Középületek veszélyben

Annak ellenére eladhatja a kormány a minisztériumi épületeket, hogy kedden bejelentették a kormányzati negyed 142,5 milliárd forintos projektjének felfüggesztését. A köztisztviselők nem költöznének ki, mivel – gazdaságilag nehezen indokolható módon – visszabérelnék az ingatlanokat az új tulajdonosoktól.

2008. 01. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2008-as költségvetés harmincmilliárd forintos bevétellel számol a minisztériumok épületeinek értékesítéséből, ám összességében mintegy százmilliárd forintot tenne ki az előzetes becslések szerint az állami ingatlanok eladásából származó forrás. A Magyar Nemzetnek tegnap sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarták a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél – ez az idén létrejött szerv kezeli az állami vagyont – a tárcák ingatlaneladásával és visszabérlésével kapcsolatos információkat, amelyeket a Napi Gazdaságnak nyilatkozva is kilátásba helyeztek.
*
Száraz Gábor, a vagyonkezelő szóvivője úgy fogalmazott, hogy amíg a kormányzati negyed építésére kiírt nyílt közbeszerzési eljárás nem zárul le hivatalosan, addig nem foglalkoznak a kérdéssel. – A közeljövőben azonban feltétlenül döntés születik a vagyonkezelőnél az épületek sorsáról – tette hozzá.
Ismeretes, a nyolc pályázóból hét még az eljárás vége előtt visszalépett a kormányzati negyed megvalósítására kiírt tendertől. Bár a kormánykabinet kedden határozott az óriásprojekt szüneteltetéséről, az egyetlen bennmaradt pályázó papíron még mindig esélyesnek számít a kivitelezésre. A valóságban azonban várhatóan néhány napon belül érvénytelenítik a pályázatot.
– Kormánydöntés egyelőre nem született a tárcák épületeinek eladásáról, a kérdés még nincs a kabinet napirendjén – nyilatkozta lapunknak Budai Bernadett kormányszóvivő. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint a kormányzati negyed nem volt más, mint a Gyurcsány-kormány nagy ingatlanbiznisze. – A miniszterelnök üzleti múltjából ismerhetjük az ingatlan-visszabérléseket. A Parlamenthez közeli Szalay utcai épület vagy a balatonőszödi kormányüdülő esetét, amelyek révén Gyurcsány Ferenc rendkívül jól járt, míg az állam rendkívül rosszul – jegyezte meg az ellenzéki politikus.
Az viszont biztos, hogy a miniszterelnök hamarosan átköltözik a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium épületébe. Az átépítésre ugyanis már tavaly megkötötték a szerződést 158 millió forint plusz áfa értékben.
A kormányzati negyed beruházására erre az évre továbbra is 8,2 milliárd forint áll a projektiroda rendelkezésére, amely az év végéig nem szűnik meg, és nem tudni, hogy mi lesz az pénz sorsa. Az iroda már eddig is elköltött, főképp bérezésre, 632 millió forintot. A nagyprojektek sorozatos kudarcairól Bajnai Gordon önkormányzati miniszter a héten úgy fogalmazott az Info Rádiónak: „Hosszú távon létrehozandó nagyprojekteket nem tudunk megtervezni, nem tudunk jól menedzselni. Ez a tudás, ez a fajta gondolkodás mintha hiányozna ebből az országból.”
– Akárhogyan is magyarázkodnak a koalíciós politikusok, a kormányzati negyed már biztosan nem épül meg – szögezte le tegnap Ughy Attila, a fővárosi városfejlesztési és városképvédelmi bizottság fideszes elnöke. Szerinte nem kellett volna hónapokig szórni a közpénzeket a megbukott presztízsberuházásra, hiszen az ügyben illetékes önkormányzati szaktestület két alkalommal is elvetette a kormányzati negyed tervét, mert azt megvalósíthatatlannak tartotta. A bizottsági elnök szerint elképesztő, hogy Veres János pénzügyminiszter kedden az MTV Este című műsorában azt nyilatkozta a 632 millió forint elköltését (amiben a MÁV-telek ára nincs benne) számon kérő kérdésre, hogy az vaskosan megtérülő befektetése a kormánynak. Az MSZP-s politikus szó szerint azt állította: „Létrejött egy olyan telek Budapesten, amely e nélkül nem lett volna meg.” – Bugyutának nézik az embereket: egy telek értékét az határozza meg, hogy mi építhető oda, nem pedig az, hogy mennyit költenek tervezésre és marketingre – szögezte le Ughy Attila.
Az ügyben még tavaly népszavazást kezdeményezett a terézvárosi ellenzék. Wertán Zsolt (KDNP) kerületi képviselő lapunknak elmondta: a javaslatot fenntartják, mert továbbra is nagy irodaházakat terveznek a telekre. Verók István, a VI. kerület MSZP-s polgármestere szerint viszont a népszavazás okafogyottá vált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.