Per helyett több tíz millió forintos kompenzációban – a kiadásai megtérítésében – bízik az Europolis Kft., amely egészen a lefújásig versenyben maradt a kormányzati negyed megépítésére kiírt pályázaton – tudtuk meg. A cég a KÉSZ Kft.-vel közösen nyújtotta be pályamunkáját az óriásberuházásra, az eljárás eredménytelenségéről csak a napokban kaptak értesítést. A KÉSZ Kft. szintén mérlegeli a jogorvoslati lehetőséget, várhatóan az Europolishoz hasonlóan anyagi kompenzációt kér a kormányzattól. Mindeközben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kérdésünkre arról tájékoztatott: újra megbízzák Görözdi Györgyöt, Gyurcsány Ferenc régi ismerősét – aki korábban a KISZ-ben és a Szocialisták a Gyermekekért Alapítványban tevékenykedett – a kormányzati negyed projektiroda vezetésével. A szervezetnek hamarosan le kell tennie 2008-as üzleti tervét, ezután dönti el a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és az ÁPV Zrt. jogutódja, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., hogy mekkora költséggel és létszámmal gazdálkodjon idén. Megerősítették viszont: a minisztériumi épületek értékesítését és visszabérlését még vizsgálja a vagyonkezelő, vagyis a tárcák nem költöznek, de nem biztos, hogy az állam marad a patinás, főképp belvárosi épületek tulajdonosa. A költségvetési törvény mintegy 30 milliárd forinttal számol erre az évre az épületek eladásából.
– A kormányzati negyed megépítésének elmaradása eredményszemléletben nem érinti a költségvetést – hangsúlyozta tegnap Veres János pénzügyminiszter. Szerinte az eddig elvégzett munka az állami tulajdonban lévő területeket felértékelte. Mint fogalmazott, a kormány még nem határozta meg azt az összeget, amit a rendelkezésre álló és a költségvetésben szereplő keretből a projektiroda felhasználhat a további működése során.
A Fidesz szerint összevissza hazudik a kormány a meghiúsult kormányzati negyedről, ezért a szerződések nyilvánosságát követelik. Balsai István nem érti, ha a minisztériumi épületek eladásából tervezett, azonban most kieső 30 milliárdos bevétel Veres szerint nem jelent problémát, akkor a miniszter miért nyilatkozta korábban, hogy sikeres népszavazás esetén a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj megszűnése miatt kieső 20-25 milliárd forint szörnyű csapás lenne a költségvetésnek. Balsai István Cser-Palkovics Andrással közösen levelet írt Veresnek és Kiss Péter kancelláriaminiszternek, kérve a több mint 8 milliárdos telekvásárlási szerződés közzétételét.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?