Bush a telepekrõl tárgyal Izraelben

Új te­lep fej­lesz­té­sé­be fog a na­pok­ban Iz­ra­el, ad­ta hí­rül a Haárec. A Je­ru­zsá­lem ke­le­ti ré­szén fek­võ Rász al-Amud te­le­pü­lé­sen 60 új la­kást épí­te­né­nek fel, amely így el­vág­ná egy­más­tól Cisz­jordá­niát és a Me­cse­tek Te­rét. Is­me­re­tes, Ge­or­ge Bush ame­ri­kai el­nök ma kez­di lá­to­ga­tá­sát Iz­ra­el­ben, amely­nek egyik fõ té­má­ja épp a te­le­pek fej­lesz­té­sé­nek fel­füg­gesz­té­se lesz.

2008. 01. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rász al-Amud ese­té­ben a gon­dot az okoz­za, hogy a pa­lesz­ti­nok a re­mény­be­li jö­ven­dõ füg­get­len ál­la­muk lét­re­ho­zá­sa ese­tén itt egy kor­ri­dort ter­vez­tek, ame­lyen ke­resz­tül meg­kö­ze­lít­he­tik a je­ru­zsá­le­mi szent he­lye­ket. Az ame­ri­kai­ak ne­vé­ben Condoleezza Rice kül­ügy­mi­nisz­ter nyi­lat­koz­ta azt, hogy Wa­shing­ton „nem tesz kü­lönb­sé­get a ciszjordániai és a je­ru­zsá­le­mi te­le­pek kö­zött”, így kö­ve­te­lik az épít­ke­zé­sek azon­na­li le­ál­lí­tá­sát. Ehud Olmert iz­ra­e­li kor­mány­fõ ál­lás­pont­ja sze­rint Bush 2004. áp­ri­lis 14-i le­ve­lé­ben azt ál­lí­tot­ta, hogy „nem le­het fi­gyel­men kí­vül hagy­ni a te­rü­le­tek de­mog­rá­fi­ai re­a­li­tá­sát, s en­nek ki­fe­je­zés­re kell jut­nia az izraeli–palesztin tár­gya­lá­so­kon is”.
Az elem­zõk nem vár­nak so­kat Bush lá­to­ga­tá­sá­tól, ám po­li­ti­kai sú­lya mi­att még­is fel­kor­bá­csol­ta a ke­dé­lye­ket az egész or­szág­ban. Je­ru­zsá­lem­ben hét­fõ éj­sza­ka hat fi­a­tal­em­bert fog­tak el, akik az ame­ri­kai el­nö­köt, Si­mon Peresz iz­ra­e­li ál­lam­fõt és Olmertet Jasszer Arafat né­hai pa­lesz­tin el­nök hí­res ken­dõ­jé­ben áb­rá­zo­ló fal­ra­ga­szo­kat he­lyez­tek el a vá­ros­ban. Bush ér­ke­zé­sé­re a jobb­ol­da­li moz­gal­mak élõ­lán­cot ter­vez­nek a je­ru­zsá­le­mi óvá­ros­ban, míg a bal­ol­dal tün­tet­ni fog az ame­ri­kai kon­zu­lá­tus elõtt.
A Jerusalem Post iz­ra­e­li na­pi­lap ar­ról szá­molt be az uta­zás kap­csán, hogy az ame­ri­ka­i­ak kül­föl­di csa­pa­tok ál­lo­má­soz­ta­tá­sát fon­tol­gat­ják Ciszjordániában. A ka­to­nák az iz­rae­li vis­­sza­vo­nu­lás és a pa­lesz­tin ha­tó­ság el­he­lyez­ke­dé­se köz­ti idõ­ben tar­ta­ná fenn a ren­det. A terv­ben szó le­het NA­TO-csa­pa­tok­ról, vagy jor­dá­ni­ai, eset­leg egyip­to­mi ka­to­nák­ról. Bush az al-Arabija arab hír­te­le­ví­zi­ó­nak nyi­lat­koz­va el­is­mer­te, hogy az iz­ra­e­li te­lep­fej­lesz­tés a bé­ke ko­moly gát­ja, ám nem ez az egyet­len té­ma, ame­lyet meg kí­ván tár­gyal­ni. Ter­vük sze­rint az tel-avi­vi ame­ri­kai nagy­kö­vet­ség fel­ügyel­né Iz­ra­el te­lep­fej­lesz­té­sé­nek be­fa­gyasz­tá­sát, a je­ru­zsá­le­mi kon­zu­lá­tu­suk pe­dig a pa­lesz­ti­nok küz­del­mét a ter­ro­riz­mus el­len. Ilyen úton pe­dig el le­het jut­ni a békemeg­állapodáshoz 2008 vé­gé­ig Wa­shing­ton sze­rint.
Ka­tyu­sa Li­ba­non­ból. Két, li­ba­no­ni te­rü­let­rõl ki­lõtt ra­ké­ta csa­pó­dott be és rob­bant fel teg­nap­ra vir­ra­dó­ra az észak-iz­ra­e­li Slómi ha­tár­te­le­pü­lé­sen – kö­zöl­te a rend­õr­ség. A tá­ma­dás­ban sen­ki nem sé­rült meg, de egy ház er­ké­lye meg­ron­gá­ló­dott. A tá­ma­dást sen­ki nem vál­lal­ta ma­gá­ra, ám az iz­ra­e­li vé­del­mi mi­nisz­ter a Hezbollah sí­i­ta ra­di­ká­lis cso­por­tot gya­nít­ja mö­göt­te. Meg­se­be­sült az ENSZ Li­ba­no­ni Ide­ig­le­nes Had­ere­jé­nek leg­alább két spa­nyol ka­to­ná­ja, ami­kor po­kol­gép rob­bant gép­ko­csi­juk mel­lett Bej­rút­tól dél­re. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.