Kártérítési per a rendőrség ellen

Két és fél millió forintos kártérítést kér a rendőrségtől az a 46 éves tanár, akit tavaly őszszel minden indok nélkül úgy összevertek, hogy maradandó sérülést szenvedett. A közeljövőben több tucat jogtalanul fogva tartott és bántalmazott ember indíthat kártérítési keresetet a hatóságok ellen. A kormány egyelőre nem akarja peren kívüli egyezségre ösztönözni a rendőri szerveket.

2007. 10. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódott tegnap a Fővárosi Bíróságon az a személyiségi jogi és kártérítési per, amelyet egy tavaly ősszel a rendőrök által súlyosan bántalmazott és törvénytelenül fogva tartott tanár indított a BRFK ellen. A tárgyaláson a felperes ügyvédje, Gaudi-Nagy Tamás keresetmódosítást terjesztett elő, amelyben másodrendű alperesként a Rendészeti Biztonsági Szolgálatot (Rebisz) nevezte meg. Ugyanis éppen a Rebisz símaszkos, azonosító számot nem viselő munkatársai voltak azok, akik tavaly szeptember 20-án Zajácz Lászlót a Szabadság téren minden indokolás vagy figyelmeztetés nélkül megtámadták és brutálisan bántalmazták. A 46 éves tanárt olyan agresszivitással kényszerítették a földre, hogy szilánkosan széttört a csuklója, és kificamodott a könyöke. A férfi eltört és duplájára földagadt kezét a tavaly ősszel bevett rendőri gyakorlatnak megfelelően szorosan megkötözték műanyag huzallal, majd a sérült testrészén megemelve vonszolták el a rabomobilig. Zajácz László kezét négy és fél órás műtéttel kellett összeszegecselni. A rendőrök a műtét után lábadozó, seblázzal küzdő férfit a kórházi ágyához bilincselve tartották fél napig. Végül csaknem két napi őrizet után engedték szabadon, és bűncselekmény hiányában megszüntették vele szemben az eljárást.
A jogtalan fogva tartás és egészségsértés miatt az szinte biztosra vehető, hogy a rendőrségnek kártérítést kell majd fizetnie a kétgyermekes családapának. Ami kérdéses: ennek összegszerűsége. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd lapunknak elmondta: a közelmúltban a Legfelsőbb Bíróságon két olyan felülvizsgálati ítélet is született 2003–2004-es tüntetésekkel összefüggésben, amelyek kevesebb mint kétnapi (egyik esetben „csupán” nyolc óráig tartó) jogtalan fogva tartásért félmillió forintos kártérítést ítéltek meg a felpereseknek. Az összevert tanár esetében a kártérítés összegét növelheti, hogy a férfi maradandó sérülést szenvedett, hiszen a keze mind a mai napig zsibbad, alig terhelhető és ki sem tudja rendesen nyújtani. A károsult a BRFK-tól egymillió, a Rebisztől pedig másfél millió forintos kártérítést követel.
A tavaly őszi tömeges rendőri jogsértések áldozatainak többségét képviselő Nemzeti Jogvédő Alapítvány eddig öt kártérítési pert indított a rendőrség ellen, de a közeljövőben több tucat hasonló eljárás kezdődhet, ha nem sikerül peren kívüli megegyezésre jutni.
Orbán Viktor szerdán a demokrácia és a jogállam szégyenének nevezte, hogy a tavaly őszi rendőri brutalitás áldozatai mind a mai napig nem kaptak anyagi, jogi és erkölcsi elégtételt. Megkérdeztük a Kormányszóvivői Irodán: tervezi-e a Gyurcsány-kormány, hogy peren kívüli megegyezésre szólítja föl az irányítása alatt működő rendőrséget, amire azt válaszolták: sem a miniszterelnök, sem pedig a kormánya „nincs abban a helyzetben”, hogy intézkedésre kötelezze az alkotmányos függetlenséggel rendelkező rendőrséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.