Ha jelentősen felpuhítanák a szocialisták az SZDSZ által rohamtempóban erőltetett – egyébként a koalíciós szerződésben is szereplő – egészségbiztosítási privatizációs folyamatot, akkor a kisebbik kormánypárt elgondolkodik a kormányból való kilépésről. Információink szerint a szabad demokratáknak nem csupán az úgynevezett reformok megakasztására vonatkozó MSZP-s törekvések miatt, hanem soha nem látott 1-2 százalékos népszerűségük okán is érdeke lehet a koalíció felbontása a nagyobbik kormánypárttal – de leginkább az ezzel való „fenyegetés”. Ezzel összhangban Bőhm András javaslatára – ha azt az SZDSZ elnökségének megfelelő ügyvivői testület és a választmányokhoz hasonló országos tanács is jóváhagyja – a jövő év elejére összehívhatják az SZDSZ rendkívüli kongresszusát, amely hivatott döntést hozni a koalícióból való kilépésről, vagy a bent maradásról. Lapunknak több SZDSZ-es forrásunk is azt mondta, hogy sem előre hozott választásban, de a „reformokat” gátoló, viszályos koalíciós kormányzásban sem érdekeltek.
Az SZDSZ elnöke szerint nem a koalícióban, hanem az MSZP-n belül vannak konfliktusok. Kóka János az országos tanács hét végi ülése után arról beszélt: bízik abban, hogy a szocialisták lezárják belső konfliktusaikat, és visszatérnek a közös kormányzás medrébe. Az egészségbiztosítási kérdéseket, a vasúti mellékvonalak megszüntetését, az adótörvények körül tapasztalható feszültségeket Kóka szintén az MSZP belső konfliktusainak nevezte. – Aláírt koalíciós szerződés van az egészségügyi reformról, amely nyáron kompromisszummal született – hangsúlyozta az SZDSZ elnöke. A vasúttörvény kapcsán felidézte, hogy az SZDSZ és az MSZP délután öt órától este háromnegyed nyolcig egyeztetett a mellékvonalak megszüntetéséről, ám a szocialisták a két időpont között egy közleményt juttattak el az MTI-nek, amelyben kihátráltak a reform mögül, pedig szakértői szinten már közel álltak a megállapodáshoz. Kóka azért is bírálta az MSZP-t, mert a kis adók összevonását, egyszerűsítését a Fidesszel együtt szavazták le a T. Házban. A pártelnök reméli, hogy január végéig, amikor egyeztetést folytatnak a közteher- és adórendszerről, a szocialisták is rájönnek, hogy létezik tartalék a büdzsében az adócsökkentéshez.
Karsai József MSZP-s honatya ugyanakkor úgy véli, hogy Kóka nem tudja, mit beszél, hiszen az SZDSZ vezette gazdasági, valamint egészségügyi tárca két „csődminisztérium”. – Kóka nem lőcsölheti rá a felelősséget másra, főleg, hogy úgyis mindjárt leköszön a tárcavezetőségről – nyomatékosította lapunknak Battonya MSZP-s polgármestere, aki szerint az egy-két százalékon álló SZDSZ feltehetőleg úgy gondolkodik, hogy dögöljön meg a szomszéd, vagyis az MSZP tehene is. Karsainak meggyőződése, hogy az igazi szociáldemokrata értékeket nem lehet feladni a szabad demokraták miatt, nála pedig a koalíciós partner miatt már betelt a pohár. Felvetésünkre, hogy egyedül van-e véleményével a frakcióban, azt mondta: jó néhány szocialista politikus gondolkodik hasonlóan, különösen egyes vidéki képviselőtársai, akik odahaza látják a teljes elszegényedést.
Nyakó István MSZP-szóvivő lapunknak úgy nyilatkozott: tudja, hogy mind a két pártban sokakat aggodalommal töltenek el a közvélemény-kutatási eredmények, de a koalíciós partnereknek egytized százalékot nem hoz az, ha ujjal mutogatnak egymásra. – Egy SZDSZ-es javaslat szerint januárban át kell tekinteni a koalíciós együttműködést, addig, ha lehet kérni, bírjuk ki; a következő év elején pedig majd zárt ajtók mögött kibeszélhetjük magunkat – mondta a szóvivő.
Az MSZP politikájának átfogó megújítását szorgalmazza a párt szocialista platformjának közgyűlése szombati állásfoglalásában, amelyet megküldenek a pártvezetésnek is. A Baja Ferenc elnök és Kósa Ferenc tiszteletbeli elnök fémjelezte platform tényként állapította meg: ha a politikai elit nem képes felülemelkedni a gyakran öncélú belháborúkon, és nem koncentrál minden erejével az embereket foglalkoztató problémákra, akkor végképp elfordulnak a politikusoktól a választópolgárok. A platform kezdeményezi az országos platformok tanácskozásának összehívását, hogy közös ajánlásokat fogalmazzanak meg az elnökség számára.