Rétvári Bence gyors győzelemben bízik

Első fordulós győzelemre készül a Fidesz és a KDNP támogatásával induló Rétvári Bence Újbudán, ahol vasárnap tartják az elhunyt Deák András megüresedett helye miatt az időközi országgyűlési képviselő-választást. A mandátumért négyen versengenek, közülük az SZDSZ–MSZP és az MDF jelöltje már bent ül a T. Házban, a szocialisták átadták a terepet a szabad demokratáknak.

2008. 02. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Eddig Angyalföldön és a Fővárosi Közgyűlésben politizált; milyen kötődése van Újbudához?
– Gyermekkoromban költöztünk családommal a kerületbe, itt nőttem fel, itt töltöttem gimnáziumi és egyetemi éveimet is. Régóta járok a Szent Imre-templom közösségeibe, a cserkészévek is idekötnek, ismerem az itteni emberek gondolkodását, főképp a fiatalokét. 2006-ban országgyűlési képviselőjelöltként Angyalföldön indultam, jelenleg fővárosi képviselő vagyok. Érdemes még megjegyezni, hogy 33 ezer ember lakik ebben a választókerületben, s mindig jobboldali képviselő futott be. Csapody Miklós előbb MDF-es, majd Fidesz–MDF-es jelöltként győzött, 2006-ban pedig az elhunyt kereszténydemokrata Deák András nyert. A legutóbbi választásokon azonban már csak ötszázalékos különbség volt az ellenzéki jelölt javára a második fordulóban.
– Ezek szerint most is arra készül, hogy szoros lesz a választás eredménye?
– Reményeink szerint már az első fordulóban mandátumot szerzek. Erre megvan az esély.
– Sokan úgy vélik, hogy az MSZP lényegében feladta ezt a kerületet, sejtve, hogy ebben a politikai légkörben és az újbudai körzetben nincs esélyük a választáson. Ezért is adták oda a jelöltállítás lehetőségét az SZDSZ-nek…
– Szerintem az MSZP gyávaságból nem állított jelöltet. Egyrészt féltek, hogy leszerepelnek a választáson. Másrészt trükkök százait vetették már be eddig is a referendum elhúzása céljából, hogy kikerüljék a választói véleménnyel való közvetlen találkozást. Hiszen a népszavazás elhúzása is arról szólt, hogy az embereknek ne legyen lehetőségük véleményt nyilvánítani a kormány intézkedéseiről. Én járom a körzetet, mindennap standolunk az utcán, s érzem is a választási hangulat fokozódását.
– Az is figyelemre méltó, hogy a négy jelöltből kettő, a kormánypártok által támogatott Lakos Imre és az MDF-es Csapody Miklós már bent ülnek a parlamentben, így sokat nem veszíthetnek. Az SZDSZ még azt a politikusát sem nevezte meg, akit Lakos esetleges jó szereplése után, a 2006-os pártlista alapján bejuttatnának az Országgyűlésbe. Mit gondol minderről?
– Tóth Zoltán választási ügyekkel foglalkozó szakember, aki MSZP-s kormányzat idején volt állami tisztviselő, azt nyilatkozta nemrég, hogy az lenne tisztességes, ha ezek az urak lemondanának az egyébként listáról szerzett mandátumukról az egyéniképviselő-választás előtt. Akkor éreznék ugyanis a kerületi lakosok, hogy komolyan az ő érdekeiket akarja képviselni. Hiszen azzal, hogy ők nem kockáztatnak semmit, számukra nincs tétje a választásnak. A kormánypártok és az MDF úri huncutságát várhatóan nem fogják díjazni a választók.
– Milyen választási ígéretekkel verseng, amelyeket parlamenti képviselőként ténylegesen meg is tudna valósítani?
