Távoli reménység a közel-keleti béke

Izraelnek észre kell vennie, hogy leghűségesebb nemzetközi szövetségesei is azt szeretnék, ha visszavonulna 1967-es határai mögé, tehát kivonulna Ciszjordániából és Kelet-Jeruzsálemből – jelentette ki Ehud Olmert a The Jerusalem Post című izraeli napilapnak. Az izraeli kormányfő arról is beszélt: reméli, hogy a jövő évben megszületik a végső megállapodás a palesztinokkal. A megegyezés azonban jelenleg az álom kategóriájába tartozik.

2008. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elősegítheti a megállapodás létrejöttét George Bush amerikai elnök is, aki a jövő héten érkezik Izraelbe. Az út során egyértelműen az annapolisi csúcstalálkozón született, igencsak vérszegény nyilatkozatot szándékozik támogatni, amely számára bel- és külpolitikai szempontból is nagyon fontos. Kérdéses ugyanakkor, hogy az egyelőre teljesen üres, semmiféle konkrétumot nem tartalmazó keretmegállapodást sikerül-e tettekre váltani. A résztvevők álláspontjai eddig jottányit sem közeledtek egymáshoz, legfeljebb elviekben értenek egyet, például abban, hogy béke kell. Az efelé vezető út azonban nem egyértelmű, s a mostani tárgyalássorozat sem kecsegtet sok reménnyel. Főként azért nem, mert csodának kell történnie a történelmi kiegyezéshez.
A 2007-es esztendő során megmutatkozott, hogy a Jasszer Arafat életében még egységesnek tűnt palesztin politikai elit széthúzó társaság, saját célokkal és érdekekkel. A Hamász ugyan megnyerte a választásokat, de mégis fegyveres puccsra volt szüksége tavasszal ahhoz, hogy átvegye a hatalmat a Gázai övezetben. Ciszjordániában a Fatah, Mahmúd Abbász elnök pártja az úr, és a nemzetközi segélyek is oda ömlenek – az a több mint hétmilliárd dollár is, amelyet a párizsi donorkonferencián kalapoztak össze Palesztinának –, míg Gáza, a palesztin területek legfejlettebb és legsűrűbben lakott része senki földjévé változott. Tárgyalások nincsenek a Hamász és az izraeliek között, és nem is várható előrelépés. Többek között azért nem, mert a Hamász nem hajlandó lemondani Izrael megsemmisítéséről, az izraeliek pedig emiatt nem ülnek le velük beszélgetni.
Az izraeli politikai elit éppolyan megosztott a kérdésben, mint a palesztin. Békét kíván a nép, ám a legtöbb izraeli politikus ezért nem hajlandó komoly áldozatokra. Az izraelieknél a földterület feladása könnyen hazaárulásnak minősülhet, így cseppet sem egyszerű végigvinni egy ilyen tervet a kneszszetben, még ha a kormány így is döntene. Más kérdés, hogy a szorult helyzetben levő Olmert egyáltalán nem szándékozik ilyen komoly lépést tenni, s a telepek fejlesztésével folyamatosan akadályozza a tárgyalások sikerét.

Csendes év. A 2007-es év biztonsági szempontból hosszú ideje a legcsendesebb volt Izraelben. A javuló tendenciák miatt úgy döntöttek, hogy megszüntetik a buszok utasainak átvizsgálását, amelyre 2001-től kezdve volt szükség. Tavaly 15 izraelit öltek meg, ez a szám a második intifáda kitörése óta nem volt ilyen alacsony. (S. L. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.