Balsai István (Fidesz) szerint nem töltheti be Kossuth Lajos székét olyan személy, aki a privát szférában az általa tulajdonolt és vezetett cég kapcsán törvénytelenül, fiktív számlák alapján 55 millió forint áfa-visszatérítésben részesült. – Egy ilyen ember nem terjesztheti elő a költségvetési törvényt, nem felelhet az adókivetésért és -beszedésért, az APEH és a VPOP irányításáért – fogalmazott a képviselő. A Fidesz ezért követeli, hogy Gyurcsány Ferenc váljon meg Veres Jánostól. – Amíg ez nem történik meg, minden korrupcióellenes kijelentés, a közélet kifehérítéséről vagy az adómorálról szóló fogadkozás teljesen komolytalan, hiteltelen – hangsúlyozta Balsai István, aki szerint egy pénzügyminisztertől elvárható, hogy korábbi üzleti vállalkozásai mentesek legyenek az adócsalás gyanújától.
Amint arról beszámoltunk, 1991 és 1995 között a Bogát-Ferr Kft. 54,8 millió forint áfát igényelt vissza 1039 fiktív számla alapján, s ezáltal az államot a be nem vallott és meg nem fizetett adó miatt öszszesen 248 millió forint kár érte. A cégnek ebben az időszakban résztulajdonosa volt a már börtönben ülő szocialista Kabai Károly és Veres János. A pénzügyminiszter két évig ügyvezetője is volt a fémkereskedésre szakosodott nyírbogáti társaságnak.
Balsai István kifejtette: a fiktív számlák kibocsátása miatt 1995-ben büntetőeljárás indult, ám „hogy-hogynem” a nyomozó hatóság csak az egyébként a számlákat kibocsátó fémhulladékgyűjtők ellen folytatta le az eljárást.
Gyurcsány Ferenc szombaton nemmel válaszolt a pénzügyminiszter menesztésére vonatkozó kérdésre. A kormányfő magyarázatul hozzátette, hogy a szóban forgó társaságnál korábban lefolytatott több hatósági vizsgálat egyike sem utalt Veres érintettségére. Daróczi Dávid kormányszóvivő az MTI-nek azzal érvelt, hogy a Bogát-Ferr Kft.-nek egy időben több ügyvezetője volt, akik megosztották egymás között a feladatokat, Veres János felelősségi körébe a cég hitelezési ügyei tartoztak, nem foglalkozott termékforgalmazással, nem állított ki és nem fogadott el számlákat.
Minderre Balsai István úgy reagált, hogy meglehetősen hihetetlen és ésszerűtlen, miszerint a könyvelői és adó-tanácsadói végzettséggel is rendelkező Veres csupán a cég hitelfinanszírozásával foglalkozott volna, a számlaadással és a mérlegkészítéssel kapcsolatos feladatköröket pedig a börtönben ülő, foglalkozására nézve kovács Kabai látta volna el. Emlékeztetett, hogy a társasági törvény szerint az ügyvezetők teljes személyükben felelősek a cég működésének törvényességéért. A Fidesz tehát kitart amellett, hogy Veresnek távoznia kell a miniszteri bársonyszékből. Az ezt célzó ismételt fideszes felszólítást kommentálva Budai Bernadett kormányszóvivő annyit mondott: a kormányfő szakmai alkalmassági szempontok alapján állítja össze kabinetjét és nem aszerint, hogy a Fidesz hányszor ismétli el egy héten ugyanazokat az alaptalan rágalmakat. Megszólalt a Pénzügyminisztérium szóvivője is. Pichler Ferenc az ellenzéki politikus Veres János „áfacsalásával” kapcsolatos kijelentése kapcsán közölte: Balsai István az ellenzéki sajtó „egytől egyig légből kapott állításaira” alapozva mondta, amit mondott.
Az állam már visszakapta azt az 55 millió forint áfát, amit hamis számlák alapján igényelt vissza a Bogát-Ferr Kft. még a 90-es évek elején. Tegnap ezzel magyarázta a pénzügyminiszter, hogy miért nem érintett az áfacsalási ügyben. Azt azonban nem árulta el a Hír TV-ben bemutatott képsorok tanúsága szerint, hogy ki és mikor fizette vissza az összeget. Veres személye elleni támadásnak nevezte, hogy a sajtóban megjelent: már akkor is hamis számlák alapján igényeltek vissza áfát Kabai cégei, amikor ő is tulajdonosa volt az egyik fémvásárló társaságnak.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben