Kulcs a plébánián

Major Anita
2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Omladozó várak meglátogatásához hangulatában a legmegfelelőbb évszak az ősz. Kulturális kirándulásain Nagy-Magyarországban gondolkodik a 2005 januárja óta kéthavonta megjelenő, igényes küllemű Várak, Kastélyok, Templomok című, történelmi és örökségturisztikai folyóirat.
A Műhely rovatban Varga Kálmán a II. világháború óta válságban levő kastélyok megmentési kísérleteit veszi sorra. Magyarországon közel 800 védett kastély és kúria van, s mintegy 160–170 gazdátlan, funkciótlan, méltatlan feladattal terhelt, erősen leromlott vagy végveszélybe került. A magyar kastélyok zöme a mai határokon kívül áll (vagy rogyadozik). Egészségesen gondolkodván azt hihetnénk, e sajnálatos tény növeli a társadalmi felelősségérzetet, „hiszen az épített örökség, a múlt és a történelmi gyökerek elemi tisztelete, az identitástudat erősítése különös motivációt kellene hogy jelentsen a megmaradt értékek megbecsülésében”. Ám a programok eddig kellő kormányzati akarat és pénz híján csak részsikereket hoztak – tudjuk meg.
A Balaton-felvidéki Rezibe kalauzol Vándor László, Kupovics Renáta pedig a Himfyek döbröntei várába, amely Kisfaludy Sándor verses beszélyében is megelevenedik. Az 1990-es évek elején zajlott állagmegóvás lehetővé tette, hogy várjátékokkal ma is ápoljuk a Himfyek erősségének emlékezetét. A Galéria és a Krónika rovat már a trianoni határokon kívüli úti célokat keres: Selmecbányát, illetve Garamszentbenedek kolostorát mutatja be, illetve a Bártfára vezető főút felett magasodó (az építkezési leltár szerint a meszet nem a kőmíves feleségének hamvával, hanem kilencezer tojással megerősített) Kapi várába invitál. A délkelet-erdélyi régió kora középkori magyar határvédelmi rendszerét foglalja össze a közelmúltban elhunyt Ferenczi Géza régész-történész. Az Útikalauz rovat az egykori Szerémséghez tartozó Tarcal-hegységbe, Rednek és Cserög romjaihoz hívogatja a vándort, tájékozódási szalmaszálként GPS-koordinátákat is megadva. S hogy Alsó-Ausztria se maradjon ki: Josef Schönwalder a Bécshez közeli Perchtoldsdorf várába vezet, olyan praktikus információkkal is szolgálva, hogy a kulcsot hol keressük.
Egyáltalán nem dicső kort idéz fel Suba János. A hidegháború időszakában a magyar pártvezetés magáévá tette a szovjet párt helyzetértékelését a nemzetközi helyzet fokozódásáról, ezért minden erejével a déli védelmi rendszer kiépítésén fáradozott: a határsávban levő drótkerítéseket, aknazárat, óvó- és figyelőhelyeket, harcárkokat – a Rákosi-vonal erődítményeit – veszi számba a cikk. Kilóg a tematikából, de igazi csemege Tatár Sarolta írása, amely a középkori norvég fatemplomokat és azok díszkapuit ismerteti. Ahogy Major Balázs e számban kezdődött sorozata is, amely a Közel-Kelet keresztes hadiépítészetét összegzi.
Az Eseménynaptár várak, kastélyok, történelmi városok programjait ajánlja, például az I. Siklósi Történelmi Képregény-kiállítást, a szombathelyi Szent Márton-hét rendezvényeit. Végre egy tudományos ismeretterjesztő periodika, amely nemcsak szellemi táplálék kíván lenni, hanem mozgósít is: vádlinkat és identitásunkat is erősíti!
(Várak, Kastélyok, Templomok. Történelmi és örökségturisztikai folyóirat, Budapest, III. évfolyam, 5. szám. Ára: 585 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.