Folytatódott tegnap a Fővárosi Bíróságon az a személyiségi jogi és kártérítési per, amelyet egy tavaly ősszel a rendőrök által súlyosan bántalmazott és törvénytelenül fogva tartott tanár indított a BRFK ellen. A tárgyaláson a felperes ügyvédje, Gaudi-Nagy Tamás keresetmódosítást terjesztett elő, amelyben másodrendű alperesként a Rendészeti Biztonsági Szolgálatot (Rebisz) nevezte meg. Ugyanis éppen a Rebisz símaszkos, azonosító számot nem viselő munkatársai voltak azok, akik tavaly szeptember 20-án Zajácz Lászlót a Szabadság téren minden indokolás vagy figyelmeztetés nélkül megtámadták és brutálisan bántalmazták. A 46 éves tanárt olyan agresszivitással kényszerítették a földre, hogy szilánkosan széttört a csuklója, és kificamodott a könyöke. A férfi eltört és duplájára földagadt kezét a tavaly ősszel bevett rendőri gyakorlatnak megfelelően szorosan megkötözték műanyag huzallal, majd a sérült testrészén megemelve vonszolták el a rabomobilig. Zajácz László kezét négy és fél órás műtéttel kellett összeszegecselni. A rendőrök a műtét után lábadozó, seblázzal küzdő férfit a kórházi ágyához bilincselve tartották fél napig. Végül csaknem két napi őrizet után engedték szabadon, és bűncselekmény hiányában megszüntették vele szemben az eljárást.
A jogtalan fogva tartás és egészségsértés miatt az szinte biztosra vehető, hogy a rendőrségnek kártérítést kell majd fizetnie a kétgyermekes családapának. Ami kérdéses: ennek összegszerűsége. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd lapunknak elmondta: a közelmúltban a Legfelsőbb Bíróságon két olyan felülvizsgálati ítélet is született 2003–2004-es tüntetésekkel összefüggésben, amelyek kevesebb mint kétnapi (egyik esetben „csupán” nyolc óráig tartó) jogtalan fogva tartásért félmillió forintos kártérítést ítéltek meg a felpereseknek. Az összevert tanár esetében a kártérítés összegét növelheti, hogy a férfi maradandó sérülést szenvedett, hiszen a keze mind a mai napig zsibbad, alig terhelhető és ki sem tudja rendesen nyújtani. A károsult a BRFK-tól egymillió, a Rebisztől pedig másfél millió forintos kártérítést követel.
A tavaly őszi tömeges rendőri jogsértések áldozatainak többségét képviselő Nemzeti Jogvédő Alapítvány eddig öt kártérítési pert indított a rendőrség ellen, de a közeljövőben több tucat hasonló eljárás kezdődhet, ha nem sikerül peren kívüli megegyezésre jutni.
Orbán Viktor szerdán a demokrácia és a jogállam szégyenének nevezte, hogy a tavaly őszi rendőri brutalitás áldozatai mind a mai napig nem kaptak anyagi, jogi és erkölcsi elégtételt. Megkérdeztük a Kormányszóvivői Irodán: tervezi-e a Gyurcsány-kormány, hogy peren kívüli megegyezésre szólítja föl az irányítása alatt működő rendőrséget, amire azt válaszolták: sem a miniszterelnök, sem pedig a kormánya „nincs abban a helyzetben”, hogy intézkedésre kötelezze az alkotmányos függetlenséggel rendelkező rendőrséget.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást