Menekültek kálváriája

2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több tízezer ember törte át a Gázai övezetet Egyiptomtól elválasztó rafahi határátkelő kerítését, mintegy megerősítve az ENSZ által megállapítottakat: a keskeny földsávban egyre elkeserítőbb körülmények uralkodnak. A boltok üresek, a lakosságnak nincs munkája, az „állami” alkalmazottak pedig nem kapnak fizetést, hiszen maga az állam sem létezik. Izrael ugyan hivatalosan 2005-ben kivonult a területről, ám Gáza mégsem szabad. Határait Izrael ellenőrzi.
A helyzet fonákságát jól jelzi, hogy hivatalosan a területet a Palesztin Nemzeti Hatóság irányítja, de azt 2007 közepén a Hamász radikális mozgalom emberei – akik egy évvel korábban megnyerték a választásokat – kifüstöltek onnan. A mintegy másfél milliós lakosságból egymillió az ENSZ által elismert menekült, de ők valójában nem gázaiak, hanem Izrael területéről érkeztek a nagyvárosba és környékére, a zsidó állam 1948-as megalakulását követően. Hatvan évvel ezelőtti kiűzetésük óta felnőtt egy nemzedék, amelynek tagjai már menekülttáborban születtek, s ott is haltak meg, ám azóta sem tudták rendezni státusukat. Az ENSZ határozata szerint az tekinthető menekültnek, akinek 1946 júniusa és 1948 májusa között a brit mandátum idején, Palesztina területén volt a lakóhelye, és az arab–izraeli konfliktus következtében kényszerült távozásra. A legtöbb ember továbbra is őrzi egykori háza papírjait, amelyekkel egy nap reményeik szerint visszatérnek otthonukba. Igen ám, de Izrael azokat a házakat már rég lerombolta, helyükön új lakónegyedek épültek fel, vagy a ház ugyan áll, de már más lakja.
Hogy visszatérhessenek egy nap a szülőházaikba, erre a most döcögősen megkezdett béketárgyalások ellenére vajmi kevés az esély. Izrael ugyanis ragaszkodik az állam „zsidó és demokratikus” jellegéhez, amelyet az esetleg visszatelepülő egymilliós gázai, valamint ciszjordániai és a szomszédos államokban tartózkodó menekültek óhatatlanul megkérdőjeleznének. Bár se Ciszjordánia, se a Gázai övezet nem tartozik egyetlen országhoz sem, az izraeli javaslatok szerint a szomszédos arab államoknak kellene befogadniuk a menekülteket, akik jelenleg nagyjából hárommillióan vannak. Az 1957-es homszi menekültügyi konferencián az arab államok kötelezték magukat, hogy nem adnak állampolgárságot a palesztinoknak, s ezt később az Arab Liga határozatban erősítette meg. Bár Jordánia később mégis adott útlevelet számos palesztinnak, a menekültek legnagyobb része azonban továbbra is menekülttáborban él Izrael határain kívül, borzasztó körülmények között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.