Horn Gábor, a kisebbik kormánypárt kampányfőnöke nyílt levélben szólította fel a vitákon való részvételre a Fideszt, amelyet eljuttatott Deutsch-Für Tamás elnöki kabinetfőnöknek, Tarlós István kampányvezetőnek és Kubatov Gábor pártigazgatónak, mondván, nem tudja, melyikük a kampány első számú irányítója. Horn Gábor szerint a pártok igyekeznek saját álláspontjukat bemutatni, de még nem volt mód az eltérő vélemények ütköztetésére, a felelős döntést megalapozó viták lefolytatására. A tervek szerint az SZDSZ-t ezekben Horváth Ágnes egészségügyi miniszter és Magyar Bálint, az SZDSZ oktatáspolitikusa képviseli majd.
Kérdésünkre Tarlós István kijelentette: ha akar valamit tőle, a szociális népszavazás politikai vezetőjétől Horn Gábor, akkor ne nyílt leveleket írogasson, hanem keresse meg. Hozzátette, de ne csak blöfföljön mint legutóbb, amikor az ATV-ben tartottak volna egy előre megbeszélt televíziós vitát kettejük részvételével, ám Horn Gábor előzetes ígérete ellenére megfutamodott, nem jelent meg, még a telefonját is kikapcsolta. – A Népszavazás 2008 kampányának politikai vezetőjeként eddig is készen álltam úgy az MSZP, mint az SZDSZ politikai vezetőivel vitára – jegyezte meg Tarlós István. A Fidesz részéről egyébként nemcsak Tarlós István, hanem Mikola István egészségügyi szakpolitikus és Pokorni Zoltán egykori oktatási miniszter ütközteti majd véleményét a politikai ellenfelekkel.
Előrejelzés és esélylatolgatás. A Nézőpont Intézet szerint 2,5–3 millió biztos igen szavazattal lehet számolni a március 9-i népszavazáson, és 75 százalékos esély van arra, hogy érvényes és eredményes lesz a referendum. Ez esetben négy lehetséges forgatókönyvvel lehet számolni: 40 százalékos esélye van a kormányfőt gyöngítő kormányátalakításnak, ez magával ránthatja Horváth Ágnes egészségügyi minisztert. Kisebb, 30 százalékos esélye a kormányfőcserének; egy vesztes szavazás után Gyurcsány Ferenc elveszítheti a győzni tudás képességét, illetve az ebbe vetett hitet. Kisebb a valószínűsége, de nem zárható ki a következmények nélküliség (20 százalék) és a pártelnökcsere (10 százalék). Ez utóbbival azt üzenhetné a szocialista párt, hogy a reformpolitika nem bukott meg, de teljes embert kíván. (B. B.)
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?