Rász al-Amud esetében a gondot az okozza, hogy a palesztinok a reménybeli jövendõ független államuk létrehozása esetén itt egy korridort terveztek, amelyen keresztül megközelíthetik a jeruzsálemi szent helyeket. Az amerikaiak nevében Condoleezza Rice külügyminiszter nyilatkozta azt, hogy Washington „nem tesz különbséget a ciszjordániai és a jeruzsálemi telepek között”, így követelik az építkezések azonnali leállítását. Ehud Olmert izraeli kormányfõ álláspontja szerint Bush 2004. április 14-i levelében azt állította, hogy „nem lehet figyelmen kívül hagyni a területek demográfiai realitását, s ennek kifejezésre kell jutnia az izraeli–palesztin tárgyalásokon is”.
Az elemzõk nem várnak sokat Bush látogatásától, ám politikai súlya miatt mégis felkorbácsolta a kedélyeket az egész országban. Jeruzsálemben hétfõ éjszaka hat fiatalembert fogtak el, akik az amerikai elnököt, Simon Peresz izraeli államfõt és Olmertet Jasszer Arafat néhai palesztin elnök híres kendõjében ábrázoló falragaszokat helyeztek el a városban. Bush érkezésére a jobboldali mozgalmak élõláncot terveznek a jeruzsálemi óvárosban, míg a baloldal tüntetni fog az amerikai konzulátus elõtt.
A Jerusalem Post izraeli napilap arról számolt be az utazás kapcsán, hogy az amerikaiak külföldi csapatok állomásoztatását fontolgatják Ciszjordániában. A katonák az izraeli visszavonulás és a palesztin hatóság elhelyezkedése közti idõben tartaná fenn a rendet. A tervben szó lehet NATO-csapatokról, vagy jordániai, esetleg egyiptomi katonákról. Bush az al-Arabija arab hírtelevíziónak nyilatkozva elismerte, hogy az izraeli telepfejlesztés a béke komoly gátja, ám nem ez az egyetlen téma, amelyet meg kíván tárgyalni. Tervük szerint az tel-avivi amerikai nagykövetség felügyelné Izrael telepfejlesztésének befagyasztását, a jeruzsálemi konzulátusuk pedig a palesztinok küzdelmét a terrorizmus ellen. Ilyen úton pedig el lehet jutni a békemegállapodáshoz 2008 végéig Washington szerint.
Katyusa Libanonból. Két, libanoni területrõl kilõtt rakéta csapódott be és robbant fel tegnapra virradóra az észak-izraeli Slómi határtelepülésen – közölte a rendõrség. A támadásban senki nem sérült meg, de egy ház erkélye megrongálódott. A támadást senki nem vállalta magára, ám az izraeli védelmi miniszter a Hezbollah síita radikális csoportot gyanítja mögötte. Megsebesült az ENSZ Libanoni Ideiglenes Haderejének legalább két spanyol katonája, amikor pokolgép robbant gépkocsijuk mellett Bejrúttól délre. (MTI)
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő