Lapunk már két napja beszámolt arról, hogy egész pályás letámadásra készül Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a legnagyobb ellenzéki párt és a Fidelitas ellen, melynek része a Fidesz vezetőinek vagyonosodási vizsgálata is. Megírtuk, hogy az akció egyik célja a szocialisták és személy szerint a kormányfő számára különösen kínos Zuschlag-botrányról való figyelemelterelés. A korábbi cége kapcsán áfacsalási ügybe keveredett Veres János pénzügyminiszter által felügyelt APEH öt évre visszamenőleg rendelt el vagyonvizsgálatot a két vezető fideszes politikussal szemben. Ugyan az adóhatóság és a kormány szerint semmi különös nincs abban, ha a vagyonosodási vizsgálat ellenzéki politikusokra is kiterjed, meglehetősen érdekes, hogy az Orbán Viktornak és Kubatov Gábornak küldött, októberi keltezésű APEH-küldemény alapjául szolgáló megbízólevelek sorszámai egymás után következnek.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint beigazolódott, hogy a kormányfő politikai célokra használja fel az állami hatóságokat a vele nem rokonszenvező emberek és politikai vetélytársai elcsendesítése vagy megfenyegetése érdekében. Megjegyezte: állnak a vizsgálatok elébe, de mindenkit megvédenek, akivel szemben a hatalom politikai alapon akar eljárni. Szijjártó Péter hozzátette, jogsegélyszolgálatot biztosítanak azoknak, akiket a hatalom vegzál, illetve a nyilvánosság erejével lépnek fel ezekben az ügyekben.
*
A Fidesz szerint a diktatúra eszköztárába tartozik az állami hatóságok politikai célokra való felhasználása. – A hatalom október 23-a környékén azt üzeni, hogy mindenki fogja be a száját, mert aki nem így tesz, az megütheti a bokáját – mondta Szijjártó Péter, aki szerint a korrupciós botrányok miatt végzetesen meggyengült miniszterelnök kizárólag hatalmának megtartására összpontosít. A Fidesz szóvivője felhívta a figyelmet arra, hogy a regisztrációs adójukat visszaigénylőkkel szemben a szokásosnál gyakrabban volt APEH-vizsgálat. Daróczi Dávid kormányszóvivő mindezt újabb hazugságnak és rosszindulatú támadásnak nevezte. – A Fidesz azt akarja elhitetni, hogy a politikusok különleges emberek, akiket nem ellenőrizhet az adóhatóság, mert ha megteszi, az rögtön politikai támadás – mondta Daróczi. A szóvivő ugyanakkor saját magával keveredett ellentmondásba, hiszen két napja még azt nyilatkozta a Hírszerző internetes portálnak, hogy vagyonosodási vizsgálatot „csak saját maguk ellen kezdeményezhetnének a politikusok, ám azt még akkor sem feltétlenül indítja el az adóhatóság”.
Az MSZP részéről azzal érveltek, hogy két szocialista képviselőnél is folytat az APEH szja-vizsgálatot. Csakhogy a személyi jövedelemadó befizetésének ellenőrzése és a mindenre kiterjedő vagyonosodási vizsgálat nem feltétlenül ugyanaz.
– Az APEH nem dolgozik politikai megrendelésekre – hangoztatta az adóhatóság sajtófőnöke. Bakonyi Ágnes visszautasította, hogy a miniszterelnök kezdeményezte volna a vizsgálatot. Ismeretes, Szikora János APEH-elnök abban az időszakban volt vezető munkatársa a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei APEH-igazgatóságnak, amikor az elítélt Kabai Károly és Veres János korábbi cége, a Bogát-Ferr Kft. hamis számlák alapján igényelt vissza 55 millió forint áfát. Bakonyi közölte: „az idén eddig 30 436 szja-vizsgálatot fejezett be az APEH, ezen belül 9716 vagyonosodási ellenőrzés volt. Ezenkívül még folyamatban van több ezer vizsgálat, ezekbe belefér, hogy politikusok is a revízió körébe kerüljenek”.
Az egész pályás letámadás másik tegnapi fejleménye: az MSZP szerint a Fidesz vélhetőleg csalással szedte össze népszavazási kérdéseihez a szükséges aláírásokat. Ezért a nagyobbik kormánypárt eljárás megindítására biztatta az ügyészséget. A Fidesz hangsúlyozta: a törvények szigorú tiszteletben tartásával jártak el az aláírásgyűjtés folyamán, és így tesznek a jövőben is. Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője úgy nyilatkozott: tegnap délután feljelentést tett egy magánszemély egy rádióadásra hivatkozva, megítélése szerint tiltott adatkezelést megvalósító címlisták miatt.
Vagyonelkobzás, börtön. Török Zsolt MSZP-s képviselő 2003-ban, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének megveretett elnökéről azt mondta: „Szász Károllyal és a vele hasonlókkal szemben úgy kellene eljárni, hogy vagyonelkobzás, és onnantól kezdve tárgyalunk, hogy meddig fog a börtönben ülni”.
Adakozott Demján. Öt év alatt egymilliárd – évente kétszázmillió – forint adomány kezelését bízza rá az Értetek Karitatív Egyesületre Demján Sándor nagyvállalkozó. Az egyesület elnökségi tagja a korábbi cégével 55 millió forintos áfacsalásba keveredett Veres János pénzügyminiszter felesége. Veresné Szabó Éva egyébként szocialista országgyűlési képviselő is. Demján alapítványán keresztül adományoz 26 Nyírbátor környéki – ez a pénzügyminiszter választókörzete –, illetve öt észak-erdélyi település halmozottan hátrányos helyzetű gyermekei nevelésének, taníttatásának támogatására. Egy lapunk birtokába került dokumentum szerint személyesen Veres János küldött levelet a nyírbátori térség polgármestereinek az induló karitatív program bemutatása céljából.
vezércikk a 7. oldalon