Kárenyhítésben bízik a Fidesz

A Fidesz fékezni szeretné a hétfőn elfogadott egészségbiztosítási törvény romboló hatásait, amely kapcsán a KDNP várhatóan az Alkotmánybírósághoz fordul – mondta kérdésünkre Mikola István. A Fidesz egészségpolitikusa a korábbi rossz példák ellenére is bízik abban, hogy a kormánypárti politikusok segítségével kárenyhítést végezhetnek.

2008. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki szakpolitikus szerint most az a legfontosabb, hogy megpróbálják megnyerni a következő időszakban a jobb érzésű szocialista képviselőket, hogy kárenyhítésként a törvény végrehajtását ütemében és hatásaiban fékezni tudják. Kérdés, hogy mire alapozva vár Mikola István mértéktartást a kormányoldaltól, hiszen eddig is többször nyilatkoztak úgy fideszesek, hogy bíznak az MSZP-s politikusok „lelkiismeretében” és „jó érzésében”, ám azok általában összezártak, tartották magukat a frakciófegyelemhez, Karsai József kivételével nem történtek kiszavazások.
Mikola tömeges emberkísérletként jellemezte az egészségbiztosítási törvényt, s örülne, ha homokszem kerülne a fogaskerekek közé, vagyis az államfő mégsem hirdetné ki a jogszabályt. – Csodák mindig történhetnek – fogalmazott a politikus. A fideszes honatya reméli például, hogy kárenyhítésként a fejkvótarendszer kialakításakor figyelembe veszik a régiónként eltérő népegészségügyi szempontokat.
Kérdésünkre – sikeres lehet-e az Albert házaspár által kezdeményezett népszavazás, amely a több-biztosítós rendszer megakadályozására irányul, holott a hétfőn elfogadott törvény preambulumába a kormánypártok tudatosan belevették: megmarad a szolidaritás és a nemzeti kockázatközösség, valamint marad az egy biztosító, csak több pénztárral – Mikola azt válaszolta: a jogszabály szelleme több-biztosítós rendszert vetít előre. Az egykori egészségügyi miniszter szerint az egyik legsúlyosabb hiányossága a törvénynek, hogy nem határozták meg benne, mi tartozik a jövőben a járulékfizetés fejében kötelezően nyújtandó szolgáltatások közé. Navracsics Tibor frakcióvezető arról beszélt, hogy az MSZP– SZDSZ-koalíció azért szavazta le a törvényt megerősítő népszavazás elrendelését, mert bár komoly ellenérvük nem volt, pontosan tudták: elbukna a törvény.
Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára reagálásában úgy vélte: egy, már elfogadott törvény megvalósítását illetlenség hátráltatni, az Albert házaspár kezdeményezéséről pedig azt mondta: az nem érinti a hétfőn elfogadott egészségbiztosítási törvényt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.