Románia számára az uniós döntés azt jelenti, hogy a szomszédos ország termelői átlagosan fejenként mintegy négyszázezer forint támogatásra, hektáronként 120-130 euróra számíthatnak. Románia már július közepén az unióhoz fordult a várható aszály miatt, arra kérve engedélyt, hogy saját nemzeti költségvetéséből támogathassa a pórul járt termelőket.
Mint emlékezetes, a magyar agrárkormányzat a fagy- és az aszálykárok esetében végig arról beszélt, hogy a csekély összegű, úgynevezett de minimis uniós támogatáson kívül nem áll módjukban más segítséget felajánlani a gazdáknak, mert ettől eltérő megoldást Brüsszel úgysem fogadna el.
Fontos tény, hogy az agrártárca már júliusban tudhatta, hogy Románia a közösség megfelelő fórumaihoz fordult, mégis végig tagadta a lehetőségét annak, hogy nemzeti költségvetésünkből támogathatnánk a komoly fagy- és aszálykárokat elszenvedett gazdákat. Információink szerint egyébként Magyarország éppen ezért, politikai okokra hivatkozva – melyek a fentiek alapján könnyen érthetőek – arra készült, hogy a titkos szavazáson nem támogatja szomszédaink kérését, ám úgy tűnik, a román lobbi ennek ellenére is eredményt ért el.
Fordulat az agrárpénzeknél. Az Európai Parlament ma szavaz első olvasatban a 2008-as költségvetés tervezetéről. A tervezet szerint a közösségi források mintegy felét, annak 44,2 százalékát a gazdasági növekedés és foglalkoztatás ösztönzésére fordítja az unió. Az Európai Bizottság elképzelése szerint a közös agrárpolitika és a természeti erőforrások együttesen az összköltségvetés 43,6 százalékát kapnák meg. Ez azt jelenti, hogy az unió történetében először fordulna elő az, hogy nem a mezőgazdaságra és a természeti erőforrásokra fordított kiadások alkotják a költségvetési torta legnagyobb szeletét. E két terület vonatkozásában fokozatos elmozdulás tapasztalható: míg a vidékfejlesztési programok részesedése a költségvetésből folyamatosan növekszik, s 2008-ra meghaladja a 12,5 milliárd eurót, a gazdálkodóknak juttatott közvetlen támogatások összege csökken. Amenynyiben az Európai Bizottság költségvetés-tervezetét decemberben jóváhagyják, a 129,2 milliárd eurós összköltségvetéséből az EU 57,1 milliárd eurót fordít majd a gazdasági növekedés és foglalkoztatás ösztönzésére, ami 4,2 százalékos emelkedést jelent az idei évhez képest.
Fontos bejelentést tett a MÁV