítógépeket vásároljon amerikai cégektől. A legfőbb fejfájást valószínűleg az okozza, hogy a Huaweit már hírbe hozták, mint a kínai hírszerzés meghosszabbított kezét. Az indiai titkosszolgálat szerint „különös veszélyt” jelent a cég termékeinek jelenléte az indiai telekommunikációs hálózatban.
Henry Paulson pénzügyminiszter részt vett a kényes ügy vizsgálatában, ám mivel korábban üzleti kapcsolatban állt az egyik érintett céggel, elhagyta a külföldi befektetéseket vizsgáló bizottságot. Amikor még részt vett a testületben, az ügy nem volt kényes, így nem is értesítették az amerikai hadsereget.
Tavaly az Egyesült Arab Emírségek egyik cége, a Dubai Ports World járt pórul egy amerikai befektetéssel. A cég hat amerikai kikötőt akart megvásárolni, amelyet a kincstár engedélyezett is, ám később visszautasították az üzletet az amerikaiak, mivel attól tartottak, hogy terroristák férkőzhetnek a stratégiai kikötők munkásai közé, a Dubai Ports World alkalmazottainak adva ki magukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.