Egyre több a brit katolikus hívő

VIII. Henrik angol király egykoron még saját vallást is alapított, hogy politikai céljait beteljesíthesse. Késõi utóda, II. Erzsébet királynõ viszont már azt tapasztalja, hogy az egykori birodalom minden tájáról odasereglett emberek felborították az anglikánok vallási egyeduralmát, és ma már Róma követõi vannak többen. Közéjük tartozik az egykori brit kormányfõ is.

2008. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyáltalán nem volt meglepõ Tony Blair katolizálása, ahogy az sem, hogy a politikus ezt nem miniszterelnöki megbízatása idején tette meg. A mindenkori miniszterelnök részt vesz ugyanis az anglikán püspökök kinevezésében, s ez gondot okozhatott volna. Hitbéli meggyõzõdését azonban nem rejtette véka alá Tony Blair, rendszeresen templomba járt, és négy gyermekét is katolikusnak kereszteltette meg, miként neje is a római rítust követi. Az MTI emlékeztet ugyanakkor, hogy a politikus hivatali ideje alatt több olyan állásfoglalást is megengedett magának, ami ellenkezik a katolikus elvekkel: támogatta például az õssejtkutatást, a meleg párok együttélésének polgári törvényesítését, továbbá az abortusz mellett tette le a voksát. Beszámolója szerint Blair sokat imádkozott azelõtt is útmutatásért, hogy elküldte volna a brit csapatokat Irakba. Rowan Williams anglikán püspök a BBC kérdésére sok sikert kívánt az egyháztól most távozó Blairnek „keresztény zarándokútján”.
Minthogy Blairnek semmiféle hatalma nincs a brit belpolitikában, akár magánügynek is lehetne tekinteni áttérését. Az aktus mégis azt jelzi, hogy a római katolikus egyház nemcsak a hagyományosan katolikus országokban és Afrikában jelent vonzó alternatívát, hanem Európa protestáns felében is. Az anglikán vallás az 1534-es születése óta mindig Anglia hitbizománya volt – a mindenkori brit uralkodó egyik hivatalos címe „az angliai egyház legfõbb kormányzója” –, és azóta sem terjedt el a brit gyarmatbirodalmon kívül. Azon belül viszont annál inkább, ezért is meglepõ a Christian Research nevû szervezet felmérése Nagy-Britannia vallási megoszlásáról.
A misék és istentiszteletek rendszeres látogatásairól szóló 2006-os felmérések azt mutatják, hogy 861800 katolikus vett részt minden vasárnapi misén, míg az anglikánok közül csak 852500 hívõ. Nem érdemes ugyanakkor elfelejteni, hogy a katolikus hívek száma a szigetországban hivatalosan 4,6 millió, miközben az anglikánok 25 millióan vannak. A Christian Research volt fõigazgatója, Peter Brierley szerint a változásban nagy szerepe volt a lengyel bevándorlóknak, akiknek 85 százaléka katolikus. Lengyelország európai uniós csatlakozása után legalább 300 ezer lengyel telepedett le Nagy-Britanniában a szigetországi hatóságok szerint, míg lengyel források egymillióról beszélnek, akiknek a fele Londonban és környékén él. Ugyancsak a katolikus közösséget erõsíti az afrikai bevándorlók egy része is. Szeptemberben az angliai anglikán egyház közölte, hogy 2000 óta stabilizálódtak a templomlátogatások, többévi hanyatlás után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.