Azt sem tudják, miről szavaznak

A több-biztosítós modell bevezetése az egészségügyben nem más, mint politikai csalás, a társadalombiztosítási kassza 1500 milliárd forintjának privatizálása – jelentette ki tegnap Pokorni Zoltán. Karsai József szerint az MSZP-frakció egy része nem is érti, miről szavaznak majd, s nem alakítaná át így a rendszert.

2007. 12. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke emlékeztetett arra, hogy az egészségbiztosítás magánosításáról szó sem volt a szocialisták választási programjában, így a koalíció egy régóta létező társadalmi szerződést rúg fel a tervezett intézkedésekkel. – Az osztozkodás és alku megszületett a tb-kassza pénze fölött, még az SZDSZ is meglepődött, milyen gyorsan beadta a derekát az MSZP-frakció Gyurcsány Ferencnek – jegyezte meg Pokorni. Hozzátette: mindenki előtt világos, hogy a hazánkban bevezetni tervezett rendkívül kockázatos rendszer sehol nem működik, ilyen torzót a világon senki sem javasolt az egészségbiztosítás terén. Pokorni úgy véli: a korrupció melegágya lesz, hogy az adminisztratív döntéseket hozó hivatalnokok megnyeréséért folyik majd a tényleges verseny. Az Egészségügyi Minisztérium erre úgy reagált: a Fidesznek nincsen önálló egészségügyi programja.
– Nem lett volna szabad támogatni a koalíciós javaslatot az egészségügyi biztosítási rendszer átalakításáról – nyilatkozta a Lánchíd Rádiónak Karsai József szocialista képviselő, aki már köszönő viszonyban sincs Gyurcsány Ferenccel. Egyébként Battonya polgármestere sem tiltakozott hétfőn, hiszen a javaslatot egyhangúlag támogatta a szocialista képviselőcsoport. Az MSZP képviselője elmondta: többen nem is értik, miről szólnak ezek. Karsai közölte, hogy korábban számos módosító indítvány érkezett a törvénytervezethez. Ezeket újra értékeli az MSZP-frakció, ezután döntenek a végső törvény megszavazásáról.

Az SZDSZ kitart ungár mellett. Az egészségügyi miniszter kitart Ungár Klára SZDSZ-es politikus kinevezése mellett, így ő marad az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettese. A néhány napja hivatalban lévő új vezető személyét már nemcsak az ellenzék, hanem az OEP-nél működő szakszervezet is kifogásolja. A Társadalombiztosítási Dolgozók Szakszervezete azt sérelmezi, hogy a kinevezésnél nem kérték ki a véleményüket, igaz, ez nem kötelező, de eddig ez volt a gyakorlat. Nem tartják megfelelőnek Ungár Klára ötéves egészségpolitikai gyakorlatát sem, amely elvileg pályázati feltétel volt. Mint arról lapunk is beszámolt, Pesti Imre, a Fidesz politikusa úgy fogalmazott: az SZDSZ egy olyan gazdasági szakembert ültetett az OEP főigazgató-helyettesi székébe, aki a szabad demokraták politikai és gazdasági érdekeit fogja képviselni. Horváth Ágnes tárcavezető lapunk kérdésére azt mondta: a szakszervezet panaszát felülvizsgálta, és elutasította. Ungár Klára pályázata megfelelt a kiírásnak, a főigazgató-helyettes alkalmas a poszt betöltésére – szögezte le.
Megkérdeztük az egészségügyi tárcát, hogy az új vezető hol töltötte ötéves egészségpolitikai gyakorlatát, a sajtóosztály azonban nem közölt konkrétumokat válaszában. Ezért megkerestük Ungár Klárát is, aki elmondta: 1990 és 1993 között országgyűlési képviselőként tagja volt az egészségügyi és szociális, míg 1994 és 1998 között az OEP-et ellenőrző bizottságnak. Vezető szakértője volt a Korszakváltás című SZDSZ-programnak, amely részletesen foglalkozik többek között az egészségüggyel is.
Amikor a Fidesz-kormány benyújtotta a háziorvosokra vonatkozó praxistörvényt, akkor az SZDSZ színeiben kidolgozott és benyújtott egy másik javaslatot annak kiterjesztéséről, de az nem ment keresztül az Országgyűlésen. A Manager Magazinban és a Népszabadságban is publikált egy-egy egészségüggyel foglalkozó cikket – tette hozzá Ungár Klára. (Z. N.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.