Huszonhárom országban zajlott háború a kérdéses 15 év során, és átlagosan 18 milliárd dollárba kerül évente a vérontás. Az Oxfam brit intézet kimutatása azonban azt állapítja meg, hogy a jelenlegi helyzet cseppet sem jobb, mint a másfél évtizeddel ezelőtti. Szerintük ugyan egyes afrikai kormányok tettek bizonyos lépéseket a regionális fegyverkereskedelem ellenőrzésére, ám az egész világot átfogó ellenőrzött rendszer kialakítása továbbra is várat magára. Az ok viszonylag egyszerű: a nyugati fegyverexportőr országok számára voltaképp mindegy, ki vásárolja a termékeiket, és a háború még mindig nagyon jó üzlet. Afrika már régóta képtelen kikeveredni a háborús spirálból, sokszor korrupt és hozzá nem értő kormányok uralkodnak a fekete kontinensen, a nyugati államoknak pedig kiváló pénzszerzési lehetőség az általuk segélyként felajánlott dollárokat visszakapni a fegyverek ellenértékeként.
Afrikában a háború befejeződése után is hatalmas összegeket költenek a rendszer fenntartására. Libériában ez évben 46 millió dollárba került a hadi gépezet karbantartása, pedig a polgárháborúnak tavaly vége szakadt. Egy a BBC-nek nyilatkozó katonai újságíró azonban úgy véli, a kontinens biztonsága érdekében az eddiginél sokkal komolyabb összegeket kell a kormányoknak fegyvervásárlásra költeni. „Sok esetben a nemzeti biztonsági erők túl alacsony létszámúak, rossz a felszerelésük, a kiképzésük, így semmilyen biztonságot nem képesek megteremteni”. A szakértő példaként említette Kamerunt, amelynek 12 500 katonája felügyeli a 400 ezer négyzetkilométeren elhelyezkedő országot. Szerinte a pénzt elsősorban szállítóeszközökre kellene fordítani, gyorsabb és korszerűbb hadseregre, amely így képes békét teremteni és azt fenntartani.
A háborún alapuló afrikai gazdaságok azonban olyan helyzetben vannak, hogy nem lehet az egyik pillanatról a másikra elhagyni a történelem véres epizódjait. A gazdaság szereplői úgy rendezkedtek be, hogy számukra a háború fenntartása létkérdés. Kik is ezek a szereplők? Sokatmondó tény, hogy az afrikai háborúkban használt kézifegyverek – főként a híres Kalasnyikovok, amelyek közül egy Mozambik zászlaját díszíti – 95 százaléka a kontinensen túlról érkezik.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt