Elősegítheti a megállapodás létrejöttét George Bush amerikai elnök is, aki a jövő héten érkezik Izraelbe. Az út során egyértelműen az annapolisi csúcstalálkozón született, igencsak vérszegény nyilatkozatot szándékozik támogatni, amely számára bel- és külpolitikai szempontból is nagyon fontos. Kérdéses ugyanakkor, hogy az egyelőre teljesen üres, semmiféle konkrétumot nem tartalmazó keretmegállapodást sikerül-e tettekre váltani. A résztvevők álláspontjai eddig jottányit sem közeledtek egymáshoz, legfeljebb elviekben értenek egyet, például abban, hogy béke kell. Az efelé vezető út azonban nem egyértelmű, s a mostani tárgyalássorozat sem kecsegtet sok reménnyel. Főként azért nem, mert csodának kell történnie a történelmi kiegyezéshez.
A 2007-es esztendő során megmutatkozott, hogy a Jasszer Arafat életében még egységesnek tűnt palesztin politikai elit széthúzó társaság, saját célokkal és érdekekkel. A Hamász ugyan megnyerte a választásokat, de mégis fegyveres puccsra volt szüksége tavasszal ahhoz, hogy átvegye a hatalmat a Gázai övezetben. Ciszjordániában a Fatah, Mahmúd Abbász elnök pártja az úr, és a nemzetközi segélyek is oda ömlenek – az a több mint hétmilliárd dollár is, amelyet a párizsi donorkonferencián kalapoztak össze Palesztinának –, míg Gáza, a palesztin területek legfejlettebb és legsűrűbben lakott része senki földjévé változott. Tárgyalások nincsenek a Hamász és az izraeliek között, és nem is várható előrelépés. Többek között azért nem, mert a Hamász nem hajlandó lemondani Izrael megsemmisítéséről, az izraeliek pedig emiatt nem ülnek le velük beszélgetni.
Az izraeli politikai elit éppolyan megosztott a kérdésben, mint a palesztin. Békét kíván a nép, ám a legtöbb izraeli politikus ezért nem hajlandó komoly áldozatokra. Az izraelieknél a földterület feladása könnyen hazaárulásnak minősülhet, így cseppet sem egyszerű végigvinni egy ilyen tervet a kneszszetben, még ha a kormány így is döntene. Más kérdés, hogy a szorult helyzetben levő Olmert egyáltalán nem szándékozik ilyen komoly lépést tenni, s a telepek fejlesztésével folyamatosan akadályozza a tárgyalások sikerét.
Csendes év. A 2007-es év biztonsági szempontból hosszú ideje a legcsendesebb volt Izraelben. A javuló tendenciák miatt úgy döntöttek, hogy megszüntetik a buszok utasainak átvizsgálását, amelyre 2001-től kezdve volt szükség. Tavaly 15 izraelit öltek meg, ez a szám a második intifáda kitörése óta nem volt ilyen alacsony. (S. L. S.)
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő