Az iraki demokrácia ára

Ha veszel valamit, annak meg kell fizetned az árát – mutatta be egy hasonlattal Labíd Abbávi iraki külügyi államtitkár a hazájában végbemenő változásokat. Szerinte ugyan elkövettek hibákat a jelenlegi kormány tagjai, ám elkötelezettek a demokratikus Irak létrehozásáért.

2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Labíd Abbávi szerint az iraki probléma részét képezi, hogy sokak számára nem egyértelmű, milyen országot is szeretnének létrehozni. „Hiszünk abban, hogy a gondok megoldását a demokrácia jelenti” – közölte az államtitkár. Rámutatott, az iraki társadalomra jellemző sokszínűség mindenféle tekintetben előnyt jelent a demokratikus ország szempontjából, segíthet az ország szomszédaival való kapcsolatok fejlesztésében is. „Nem mondhatom, hogy megmutatjuk a követendő utat a többi államnak a térségben, ám azt igen, hogy a demokratikus, stabil és független Irak úttörő szerepet játszik”. Elismerte, hogy országa problémákkal küzd, ám szerinte a biztonsági helyzet sokat javult az utóbbi időben, s a szomszédos államokkal is fejlődnek a kapcsolatok.
Az Irakra jellemző demokratikus deficittel kapcsolatban Abbávi megjegyezte, hogy az irakiak történelmük során még soha nem tapasztalhatták meg a demokráciát, viszont az egypártrendszert, az elnyomást, az egyszemélyes diktatúrát igen. „Most Irak hirtelen szabaddá vált, az emberek elmondhatják véleményüket” – mutatott rá az államtitkár, elismerve, hogy az átmenet egyáltalán nem könynyű, hiszen egy sor új fogalommal csak most ismerkednek meg az irakiak. „Időbe kerül, áldozatokat követel, az út sem egyenes, és néhány zökkenő is van az előrehaladás során” – mondta Abbávi, aki ugyanakkor szilárdan kitartott amellett, hogy az ország politikai-gazdasági gondjait csak akkor lehet orvosolni, ha a társadalom is demokratikusan gondolkodik. „Az iraki kormány is követett el hibákat, ám biztos vagyok abban, hogy már nincs visszafordulás, Irakban soha többé nem lesz egypártrendszer, az összes gondunkra csak a demokrácia adhat megoldást” – mondta Abbávi. A háború során meghalt közel egymillió ember áldozatáról azt mondta: „Ha veszel valamit, meg kell fizetned az árát.” Az iraki kormány törekvése szerinte egyértelmű és nyilvánvaló, s azt is biztosra vette, ha ez további áldozatokkal is fog járni, végül sikerül megalkotni a demokratikus Irakot.
A külügyi államtitkár szerint senki nem tudhatta előre, hogy a háború ilyen szörnyű káoszba taszítja az országot, azt remélték, hogy a diktátor elmozdítása után elindulhat az ország fejlődése. „A megszállásnál rosszabb nem is történhetett volna Irakkal. Előzőleg mindenki együttműködött az amerikaiakkal, hogy megszabaduljunk a diktátortól. Ám amikor a felszabadító csapatok megszállókká váltak, az számos negatív eseményt idézett elő” – fogalmazott a politikus. Nem tudta megmondani, hogy az amerikaiak meddig maradnak Irakban, ám szerinte a jövőben a megszálló hadsereg sokkal inkább tanácsadó-kiképző erőként fog szerepelni az országban, mint harcoló egységként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.