Egyáltalán nem volt meglepõ Tony Blair katolizálása, ahogy az sem, hogy a politikus ezt nem miniszterelnöki megbízatása idején tette meg. A mindenkori miniszterelnök részt vesz ugyanis az anglikán püspökök kinevezésében, s ez gondot okozhatott volna. Hitbéli meggyõzõdését azonban nem rejtette véka alá Tony Blair, rendszeresen templomba járt, és négy gyermekét is katolikusnak kereszteltette meg, miként neje is a római rítust követi. Az MTI emlékeztet ugyanakkor, hogy a politikus hivatali ideje alatt több olyan állásfoglalást is megengedett magának, ami ellenkezik a katolikus elvekkel: támogatta például az õssejtkutatást, a meleg párok együttélésének polgári törvényesítését, továbbá az abortusz mellett tette le a voksát. Beszámolója szerint Blair sokat imádkozott azelõtt is útmutatásért, hogy elküldte volna a brit csapatokat Irakba. Rowan Williams anglikán püspök a BBC kérdésére sok sikert kívánt az egyháztól most távozó Blairnek „keresztény zarándokútján”.
Minthogy Blairnek semmiféle hatalma nincs a brit belpolitikában, akár magánügynek is lehetne tekinteni áttérését. Az aktus mégis azt jelzi, hogy a római katolikus egyház nemcsak a hagyományosan katolikus országokban és Afrikában jelent vonzó alternatívát, hanem Európa protestáns felében is. Az anglikán vallás az 1534-es születése óta mindig Anglia hitbizománya volt – a mindenkori brit uralkodó egyik hivatalos címe „az angliai egyház legfõbb kormányzója” –, és azóta sem terjedt el a brit gyarmatbirodalmon kívül. Azon belül viszont annál inkább, ezért is meglepõ a Christian Research nevû szervezet felmérése Nagy-Britannia vallási megoszlásáról.
A misék és istentiszteletek rendszeres látogatásairól szóló 2006-os felmérések azt mutatják, hogy 861800 katolikus vett részt minden vasárnapi misén, míg az anglikánok közül csak 852500 hívõ. Nem érdemes ugyanakkor elfelejteni, hogy a katolikus hívek száma a szigetországban hivatalosan 4,6 millió, miközben az anglikánok 25 millióan vannak. A Christian Research volt fõigazgatója, Peter Brierley szerint a változásban nagy szerepe volt a lengyel bevándorlóknak, akiknek 85 százaléka katolikus. Lengyelország európai uniós csatlakozása után legalább 300 ezer lengyel telepedett le Nagy-Britanniában a szigetországi hatóságok szerint, míg lengyel források egymillióról beszélnek, akiknek a fele Londonban és környékén él. Ugyancsak a katolikus közösséget erõsíti az afrikai bevándorlók egy része is. Szeptemberben az angliai anglikán egyház közölte, hogy 2000 óta stabilizálódtak a templomlátogatások, többévi hanyatlás után.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál