A hátrányos helyzetű diákokon spórolnak?

Miközben Hiller István oktatási miniszter úton-útfélen arról beszél, hogy a jelenlegi oktatási kormányzat legfőbb célja a hátrányos helyzetű gyerekek esélyegyenlőségének javítása, a valóságban éppen az oktatási tárca nehezíti meg a szegény sorból származó gyerekek felzárkóztatását a nekik járó pénz visszatartásával. A minisztérium szeptember óta egyetlen fillért sem fizetett ki az Útravaló Program keretében meghirdetett és több mint húszezer diáknak járó ösztöndíjból.

2008. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kaposvári Széchenyi István Szakképző Iskola tanulói például azt mondták: nagyon nagy szükség lett volna a pénzre karácsonykor, de a szalagavató előtt is létfontosságú lett volna, ám egyik alkalomra sem jött meg a pénz, ráadásul arról sem tájékoztatták őket, hogy mikor kapják meg a nekik járó összeget. Bálintné Rehova Márta, az iskola igazgatóhelyettese az RTL Klub Híradójának kijelentette: a négy hónapra járó 16 ezer forint a hátrányos helyzetű családokban óriási öszszeg, ami sokszor alapvető fontosságú lehet.
*
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium támogatáskezelő igazgatósága lapunknak küldött válaszából kiderül, a helyzet még rosszabb: a késés ugyanis már több mint egy évre nyúlik vissza. Hunya Balázs igazgató szerint a továbbfutó ösztöndíjasok már a 2006/2007-es tanév szeptemberétől jogosultak az ösztöndíjra, az új rendszerre való átállás miatt azonban velük új szerződést kell kötni, csak ezután kerül sor a kifizetésekre. Azt ígérik, a ő támogatási szerződéseiknek kipostázása február 11-ig megtörténik, és miután ezek viszszaérkeznek, sor kerülhet a kifizetésekre. Összesen 7900 olyan diák van, aki 2007-ben pályázott először, az ő szerződéseiknek nagy része már visszaérkezett a tárcához, így hamarosan utalni fogják részükre az ösztöndíjat.
– Úgy tűnik, a Hiller István oktatáspolitikájának egyik zászlóshajójaként emlegetett Útravaló- program és az esélyegyenlőség javítása csak szavakban létezik – reagált a késésre lapunknak Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. A politikus szerint a hátrányos helyzetű gyerekeknek minden forint számít. Ők azért kapnak anyagi segítséget a tanuláshoz, mert enélkül nem tudnának harcba szállni a középiskolai helyekért, illetve az érettségiért. A pénz a tanulás költségeinek fedezésére kell, és erre akkor van szükség, amikor a kiadások jelentkeznek. Ha ezt féléves csúszással kapják meg, akkor súlyos hátrányba kerülnek a többiekkel szemben. Sió kijelentette: az oktatási tárca eljárása inkorrekt a diákokkal és az őket segítő tanárokkal szemben is.
A négy elemből (út a középiskolába, út az érettségihez, út a szakmához, út a tudományhoz) álló támogatási programot még Magyar Bálint vezette be a 2005/2006-os tanévben. Az ösztöndíjrendszer célja eredetileg az, hogy anyagi támogatással segítse a rászorulókat az általános iskola vagy a középiskola befejezésében, illetve a szakma megszerzésében. A pályázaton nyertes diákoknak havonta 3500-4500 forint, az őket segítő tanároknak – mentoroknak – pedig gyermekenként havi 4000 forint járna. A tanárok extra pluszpénzt kapnak, ha az általuk felkészített diák felsőbb osztályba lép. Harmincötezer forint jutalom jár, ha a hátrányos helyzetű diákot felveszik valamelyik középiskolába, és 40 ezer forintot kellene fizetni, ha a gyerek leérettségizik.

Egy éve nem akarnak fizetni. Lapunk már tavaly is cikkezett arról, hogy az Útravaló-program keretében megítélt ösztöndíjak kifizetésével komoly problémák vannak. Tavaly nyáron arról számoltunk be, hogy 2007 januárjától júniusig mintegy 770 millió forint elmaradást halmozott fel az Oktatási és Kulturális Minisztérium az Útravaló ösztöndíjprogramban részt vevő hátrányos helyzetű diákok és tanáraik kárára. A hat hónapos csúszást akkor is azzal magyarázták, hogy a gyorsabb és olcsóbb ügyintézés érdekében felbontották a szerződést az ösztöndíjak ügyével korábban foglalkozó Tempus Közalapítvánnyal, és új háttérintézménnyel, az Oktatási és Kulturális Minisztérium Támogatáskezelő Igazgatóságával működnek együtt. Azt mondták: az új rendszerre való átállás okozza a fennakadásokat, és azt ígérték, hogy az év végéig rendezik tartozásaikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.