Újabb őszödi trükk következhet

A Fidesz szeretné elkerülni, hogy a Gyurcsány Ferenc által meghonosított őszödi modell áldozatává váljanak a patinás minisztériumi épületek. Úgy tudjuk, erős nyomás nehezedik üzleti körökből a kormányra, hogy a lefújt kormányzati negyed ellenére, az eredeti terveknek megfelelően értékesítse a belvárosi állami ingatlanokat.

2008. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cser-Palkovics András, a legnagyobb ellenzéki párt helyettes szóvivője szerint a kabinetnek egyértelmű állásfoglalást kell tennie, mi történik a kormányzati negyed megépítése miatt eladásra szánt minisztériumi épületekkel és a költségvetésben tervezett, ebből származó 30 milliárd forintos bevétellel. A politikus emlékeztetett, hogy a balatonőszödi kormányüdülőt az állam adta el korábban a miniszterelnök cégének, majd ezt követően visszabérelte Gyurcsány Ferenc érdekeltségétől. Cser-Palkovics András felszólította a kormányt, álljon el attól a szándékától, hogy a visszabérlési technikával az őszödi modellt alkalmazza. A 30 milliárd forintos, minisztériumi épületek értékesítéséből előre tervezett bevételről szólva kifejtette: ha ebből az öszszegből kivonjuk a kormányzati negyed projektiroda működésére előirányzott 8 milliárd forintot, akkor még mindig 22 milliárdos bevételkieséssel kell számolni. Érdekesnek nevezte, hogy pénzügyminisztériumi források nem ítélik súlyosnak ezt a bevételkiesést, ugyanakkor ez az érvelés aláássa azt a kormányzati kommunikációt, amely a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj megszűnése miatt kieső, közel azonos összeget súlyosnak ítéli a költségvetési stabilitás szempontjából.
Mint arról beszámoltunk, totális káosz uralkodik az újonnan létrejött Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és a kormányzati negyed projektiroda háza táján. Lapunknak a projektiroda egyik munkatársa megerősítette, hogy tavaly év vége óta senkinek nincsen élő munkaszerződése, nincs irodájuk, internetes elérhetőségük, hiába hosszabbították meg – legalábbis a kormányszóvivő állítása szerint – a projektiroda működését 2008 végéig. Mint fogalmazott: a káosz és a fejetlenség uralkodott el, ami az egész kormányzati munkára jellemző. A nemzeti vagyonkezelőnél – ez a szervezet a jogutódja a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek és az ÁPV Zrt.-nek – egyelőre szintén nem tudtak felvilágosítást adni, mekkora költségvetéssel rendelkezik majd a kormányzati negyed projektiroda. Sehol nem tudnak választ adni arra a kérdésünkre, hogy megkezdődik-e idén a patinás minisztériumi épületek értékesítése, amelyeket egyes tervek szerint eladnának, majd visszabérelnék azokat a tárcák. Úgy tudjuk, csak a jövő héten kezdődnek meg a tárgyalások a kormányzati negyed projektiroda vezetője és a vagyonkezelő között, az egyezségre a kormánynak is áldását kell adnia. Információink szerint a kormányon erős nyomás nehezedik üzleti körökből, hogy végrehajtsa az ingatlanbizniszt, vagyis a lefújt óriásberuházás ellenére is értékesítse a frekventált helyen lévő patinás belvárosi ingatlanokat.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.