origo.hu
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat
Tarlós: A három igen kötelez. A három igen győzelme a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlését jelenti, illetve azt, hogy nem vezetik be a tandíjat. A politikai következmények Gyurcsány Ferencen múlnak: ha nem mond le – ami várható –, akkor is megítéli személyét és a kormányt Európa és a piac. – Gyurcsány sikeres népszavazás utáni helyén maradása borítékolja pártjának 2010-es bukását – mondta Tarlós István tegnap szabolcsi kampánykörútján Balkányban. A népszavazásért felelős fideszes politikus felhívta a figyelmet a háziorvosok felelősségére, és arra kérte őket, ne kampányoljanak a népszavazáson való részvétel ellen. Rámutatott, nagyon méltánytalan dolog és a betegek bizalmával való visszaélés, ha arról próbálnak meggyőzni idős embereket, hogy ne menjenek el szavazni, vagy szavazzanak a vizitdíjra, mert orvosuknak arra a praxisfinanszírozás szűkítése miatt szüksége van. Hangsúlyozta, igazságtalan, hogy a jelenlegi kormányzat pénzt vont el a háziorvosoktól – ezt a polgári kormány vissza fogja adni – mondta. Tarlós úgy vélte, a háziorvosoknak addig is erkölcsi kötelességük kiállni a betegek érdekei mellett. (D. M.)
A veszprémi egyeztetés résztvevői egyöntetűen szakmai tárgyalásnak nevezték az összejövetelt, s közölték, ez nem egyedülálló abból a szempontból, hogy Gógl, Mikola és Rácz már több esetben folytattak korábban is szakpolitikai megbeszéléseket. A találkozó az egykori szocialista egészségügyi miniszter kezdeményezésére jött létre. Orbán Viktor azt hangsúlyozta, nem igaz, hogy fontos, országos erejű szakmai kérdésekben nehezen értenének szót azok a szakemberek, akiknek a politikai szimpátiájuk különbözik. – Nincs baloldali vagy jobboldali beteg, bármerre járok az országban, az orvosok félreteszik politikai nézeteiket – mondta. A Fidesz elnöke szerint az egészségügyi válságjelenségeket csak összefogással lehet megszüntetni, ezt ismeri fel az orvostársadalom is. Nélkülük nem lehet kezelni a bajokat, az egészségügyi rendszer jövőjére vonatkozó döntéseknél az orvostársadalomra is támaszkodni kell, akiknél erre megvan a szürkeállomány, a kapacitás és a fogadókészség egyaránt. Orbán felkérte a három volt egészségügyi minisztert, hogy a jövőben is működjenek együtt.
Rácz Jenő, az első Gyurcsány-kormány egészségügyi tárcavezetője is az összefogás fontosságát hangsúlyozta, mivel az ágazatban odáig fokozódtak a problémák, hogy azokat csak a szakma bevonásával lehet ésszerűen kezelni. A vizitdíjjal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az új adónem bevezetése óta 13-15 százalékkal csökkent az általa vezetett Csolnoky Ferenc Kórház járóbeteg-forgalma. A központi költségvetés megtakarításként értékeli a kialakult helyzetet, ám az intézmény emiatt kevesebb támogatásban részesül, vagyis kevesebb forrásból gazdálkodhat. Rácz külön kitért arra, hogy a tegnapi tárgyalások szigorúan szakmai alapon folytak.
Azzal kapcsolatban, hogy a vizitdíj, illetve a kórházi napidíj megszüntetésével súlyos tízmilliárdokat vonnának el az intézményektől és a háziorvosoktól, Gógl közölte: az alkotmány rögzíti a kormány felelősségét az egészségügyi ellátás finanszírozására és működtetésére. Mikola István pedig arra emlékeztetett, hogy a háziorvosoktól a vizitdíj bevezetése előtt elvonták teljes működési költségeik 10 százalékát. – Semmi másról nincsen szó, csupán arról, hogy az elvett pénzt adják vissza nekik – hangsúlyozta a fideszes szakpolitikus.
A volt miniszterek abban egyezségre jutottak, hogy népegészségügyi alapokon nyugvó egészségpolitikára lenne szükség. Egyetértettek abban is, hogy különösen a vidéki térségekben rendkívüli módon csökkent az emberek gyógyulási esélye, kilátástalan lett a helyzetük.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat
A főváros milliókat költ a chemszexfüggőkre
Várandósan kapta el a Covidot, elvesztette ikreit a magyar híresség
Magyar bort szolgálnak fel a világ egyik legjobb éttermében
Hopp! Tóth Gabi és Győzike is lenyomták Andrei Mangrát
Rossz hírt közölt a Guardian az ukránokkal: megvan az időpont, meddig háborúzhat Putyin
Élőben kelt ki Sallai Roland ellen az ingerült török szakértő + videó
Max Verstappen világbajnoki címe nem lehetett volna zűrösebb
Otthon aggódjon, asszonyom!
Feldühödött tömegtől kellett megvédeniük a mentősöket a rendőröknek
Egy tudományos celeb
Ennyi volt, Fekete-Győr búcsút mondhat a parlamentnek
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.