Súlytalan szervezet alakul?

Egyetértésre jutott az öt parlament párt a költségvetési hivatal felállításáról – jelentette be tegnap Veres János pénzügyminiszter. Kérdés, az új szervezet mekkora súllyal rendelkezik majd, hiszen a korábbi elképzelésekkel ellentétben mégsem lesz vétójoga, és javaslatait már feles többséggel le lehet majd szavazni a parlamentben.

Szabó Eszter
2007. 11. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddigi ellenállását támogatásra váltotta a kormány a pénzügyi fegyelemért felelős független szervezet létrehozatala kapcsán. Veres János tegnapi bejelentése szerint egyetértésre jutott az öt parlamenti párt képviselője arról, hogy a közpénzügyi szabályozást és ezen belül a költségvetési hivatal felállítását az alkotmányban rögzítsék. A pénzügyminiszter a távirati irodát arról is tájékoztatta, hogy a hivatalnak a jelenlegi elképzelések szerint nem lesz vétójoga, tehát a költségvetésben fennmarad az 1990 óta érvényes gyakorlat, miszerint a javaslatok elfogadásához feles többség szükséges. A megegyezés értelmében a hivatal vezetőjét az Országgyűlés kétharmados többséggel választja majd. Veres János szerint alapvető kérdésekben nincs véleménykülönbség a pártok között, az önkormányzatok adósságának szabályozásáról azonban még további egyeztetések lesznek. A közpénzügyi szabályozásról szóló törvény tárgyalása várhatóan még az idén elkezdődik, de érdemi vitára és zárószavazásra csak jövő tavasszal kerülhet sor.
Az eredeti javaslat szerint a hivatalt a hitelesség, a költségvetési fegyelem, valamint az államháztartás egyensúlya érdekében kell létrehozni. A legfontosabb szabály előírja, hogy csökkennie kell a GDP-hez mért államadósságnak, amely ugyanis most lényegesen meghaladja a maastrichti követelmények által előírt 60 százalékos plafonértéket. Ugyancsak követelmény, hogy a költségvetés kamatfizetés nélküli egyenlege nem zárhat hiánnyal, a költségvetési hivatalnak pedig pártsemlegesnek és jól informáltnak kell lennie.
Az előírások ellenére továbbra is kérdéses a hivatal súlya, hiszen javaslatai a jelenlegi elképzelések értelmében nem lesznek kötelező érvényűek a parlamentre nézve. A korábbi elképzelésekben az is szerepelt, hogy a hivatal érvénytelenítheti azokat a döntéseket, amelyek veszélyeztetik a célként kitűzött államháztartási hiányt, illetve amelyek az államadósság növekedését eredményezik. A jelenlegi tervek értelmében most egy jóval kisebb hatáskörrel rendelkező szervezet körvonalazódik. Az egyeztetéseken részt vevő Hargitai János (KDNP) ezzel kapcsolatban lapunknak elmondta: szigorú eljárási szabályokat kell rögzíteni az új törvényben annak érdekében, hogy a hivatalnak súlya és rangja legyen. Megfelelő jogosítványok híján Hargitai János szerint a szervezet egyetlen fegyvere a nyilvánosság marad.
Ismeretes, a költségvetést ellenőrző szerv felállítását tavaly márciusban a Magyar Nemzeti Bank két szakembere, Szapáry György és Orbán Gábor kezdeményezte az emelkedő államadósság kezelésére és a trükközések megállítására. Az indítvány megjelenésekor a kormány ellenezte az elképzelést. Fordulat az idén áprilisban történt az ügyben, amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elismerte: a költségvetési politikában növelni kell a fegyelmet, s ebben egy új szervezet segítséget nyújthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.