Horváth Ágnes egészségügyi miniszter elmondta: csak azokat a gyógyszereket helyettesítheti egy másik medicinával a patikus, amelyeknél ezt az orvos nem tiltja, s a beteg is beleegyezik. Hozzátette: szerették volna, ha a patikusi ösztönző rendszer bekerült volna az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvénybe, de végül valószínűleg a költségvetési salátatörvény rendelkezik majd erről. Arra a kérdésre, hogy mekkora lesz majd az erre a célra fordítható összeg, a tárcavezető nem tudott biztosat mondani. Úgy tudjuk, körülbelül két-hárommilliárd forintról lehet szó.
Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke lapunk kérdésére úgy fogalmazott: támogatják az elképzelést, ami elsősorban nem érdekeltséget teremt az olcsóbb készítmények felírásához, hanem a meglévő ellenérdekeltséget csökkenti. Jelenleg ugyanis a patikus árrése annál kisebb, minél olcsóbb készítményt ad ki a betegnek. A működést az árrésbevételből kell biztosítanunk, s jelenleg minden forrásra szükségünk van az „életben maradáshoz”. Az elmúlt időszak kormányzati intézkedései ugyanis nagymértékben sújtották ezt a szektort, s rontották a jövedelmezőségét.
*
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete viszont tiltakozik a terv ellen, amely szerintük figyelmen kívül hagyja a szakmai szabályokat, versenyellenes és egymás ellen fordítja a patikusokat és a pácienseket. Megengedhetetlennek tartják, hogy a patikáknak gazdasági előnyük származzon abból, ha bizonyos termékeket szolgálnak ki, függetlenül attól, hogy a betegnek ténylegesen melyik készítményre van szüksége.
Az indítvány a piaci szabályok és a piaci működés felrúgásával mesterségesen generált monopolhelyzet kialakítására törekszik – teszik hozzá a gyártók képviselői. Különösen meglepőnek tartják ezt akkor, mikor a kormány épp a piaci verseny fokozását szorgalmazza.
Más szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy meg kellett volna vizsgálni egy olyan lehetséges rendszer előnyeit is, amely fix árrést biztosít a patikusnak.
Ez az érdekeltséget és az ellenérdekeltséget is kizárja döntésüknél.
A társadalombiztosítási kasszának egyébként nem hoz megtakarítást, ha a patikában az olcsóbb készítményt adják ki, hiszen ezek fix támogatásúak, azaz fillérre pontosan ugyanannyi az állami támogatás a drágábbnál, mint az olcsóbbnál, a különbözetet a beteg fizeti.
Mint ismert, az orvosoknál is bevezettek egy úgynevezett ösztönzőrendszert, ám ez nem jutalommal, hanem pénzbüntetéssel próbál a doktorokra hatni. Akkor szankcionálják őket, ha az országos átlagot meghaladó mértékű társadalombiztosítási támogatást használnak fel a betegeknek rendelt gyógyszerekhez.
Magyar Péter mellébeszélt, nem válaszolt arra a kérdésre, ki a Soros-ügynök