Eldőlt az egészségbiztosítás sorsa

A késő esti órákban az Országgyűlés elfogadta az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényt.

2007. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába „lebegtette” tucatnyi szocialista képviselő az utolsó pillanatig, hogy esetleg nemmel szavaz a tervezetre, végül egyetlen olyan kormánypárti politikus sem akadt, aki ezt megtette volna. A jelenlévő ellenzékiek mindannyian nemmel voksoltak, míg egy honatya, a hivatalosan függetlenként tevékenykedő Gyenesei István tartózkodott. A szavazás után Kóka János SZDSZ-elnök Horváth Ágnes egészségügyi miniszterhez sietett, és puszival gratulált neki. A szavazás utáni rögtönzött sajtótájékoztatón Kóka János úgy fogalmazott: megtörtént az, amire az SZDSZ másfél éve várt. – Lehetőség nyílik arra, hogy az ország kitörjön abból a bezártságból, ami megakadályozta, hogy javuljon az egészségügyi ellátás minősége. Abban bízunk, hogy a következő hónapokban a végrehajtási utasításokkal minden részletet ki tudunk dolgozni – mondta a pártelnök.
Horváth Ágnes azt mondta, jelentős nap volt ez, mert ez az első olyan változás, ami csak ad az embereknek, és nem vesz el semmit. Szerinte adja a választás lehetőségét a különböző egészségpénztárak között, adja az ellátás minőségének javulását, és sokat tesz a hálapénz megszüntetéséért. A tárcavezető arra a kérdésre, hogy miért nem tettek semmit azért, hogy az emberek legalább az alapvető változásokról tudomást szerezzenek a jogszabály elfogadása előtt, úgy fogalmazott: nincsenek elkésve a lakosság tájékoztatásával, az új rendszer ugyanis valójában csak 2009. január 1-jétől indul. A minisztérium sokat tesz majd a részletek megismertetéséért, például roadshow-kat is tervez. Lapunk úgy értesült, a szocialisták szeretnék elérni, hogy külön kormánybiztos irányítsa a biztosítási modellváltást.
Az egészségügyi biztosítási rendszer tegnapi név szerinti szavazásán egyébként az ellenzék soraiból hallatszó pfújolás követte Karsai József (MSZP) voksolását. A törvénytervezetet korábban élesen bíráló szocialista honatya ugyanis igent mondott a javaslatra. Karsai később lapunk érdeklődésére elismerte, tegnap délelőtt négyszemközt kívánt vele találkozni a miniszterelnök. A képviselővel folytatott beszélgetés alapján beigazolódtak azok az elképzelések is, amelyek szerint a kormányfő a „meggyőzés” szinte minden formájával élt a hezitáló szocialista képviselőkkel szemben. Karsai ugyanis kijelentette: „ha felállok a teremben, és nemet mondok a javaslatra, akkor a körzetembe feleannyi uniós forrásra sem számíthattunk volna”. Kérdésünkre, hogy mindez a Gyurcsány Ferenccel folytatott beszélgetésén hangzott-e el, valamint tekinthető-e mindez nyílt fenyegetésnek, Karsai részéről csak zavarodott mosolygás volt a válasz.
Munkatársunk egyébként megkeresett más olyan MSZP-seket is, akik néhány napja még azt állították, bizonytalanok abban, hogy december 17-én megszavazzák-e a törvényt. Garai István Levente például úgy fogalmazott, valóban sokáig bizonytalan volt, de úgy döntött, igennel voksol „a feljavított változatra”. Elsősorban azért – fogalmazott –, mert úgy látja, megvannak a garanciák a területi, kiskórházak fennmaradására. Egy másik, neve elhallgatását kérő baloldali politikus azt mondta, ő is sokáig bizonytalankodott, de végül a frakciófegyelem hatására döntött az igen szavazat mellett. Megemlítette azt is, hogy a Liga Szakszervezetek által tett felajánlás egységbe kovácsolta őket, sértőnek találták ugyanis, hogy a Gaskó István vezette szervezet kifizette volna azt a 100 ezer forintos pénzbüntetést, amelyet a nemmel szavazó szocialistákra vethetett volna ki a frakció.
Információink szerint tegnap este a szavazások alkalmával Áder János (Fidesz) vezette volna a Ház ülését, ám megváltoztatták az ülésvezetési rendet, hiszen végül Szili Katalin elnökölt. Így a szocialista házelnöknek nem kellett színt vallania az egészségbiztosítás átalakításáról.
Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezető elképesztőnek nevezte, hogy a több-biztosítós rendszer bevezetéséről szóló szavazáson a kormánypártok 123 biankó helyet adtak a kormánynak, egyelőre ismeretlen kormányrendeletek meghozatalára. Új korszak kezdődik az egészségügyben, a törvény kettészakítja a társadalmat, a leszakadó szegény rétegek eleshetnek, illetve nem juthatnak majd hozzá a jelenlegi szintű betegellátáshoz – hangsúlyozta Navracsics Tibor.
