Nem hagyott sok időt Nicolas Sarkozy a mosolydiplomáciára, végigdolgozta a háromnapos öböl menti körutat. Magával vitte a kormány hat miniszterét, valamint befolyásos cégvezetőket, akik konkrét elképzelésekkel, aláírható szerződésekkel érkeztek Katarba, Szaúd-Arábiába és az Egyesült Arab Emírségekbe. „A polgári célú nukleáris energiához mindenkinek joga van” – mondta Sarkozy. Fel is ajánlotta a francia cégek tapasztalatát, valamint Franciaország gazdasági erejét az Arab-félsziget jövendő atomerőmű-építkezéseihez. Persze nem biztos, hogy Rijád szeretne atomerőművet, de korábban több vezető beszélt a lehetőségről.
A franciák nem szívesen maradnának le a fegyverpiacról sem, így a Sarkozy által októberben felállított „hadiszobán” keresztül a leendő kuncsaftok közvetlenül az állammal tárgyalhatnak a magáncégek elkerülésével, Rijád például csak így hajlandó. Marokkó, Algéria és Líbia is tudja, milyen az, amikor a francia elnök valóban elemében van. Ők készségesen rábólintottak, hogy az ottani nukleáris fejlesztéseket a franciák végezzék, a mérnököket pedig Franciaországban fogják kiképezni. A távoli horizontot kémlelve azt láthatjuk, hogy Kína felemelkedésének első számú nyertese Párizs akar lenni. Nem véletlenül utazott oda Sarkozy, tavaly novemberben állapodott meg az atomipari és repülési együttműködés fejlesztéséről.
Az új elnök érkeztével Franciaország folyamatosan növekvő tétekkel játszik, és senki sem képes ellenállni neki.
Sarkozy a nyáron elutazott az Egyesült Államokba is, hogy vakációja közben átugorjon George Bushhoz. Bár gazdasági teljesítmény és katonai potenciál szempontjából óriási a különbség a két ország között, a Washington által irányított gazdasági támadás az utóbbi időben nem olyan erőteljes, mint az államilag ösztönzött francia. Jacques Chirac államfő idején sem volt csendben Franciaország, ha saját érdekeinek képviseletéről volt szó, ám a Sarkozyre jellemző, mindent elsöprő aktivitás nagyon szokatlan. Úgy tűnik, a lehetőségeit tökéletesen kihasználó francia elnök akár még azok „hazai pályáján”, az öböl térségében is le tudja győzni az amerikai cégeket.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő