Az uniós pénzekkel kapcsolatos fehérgalléros bűnözés kockázatára hívja fel a figyelmet az Állami Számvevőszék (ÁSZ) legfrissebb értékelő tanulmánya, amely a jövő évi költségvetés tervezetét elemzi. A számvevők szerint az uniós források lehívásának szabályrendszere, az érintett intézmények összehangoltsága és a jogbiztonság javításra szorul, ellenkező esetben az önkormányzatok pályázási esélyei tovább romlanak, emiatt a támogatások egy részét nem tudjuk felhasználni. Az ÁSZ értékelésében leszögezi: az uniós kifizetések hatása nem számszerűsíthető, annál is inkább, mert az elkövetkezendő években megvalósítandó programok utólagos kifizetése csak évekkel később várható. Nemkívánatos hatással járhat az is, hogy a források lehívásához túlzott adminisztráció tartozik – állapítja meg az elemzés, amely hozzáteszi: az is lényeges kérdés, hogy az uniós forrásokból véghezvitt fejlesztésekben mekkora a külföldi vállalkozások részesedése.
*
A számvevőszék szerint további veszélyforrást jelentenek a 2008-as költségvetésre nézve a túlzott mértékben eladósodott önkormányzatok: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint idén az első fél évben már 514 milliárd forintra rúgott a helyi önkormányzatok hiteleinek összege, miközben vagyonuk nagy részét eladták, vagy hitelek biztosítékaként már lekötötték. A 2008-as költségvetési törvényjavaslat indoklása már erre az évre 589 milliárd forint önkormányzati adóssággal számol, jövőre pedig 705 milliárdra növekszik ez az összeg – derül ki a tanulmányból, amely optimistának tartja e becsléseket.
– A helyi önkormányzatok folyamatosan felélik tartalékaikat, miközben a központilag szabályozott állami támogatások és a személyi jövedelemadó részbeni átengedése nem fedezik a kötelező feladatok költségeit – állapítja meg a jelentés. A rekordszámú, 1362 forráshiányos önkormányzat egyre több támogatást igényel, ami fenntarthatatlanná teszi a finanszírozási rendszert. Az elemzés szerint az önkormányzatok eladósodásának valós mértéke sok esetben rejtve marad, a beszámolókban alig szerepel, a statisztikai torzítások „pénzügyi újításokon” keresztül terjednek.
A számvevők cáfolják a Pénzügyminisztérium gazdasági növekedéssel kapcsolatos előrejelzéseit is: a GDP jövőre tervezett 2,8 százalékos bővülése helyett 2,4 százalékot, 2009-re 4,2 százalék helyett
2,7 százalékot, 2010-re pedig a hivatalos 4,3 százalék helyett csak
3,1 százalékot tartanak reálisnak.
Az érintettek hamarosan megkapják a 13. havi nyugdíjat