A felelősség a szocialista politikusoké

2008. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a kormánypártokon múlik, a szegényeknek és a nyugdíjasoknak nem sok esélyük lesz arra, hogy megfelelő és színvonalas egészségügyi ellátást kapjanak. Ezt Balsai István, a Fidesz országgyűlési képviselője, egykori igazságügy-miniszter mondta lapunknak adott interjújában. A szociális népszavazás kapcsán kiemelte: jó volna, ha mindenkiben tudatosulna, hogy itt nem az MSZP és a Fidesz hatalmi harcáról van szó. Az embereknek meg kell érteniük, hogy most a saját sorsuk a tét. Az egészségügyben végbemenő változásokról szólva úgy fogalmazott: amióta az őszödi ősbűnbe beleestek, és magával rántotta a miniszterelnök az MSZP teljes frakcióját Szili Katalinostul, azóta a szocialista képviselőcsoport sokkal nagyobb felelősséggel tartozik, mint az SZDSZ.


Az Egészségügyi Minisztérium 400 millió forintot, a Miniszterelnöki Hivatal pedig mintegy 1,5 milliárd forintot költ a „reformok kommunikációjára”, köztük az Új Magyarország propagandaújság terjesztésére. Alkotmányos vagy sem, hogy a kormány kifejti álláspontját a népszavazás kérdéseiről?
– Az alkotmány értelmében a kormánynak kötelező semlegesnek maradnia a népszavazási kampányban.
– Ezt kimondja az alkotmány?
– Nem csak az alkotmányból következik. Az Alkotmánybíróságnak is van egy nagyon fontos iránymutatása 1997-ből, amikor a földtörvény kapcsán gyűjtöttük az aláírásokat. A határozat pontosan kifejti, hogy a népszavazás a legfontosabb, közvetlenül gyakorolható alkotmányos jog, amelyhez az állami szerveknek meg kell adniuk minden segítséget, együttműködési kötelezettségük van. A kormánynak az alkotmányos jogok minél teljesebb gyakorlását kell elősegítenie az ellenkampány, az akadályoztatás, illetve ahelyett, hogy távolmaradásra buzdítson. Minden kormányzati kommunikációs forint azoknak az adófizetőknek a pénzéből is származik, akik szeretnék a népszavazást. Kisebbíteni, jelentékteleníteni a kérdéseket alkotmánysértő viselkedés.
– A kormány ugyanakkor azt állítja, hogy a törvényben előírt tájékoztatási kötelezettségének tesz eleget.
– Ha ez így lenne, akkor másfél évvel ezelőtt kellett volna tájékoztatniuk az embereket, amikor az MSZP– SZDSZ-koalíció társadalmi és szakmai egyeztetéseket mellőzve hozta meg döntését a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról. Amit most csinálnak, az ellentétes az alkotmány szellemével.
– Ha törvénysértők a kormány lépései, akkor miért nem tesz a Fidesz jogi lépéseket?
– Az Országos Választási Bizottsághoz fordultunk, kérve annak állásfoglalását az alkotmánysértő helyzet feloldására.
– Büntetőjogi lépésekre nincsen lehetőség?
– Büntetőjogi felelősséget akkor tudunk megállapítani, ha abban a helyzetben leszünk, hogy az elherdált pénzek sorsát meg tudjuk vizsgálni. Jelenleg az alkotmányos jogvédelmi eszközök közül választási kifogást tudunk tenni. Ha az OVB-döntés kedvezőtlen lesz, akkor a Legfelsőbb Bírósághoz fordulhatunk, s ha az is, akkor az Alkotmánybírósághoz, bár mire az utóbbi szervezet dönt, addigra befejeződik a népszavazás.
– Milyen népszavazási eredménnyel lenne elégedett?
– Csak egyfajta eredménnyel, ha érvényes és eredményes lesz a referendum. Afelől, hogy a választók többsége igennel fog szavazni, nincs kétségem.
– Viszont az érvényességgel lehetnek gondok. Miképpen tudják fokozni a szavazási hajlandóságot?
– Jó volna, ha mindenkiben tudatosulna, hogy itt nem az MSZP és a Fidesz hatalmi harcáról van szó. Az embereknek meg kell érteniük, hogy a saját sorsuk a tét akár a felsőoktatáshoz, akár az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés kérdésében. Horváth Ágnesnek és pártjának az az elve, hogy piacosítani kell az egészségügyet. Egészen hátborzongató volt hallani a miniszter beismerését, vagy elszólását, hogy az egészségügy semmi másról nem szól, mint a profitról. Lehullott a lepel. Ha a kormánypártokon múlik, a szegényeknek és a nyugdíjasoknak nem sok esélyük lesz arra, hogy megfelelő és színvonalas egészségügyi ellátást kapjanak.
– Az egészségügyi tárca szerint pótolhatatlan forráskiesést jelentene a vizitdíj eltörlése, amely által jelentősen, több tízezer forinttal csökkenne a háziorvosok jövedelme. Ehhez mit szól?
