A 2008-as költségvetés harmincmilliárd forintos bevétellel számol a minisztériumok épületeinek értékesítéséből, ám összességében mintegy százmilliárd forintot tenne ki az előzetes becslések szerint az állami ingatlanok eladásából származó forrás. A Magyar Nemzetnek tegnap sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarták a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél – ez az idén létrejött szerv kezeli az állami vagyont – a tárcák ingatlaneladásával és visszabérlésével kapcsolatos információkat, amelyeket a Napi Gazdaságnak nyilatkozva is kilátásba helyeztek.
*
Száraz Gábor, a vagyonkezelő szóvivője úgy fogalmazott, hogy amíg a kormányzati negyed építésére kiírt nyílt közbeszerzési eljárás nem zárul le hivatalosan, addig nem foglalkoznak a kérdéssel. – A közeljövőben azonban feltétlenül döntés születik a vagyonkezelőnél az épületek sorsáról – tette hozzá.
Ismeretes, a nyolc pályázóból hét még az eljárás vége előtt visszalépett a kormányzati negyed megvalósítására kiírt tendertől. Bár a kormánykabinet kedden határozott az óriásprojekt szüneteltetéséről, az egyetlen bennmaradt pályázó papíron még mindig esélyesnek számít a kivitelezésre. A valóságban azonban várhatóan néhány napon belül érvénytelenítik a pályázatot.
– Kormánydöntés egyelőre nem született a tárcák épületeinek eladásáról, a kérdés még nincs a kabinet napirendjén – nyilatkozta lapunknak Budai Bernadett kormányszóvivő. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint a kormányzati negyed nem volt más, mint a Gyurcsány-kormány nagy ingatlanbiznisze. – A miniszterelnök üzleti múltjából ismerhetjük az ingatlan-visszabérléseket. A Parlamenthez közeli Szalay utcai épület vagy a balatonőszödi kormányüdülő esetét, amelyek révén Gyurcsány Ferenc rendkívül jól járt, míg az állam rendkívül rosszul – jegyezte meg az ellenzéki politikus.
Az viszont biztos, hogy a miniszterelnök hamarosan átköltözik a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium épületébe. Az átépítésre ugyanis már tavaly megkötötték a szerződést 158 millió forint plusz áfa értékben.
A kormányzati negyed beruházására erre az évre továbbra is 8,2 milliárd forint áll a projektiroda rendelkezésére, amely az év végéig nem szűnik meg, és nem tudni, hogy mi lesz az pénz sorsa. Az iroda már eddig is elköltött, főképp bérezésre, 632 millió forintot. A nagyprojektek sorozatos kudarcairól Bajnai Gordon önkormányzati miniszter a héten úgy fogalmazott az Info Rádiónak: „Hosszú távon létrehozandó nagyprojekteket nem tudunk megtervezni, nem tudunk jól menedzselni. Ez a tudás, ez a fajta gondolkodás mintha hiányozna ebből az országból.”
– Akárhogyan is magyarázkodnak a koalíciós politikusok, a kormányzati negyed már biztosan nem épül meg – szögezte le tegnap Ughy Attila, a fővárosi városfejlesztési és városképvédelmi bizottság fideszes elnöke. Szerinte nem kellett volna hónapokig szórni a közpénzeket a megbukott presztízsberuházásra, hiszen az ügyben illetékes önkormányzati szaktestület két alkalommal is elvetette a kormányzati negyed tervét, mert azt megvalósíthatatlannak tartotta. A bizottsági elnök szerint elképesztő, hogy Veres János pénzügyminiszter kedden az MTV Este című műsorában azt nyilatkozta a 632 millió forint elköltését (amiben a MÁV-telek ára nincs benne) számon kérő kérdésre, hogy az vaskosan megtérülő befektetése a kormánynak. Az MSZP-s politikus szó szerint azt állította: „Létrejött egy olyan telek Budapesten, amely e nélkül nem lett volna meg.” – Bugyutának nézik az embereket: egy telek értékét az határozza meg, hogy mi építhető oda, nem pedig az, hogy mennyit költenek tervezésre és marketingre – szögezte le Ughy Attila.
Az ügyben még tavaly népszavazást kezdeményezett a terézvárosi ellenzék. Wertán Zsolt (KDNP) kerületi képviselő lapunknak elmondta: a javaslatot fenntartják, mert továbbra is nagy irodaházakat terveznek a telekre. Verók István, a VI. kerület MSZP-s polgármestere szerint viszont a népszavazás okafogyottá vált.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?