Remények a zászlón

Egy államnak, főként egy „újszülöttnek” nagy szüksége van a függetlenségét jelző szimbólumokra. Koszovó új lobogót kapott, bizonyítandó különállását. A csillagos zászlót eddig soha nem használták, és kicsit olyan, mintha a nemzeti identitás része helyett a vágyakat szőtték volna bele.

2008. 02. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koszovó soha a történelem folyamán nem volt független, legfeljebb széles körű autonómiát kapott a szerb anyaállamtól. Az ott élő albánok egyszerűen a kétfejű fekete sast formázó, vörös színű lobogót használták, mint a szomszédos Albániában élő testvéreik, a szerb lakosság pedig a szerbet vonta fel identitása jeleként. Koszovónak nem volt államisága, koszovói albán nemzettudat sem alakult ki. A politika boszorkánykonyháján mégis független államként születik meg ezekben a napokban Koszovó, amelynek dukál a saját zászló. Azt pedig első ránézésre a tovább agonizáló Jugoszlávia egy másik, vérben született államkezdeményétől, Bosznia-Hercegovinától kölcsönözte. Ez elsősorban azt jelenti, hogy mindkét esetben külföldi kezdeményezésre rajzoltak meg egy tartalmat nem hordozó szimbólumot. A zászló megalkotását az ENSZ által támogatott ideiglenes koszovói kormány kezdeményezte, de a pályázat kiírásakor kikötötte, semmiféle etnikai vagy nemzetiségi szimbólumot nem jeleníthet meg. Így lett „EU-kék”, hasonlóan a boszniaihoz, és kapott hat csillagot, jelképezve a hat nemzetiséget, amelyek közül az egyik, az albán a lakosság 90 százalékát teszi ki.
Nehéz ugyanakkor nem észrevenni az Európai Unió zászlajának hatását az új államok nemzeti jelképeire. Minthogy több nemzet fiait kell egyetlen lobogó alá gyűjteni, a mesterségesen, néhány nap alatt legyártott zászlók mind a jövendő EU-integrációba vetett hitet hivatottak megjeleníteni. A csillagok így lehetnek hivatalosan egyes nemzetrészek jelképei, mégis az unió csillagaira hasonlítanak, egyáltalán nem véletlenül.
Előre megjósolható, hogy kevesen fogják a vállukra tetoválni a koszovói zászlót, hasonlóan a boszniaihoz. Amíg az – politikai korrektségből – nem képes jelképezni az ott élő embereket, hanem kilúgozott álszimbólum marad, addig arra sem alkalmas, hogy maga köré csoportosítsa a lakosságot (nemzetről ez esetben nem beszélhetünk). A tévesen nemzeti lobogóként elfogadott zászló egyértelműen az adott közösség rövid távú vágyait fejezi ki, miközben semmit nem mond a népről magáról.
Bosznia-Hercegovina 1998 óta nem tudja megszokni saját zászlaját, nagy nehezen elfogadott dallamú himnuszának pedig nincs szövege a nemzetiségek széthúzása miatt. Koszovó hasonló problémákkal fog szembesülni, ha egyáltalán eljut erre a szintre valamikor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.