Tegnap délelőtt, a törvény végszavazása előtt néhány órával még mindig módosító indítványokat fogalmaztak az Egészségügyi Minisztériumban. Ezeket a több mint 100 pontot érintő előterjesztéseket az Országgyűlés egészségügyi bizottságának kora reggeli rendkívüli ülésén nem is tudták kiosztani. A Fidesz és a KDNP tiltakozásul kivonult a bizottság üléséről. Mikola István (Fidesz) leszögezte: nem vesznek részt ebben a kutyakomédiában, ami az ország legfontosabb törvényét jellemzi.
Figyelmet érdemel, hogy napközben az Országgyűlés házbizottsága váratlanul megváltoztatta a szavazások napirendjét. Az eredeti sorrend szerint az egészségbiztosítási törvényről hamarabb szavaztak volna, mint a jövő évi költségvetésről. Megfigyelők szerint ez az SZDSZ-nek jelentett volna „zsaroló pozíciót”, hiszen attól tehette volna függővé a költségvetés jóváhagyását, hogy a szocialisták megszavazzák-e biztosítási modellváltást. Erre azonban végül nem volt szükség, a végszavazás előtt ugyanis szinte mindenki biztosra vette, hogy az MSZP-sek egységesen az igen gombot nyomják meg. Este végül elfogadták a jövő évi költségvetéséről szóló törvényt, 206 igen, 167 nem szavazattal, tartózkodás nélkül. Ez a központi költségvetés bevételi főösszegét 7899,542 milliárd forintban, kiadási főösszegét 9017,138 milliárd forintban, hiányát pedig 1117,596 milliárd forintban állapítja meg. (A költségvetésről háttér a 13. oldalról)
A tegnap elfogadott törvényről a végső döntés Sólyom László köztársasági elnök mondja kil. Amennyiben aláírja a jogszabályt, akkor az jövő év januárban hatályba lép, és megkezdődik a több-biztosítós rendszerre való átállás. A törvény alapvetően változtatja meg a jelenlegi, egy állami biztosítóra épülő rendszert, beengedi a kötelező egészségbiztosítás területére a magántőkét. Az állam 22 egészségpénztárat alapít zárt körű részvénytársaságként, s ezek kisebbségi, 49 százalékos tulajdonrészét értékesítik magánbefektetőknek nyilvános árverésen. A pályázóknak az adott térségben élő állampolgárok után minimális 12 ezer forintot kell fizetniük. Ez azt jelenti, hogy ha minden térség a legalacsonyabb áron „kel el”, akkor 120 milliárd forint bevétel származik majd ebből. A pénz nagy részét egészségügyi fejlesztésekre kell fordítani, kisebbik részét pedig a majdan megalakuló egészségpénztárak állami részének alaptőke-emelésére használhatják fel.
Fennmarad ugyan a kötelező társadalombiztosítás, és továbbra is a jövedelem arányában fizetjük a járulékot, a jövőben a vegyes tulajdonú egészségpénztárak szervezik és finanszírozzák a járulékbevételekből a gyógyító szolgáltatásokat. A kormány azt ígéri, hogy a változásokkal hatékonyabbá válik a rendszer, a betegek jobb ellátást kapnak, annak ellenére, hogy az üzleti szereplők működési költségével és profitjával csökken az ellátásra fordítható keret. A pénztárak működési költségként bevételük 3,5 százalékát használhatják fel. A jelenlegi országos egészségbiztosítási pénztár 1,5 százalékot költ erre a célra, míg az új rendszerben az utódszervezete is ugyanennyit használhat fel. A pénztárak az első három évben nem vehetnek ki profitot, ám ezután az árbevételre vetítve maximum kétszázalékos nyereséget könyvelhetnek el. Ennek 51 százaléka természetesen az államot illeti meg.

Népszavazást kezdeményez Morvai. A tegnap elfogadott új egészségbiztosítási törvénnyel kapcsolatban megerősítő népszavazás megtartását kezdeményezte az Országos Választási Bizottságnál Morvai Krisztina jogász, egyetemi docens. Az alkotmány szerint amennyiben a népszavazás során az állampolgárok elutasítják a törvényt, az nem léphet hatályba.

Az utcán tiltakoztak. A Vértanúk terén demonstrációt tartottak tegnap este, tiltakozva a parlamentben zajló, több-biztosítóról szóló szavazás ellen. A rendőrség biztonsági okokból forgalomkorlátozásokat vezetett be a Parlament környékén. A képviselői irodaház felől terelésre kellett számítaniuk az autósoknak, míg az épület másik oldalán nem lehetett felhajtani a pesti alsó rakpartról. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.