Az APEH kopogtat a potyautasoknál

Jövőre az APEH kopogtathat azoknál, akiknek nincs egészségügyi ellátásra jogosító biztosítotti jogviszonyuk. Rajtuk visszamenőleg is behajthatja a járulékot az adóhatóság, ám az egészségügyi ellátást tőlük sem tagadhatják meg.

2007. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte minden egészségügyi ellátás előtt ellenőrzik a jövőben a taj-szám alapján a beteg biztosítotti jogviszonyát. Ez számos helyen már hónapok óta gyakorlat, de az ellenőrzés elmulasztása ez év decemberétől – a háziorvosoknál 2008 júliusától – már büntetést is von maga után: az adott beteg után járó finanszírozás 10 százalékát visszatarthatják a szolgáltatótól. – Nem kell elvégezni a jogviszony ellenőrzését sürgősségi beavatkozásnál, vagy például az iskolaorvosi ellátásnál sem, hiszen a diákok alanyi jogon biztosítottaknak minősülnek – mondta el Farkasinszki Ildikó, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezetője.
A betegek szempontjából fontos változások januártól lépnek hatályba, ha nem tisztázott a biztosítotti jogviszonyuk, akkor arra kell számítaniuk, hogy az APEH „kopogtathat” náluk. Az egészségügyi ellátást egyébként mindenki megkapja továbbra is, függetlenül attól, hogy a beavatkozás előtti ellenőrzés milyen eredménnyel zárul. Ha az illetőnek az adatbázis szerint nincs vagy nem tisztázott a jogviszonya, erről írásban tájékoztatják. Megpróbálhatja tisztázni a jogviszonyát a megyei egészségbiztosítási pénztárnál, ellenkező esetben az OEP havonta továbbítja adatait az APEH-nak. Noha korábban szó volt róla, a biztosítotti jogviszonynyal nem rendelkezőknek sem kell kifizetniük az ellátás költségét, de ha kiderül, hogy önhibájukból nem fizettek járulékot, akkor azt kamatostól behajthatja rajtuk az APEH.
Farkasinszki felhívta a figyelmet: mindenki mögött kell lennie járulékfizetésnek. Van, aki maga köteles fizetni, vannak, akik után ezt a munkáltatónak kell megtennie. A gyermekek, a nyugdíjasok vagy éppen a szociálisan rászorulók után az állam fizet, az utóbbi kategóriába tartozóknak rászorultságukról az önkormányzattól kell igazolást kérniük. – A jogviszony meglétét nem befolyásolja, hogy a járulékot befizették-e valaki után, a lényeg, hogy az illető be legyen jelentve – hangsúlyozta, hozzátéve: nem fordulhat elő, hogy valakinek azért nincs biztosítotti jogviszonya, mert a munkáltatója bejelentette ugyan, de nem fizette be utána a járulékot.
Amikor az OEP elkezdte a jogviszony ellenőrzését, még csak körülbelül kilencmillió emberről tudták egyértelműen, hogy biztosított. Pár hónap alatt ez a szám 9,6 millióra nőtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.