– Hazugság. Az orvosok finanszírozása, a mindenkit egyformán megillető egészségügyi ellátás megszervezése a kormány alkotmányban leírt kötelezettsége. Ha mást mondanak, akkor alkotmánysértő kijelentéseket tesznek. Ráadásul ezt a pénzt nem az orvosok kapják közvetlenül. Érdekes, hogy az abszurd és felesleges, adminisztrációs intézkedésekkel is terhelt kórházi széfbeszerzésre meg van pénz. A Gyurcsány-kormány célja, hogy megpróbálja az orvosokat szembeállítani a betegekkel.
– A legfontosabb kérdést, az egészségbiztosítás magánosításával kapcsolatos, törvényt megerősítő népszavazás kiírását nem fogja megszavazni a kormánykoalíció a hétfői parlamenti ülésen. Szili Katalin kifejezetten szerencsétlennek minősítette a Fidesz indítványát. Mit lépnek kedden?
– Az várható volt, hogy a szocialisták elutasítják a javaslatot. Meglepő volt azonban Szili Katalin véleménye, amely alapvető tájékozatlanságról árulkodik, s rossz fényt vet a parlament tisztségviselőire. Érvrendszere – amely szerint kevés az idő március 9-ig, s hogy ilyen alapon bármelyik törvényt népszavazásra lehetne vinni utólag, amely aláásná az Országház tevékenységét – az országgyűlési munkát kívülről figyelőhöz is méltatlan. A rendelkezésre álló idő bőségesen elegendő a negyedik kérdés szavazólapra tételéhez. A házelnök elfelejti, hogy a törvényt megerősítő népszavazást a képviselők 30 százaléka vetheti fel, de elrendeléséhez többségi döntés kell. Úgy érvel, mintha az ellenzék minden törvény kapcsán egymagában el tudná érni a megerősítő népszavazást. A továbbiakról szólva fontos, hogy Sólyom László köztársasági elnök most is megfogalmazhatja majd alkotmányossági aggályait, csak most nem a parlamenthez, hanem az Alkotmánybírósághoz fordulhat utólagos normakontrollért.
– Mint ahogy a Fidesz is az AB-hez fordulhat?
– Várhatóan így is történik majd.
– Részt vesznek fideszes aktivisták az Albert házaspár ugyanezen témában kezdeményezett népszavazásának aláírásgyűjtésében?
– A kérdést megfogalmazó házaspár és az aláírásokat gyűjtő több mint harminc szervezet sikerében érdekelt a Fidesz. Ugyanakkor a kezdeményezők kifejezetten azt kérték, hogy a pártok ebben ne működjenek közre. Ha jól tudom, már közel járnak a szükséges 200 ezerhez. A megerősítő népszavazás azért lenne hasznosabb, mert négymilliárd forintot lehetne megspórolni vele. Így viszont ősszel újabb referendumot kell majd tartani.
– Az ellenzék kommunikációjában lassan már közhellyé válik, hogy az SZDSZ a felelős az egészségügyben lezajlott, szinte semmilyen társadalmi támogatottságot nem élvező intézkedésekért, tervekért, mintha a szocialisták kívülállók lettek volna, akikre rákényszeríti a törpepárt az akaratát. Ön is így látja?
– Nagyobb, döntő felelősség terheli az MSZP több mint 190 tagú képviselőcsoportját, mint az SZDSZ-ét. Balatonőszödön is ők voltak ott, nem a kisebbik kormánypárt. Amióta ebbe az őszödi ősbűnbe beleestek, és magával rántotta a miniszterelnök az MSZP teljes frakcióját Szili Katalinostul, azóta az MSZP frakciója sokkal nagyobb felelősséggel tartozik, mint az SZDSZ. A szabad demokraták viszont a markukat dörzsölhetik, hiszen olyan mértékben erodálódott az MSZP morális hitele, hogy azt csinálnak velük, amit akarnak.
– A kabinet döntött a kormányzati negyed beruházás „megállításáról”. A bizniszt azonban nem fújták le teljesen, hiszen a gigaprojekt kudarca ellenére sem mondott le a Nemzeti Vagyonkezelő arról a tervről, hogy a minisztériumok által jelenleg használt épületeket értékesítsék. Aztán a tárcák visszabéreljék azokat…
– Ez egy horrorisztikus ötlet. Erre az évre 30 milliárd forintot terveztek be a költségvetésbe a minisztériumi épületek kiürítéséből, eladásából. A szakminiszter nem hivatalosan azt válaszolta nekünk, hogy amúgy is karcsúsításra van szükség, ezért elképzelhető, hogy az adott minisztérium kisebb területen működik majd az eddig használt épületében, a fennmaradó részét pedig kiadják vagy eladják. Ez az egyik verzió. A másik pedig, hogy az egész ingatlant értékesítik, aztán visszabérlik. Azaz a szó szoros értelemben kihúzzák maguk alól a talajt a tárcák, s óriási többletköltséget okoznak maguknak. Mindez a koncepciótlanságnak és a pazarlásnak olyan foka, amely példátlan.
– De van rá példa, a Moszkva téri postaszékházzal hasonló ügylet zajlik jelenleg.
– Sajnos manapság Magyarországon előfordulhatnak ilyen esetek. Viszont szerencsére a postaszékházra eredménytelen lett az első tender. Ezekre a konstrukciókra csak egyvalamivel, a büntető törvénykönyvvel lehet válaszolni, ugyanis a pazarlást, a hűtlen kezelést messze kimerítő magatartásokat mutatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.