Kormánynegyed: senki nem tud semmit

Totális káosz uralkodik az újonnan létrejött Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és a kormányzati negyed projektiroda háza táján – tudtuk meg. Eközben a Fidesz kiszámolta, hogy a Gyurcsány-kormány nagy ingatlanbiznisze kapcsán valójában 10,1 milliárd forintot „tapsoltak el”, a pénzből jutott kormány közeli személyeknek és a bírálóbizottságokban részt vevő szakértők érdekeltségeinek is.

2008. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunknak a projektiroda egyik munkatársa megerősítette, hogy tavaly év vége óta senkinek nincsen élő munkaszerződése, nincs irodájuk, internetes elérhetőségük, hiába hosszabbították meg – legalábbis a kormányszóvivő állítása szerint – a projektiroda működését 2008 végéig. Mint fogalmazott: a káosz és a fejetlenség uralkodott el, ami az egész kormányzati munkára jellemző. A Miniszterelnöki Hivatalban például napok óta nem tudták megmondani lapunknak, a kormányzati negyed kapcsán kihez és hová lehet fordulni. A nemzeti vagyonkezelőnél – ez a szervezet a jogutódja a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek és az ÁPV Zrt.-nek – egyelőre szintén nem tudtak felvilágosítást adni, mekkora költségvetéssel rendelkezik majd a kormányzati negyed projektiroda. Mint Száraz Gábor szóvivő közölte: hamarosan leülnek egyeztetni a projektiroda vezetőivel, kialakítják a feltételeket.
– A kormány hazudik. Nem csak 632 millió forintot költöttek el a kormányzati negyedre, valójában 10,1 milliárd forintot pocsékoltak el, ennyivel kell elszámolniuk a nagy ingatlanbiznisz kapcsán – jelentette ki tegnap Balsai István és Cser-Palkovics András. A két fideszes politikus a lefújt óriásberuházás helyszínénél, a Ferdinánd hídon kifejtette: több mint hétmilliárd forintot tesz ki a telekvásárlás, amelynek során ötmilliárd forintot adtak a MÁV-nak, s további kétmilliárdos köztartozást engedtek el a vasúttársaságnak. Emellett a múlt év végéig a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) keretében működő kormányzati negyed projektigazgatóságnál 2,756 milliárd forintot csoportosítottak át, valamint további 260 millió forintot költöttek el többek között a Gyurcsány Ferenchez köthető üzleti kör megbízásaira. Ezek között kitűnik az Országos Választási Bizottság SZDSZ-es delegáltjának, Poczkodi Balázsnak a húszmillió forintos ügyvédi megbízása. A tervpályázat egyik bírálójának, Hajdú Miklósnak a cége nyolcmillió forintért dolgozhatott, míg a kormányzati negyed monitoringjáért felelős bizottság egyik tagjának, Tunyogi Lászlónak az érdekeltségi körébe tartozó cég 6,5 millió forintos feladatot kapott. Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője szerint Gyurcsány Ferenc egy nagy „luxus- ingatlanbizniszt akart” megvalósítani, ez az oka, hogy a szociális válság közepette egyáltalán felvetődhetett a kormányzati negyed beruházásának gondolata.
– Kár nincs, ingatlanbefektetés van, új városközpont pedig lesz – reagált a Kormányszóvivői Iroda. A kabinet szerint az előkészítésre fordított pénz túlnyomó részét a telkek megvásárlása tette ki, nem veszett el sem az ingatlan, sem a pénz. Mint fogalmaznak, a többi költséget az előkészítő munkálatokra fordították, ezek segítségével épül majd meg a főváros új negyede.
Sehol nem tudnak választ adni arra a kérdésünkre, hogy megkezdődik-e idén a patinás minisztériumi épületek értékesítése, amelyeket egyes tervek szerint eladnának, majd visszabérelnék azokat a tárcák. A költségvetés ugyanis ebből a tranzakcióból csak idén harmincmilliárd forintos bevétellel számol, összességében pedig százmilliárd forinttal.
Szanyi Tibor (MSZP) szerint a kormányzati negyed egynegyedének meg kellene épülni, s a budapesti frakció támogatását kéri a javaslathoz – adta hírül az Info Rádió. A politikus szerint egy 1500-2000 ember befogadására alkalmas épületegyüttest kellene építeni a Nyugati pályaudvar mögötti terület egy részére, ahol a gazdasági tárca és a hozzá kapcsolódó háttérintézmények kapnának helyet. A Népszabadság ugyanakkor azt írta, hogy Szanyi az MSZP-frakció ülésén arról beszélt: a leendő irodaház befogadhatná a „legszétszórtabb minisztériumokat”, ráadásul a minisztériumok átmozgatásával felszabadíthatók lennének a jelenlegi belvárosi épületállomány legértékesebb és legkönnyebben eladható darabjai, így az építkezéshez szükséges pénz is költségvetési terhelés nélkül lenne előteremthető.

Elfelejtették értesíteni az egyetlen pályázót. A sajtóból értesült az Europolis Kft., amely az egyetlen érvényes pályázatot adta be a Kész Kft.-vel alkotott konzorcium tagjaként, hogy a kormány „megállítja” a kormányzati negyed beruházását. A cég kíváncsian várja a kormány válaszát, miért nem vette figyelembe a több tíz milliót felemésztő pályázati anyagot, és jogi eszközök igénybevételének lehetőségét értékeli. – Az Europolis tiszteletben tartja a kormány döntését a beruházás szüneteltetésével kapcsolatosan, de úgy gondolja, hogy mindenképpen elvárható lenne egy pontos, érdemi válasz – mondta kérdésünkre Széll Csaba, a cég ügyvezető igazgatója. A cégnél nagy érdeklődéssel hallgatták Veres János pénzügyminiszter értékelést arról, hogy a kormány által a MÁV-tól megvásárolt telkek értéke az előkészítő munkálatok következtében megnőtt. Mindez járulékos haszonból azonban nem részesedik az a pályázó, amely egyedüliként adott érvényes, kötelező érvényű pályázatot. Kérdésünkre, hogy milyen költséget jelentett a konzorcium számára a részvétel a pályázaton, Széll azt mondta, fél éven keresztül szakértők tucatjait foglalkoztatták, ami több tíz millió forintos költséget jelentett a két cégnek. (J. Gy.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.