– Országgyűlési képviselőként leginkább javaslatokat tudnék benyújtani a parlamentben. Arról, hogy mit tud az ember megvalósítani, vannak már tapasztalataim a Fővárosi Közgyűlésből, ahol a legtöbb ellenzéki javaslatot leszavazta az egyfős többségű kormányoldal. Bár üdítő kivétel volt az úgynevezett kismamabérlet, amit már korábban nagyon sokszor felvetettem. De most úgy néz ki, mégis megvalósul, április 1-jétől bevezetik. Ez alapján kedvezményes bérletre lesznek jogosultak azok, akik gyermeknevelési támogatásban részesülnek, vagyis a gyesen, tgyáson, gyeden lévő édesanyák, édesapák. Ugyanez már működik Sopronban, Szolnokon, Kaposváron. Jó lenne országos szinten kiterjeszteni a javaslatot minden tömegközlekedési eszközre. Amikor ilyen nagy a népességcsökkenés, akkor ennek a javaslatnak szimbolikus jelentősége is van. Ezenkívül mindent megteszek a családi típusú adózás bevezetéséért, amely a KDNP első számú indítványa. A konkrét helyi sajátosságok kapcsán az egyik legnagyobb problémát a 4-es metró jelenti. Az embereket meg kell óvni az építkezés okozta károktól. A metró különleges beruházás, harmincévente van ilyen, a jogszabályok viszont átlagépítkezésekre szólnak. Különleges jogi szabályozás lenne szükséges, könnyíteni kell az embereknek a bizonyítás terheit, egyszerűbbé kell tenni számukra, hogy hozzájussanak a nekik járó azonnali és teljes kártérítéshez.
– Ezek szerint az országos ügyek, a népszavazási kérdések ugyanolyan súllyal esnek latba a kampányában, mint a helyi témák?
– A választókerületben élő 33 ezer embert ugyanúgy érinti a vizitdíj, a tandíj, a kórházi napidíj vagy az egészségbiztosítás privatizációja, mint az ország más pontjain élőket. Ugyanakkor a kisebb, helyi vonatkozású problémák is nagyon boszszantók tudnak lenni. A 4-es metrónak három megállója épül a kerületben, a választókerület tele van graffitikkel. Megkerestem például a metró-projektigazgatóságot, hogy az építkezés támfalaira, kerítéseire festett graffitik helyett legyenek gyerekrajzok. Az emberek többségétől pozitív visszajelzést kaptam e tekintetben. A teljes fejetlenségnek egyébként jó példája, hogy a 4-es metró egyik megállóját a Fehérvári úton építik, nem pedig a közeli, csaknem húsz busz megállójának helyet adó Kosztolányi téren. Lakos Imre XI. kerületi alpolgármester elismerte, hogy hibás döntés volt. Erre csak azt tudom mondani, megvolt a lehetősége, miért nem szólalt fel időben a kerületi emberek érdekében. Ehhez kapcsolódik még, hogy 2005-ben Lakos Imre arról beszélt: 2009-ben már az 5-ös metró első szakaszán is utazhatunk. Na persze, egyelőre a 4-es metró első üteme sincsen készen.
– Lényeges pontja a kampányának a fiatalok elvándorlásának megakadályozása. Ez a probléma itt hatványozottabb méreteket ölt, mint Budapest többi részén?
– Kétfajta elvándorlás létezik: a családosok főleg az elővárosokba, az agglomerációba menekülnek. Eddig 400 ezer ember költözött ki Budapestről Demszky Gábor regnálása alatt. Sajnos ezen nem lehet csodálkozni, hiszen sokan szeretnék a gyermekeiket egészségesebb környezetben felnevelni. A pályakezdők, egyetemisták köréből pedig rendkívül sokan vándorolnak ki az országból. Azt tapasztaltam, hogy a fiatal orvosok több mint fele már elhagyta az országot – megfogadták Gyurcsány Ferenc tanácsát –, s aki ambiciózusabb, az nemcsak egy-két évig marad külföldön, hanem tartósan. Ez óriási vesztesége az országnak, hiszen a legjobb képességű fiatalok vándorolnak el. Ha egy fiatal azt látja, hogy Hamburgban ösztöndíjat kap, ellenben Magyarországon tandíjat kell fizetnie, akkor miért választáná hazánkat? Éppen nekik kellene jövőképet, tisztességes munkalehetőséget adni.
– Óriási tiltakozást váltott ki a XI. kerületi önkormányzat vezetésének előterjesztése, amellyel a Farkasréti úti iskola működtetését átadnák egy magánalapítványnak, s így fizetőssé válna az oktatás az intézményben. Ebbe az iskolába jár Gyurcsány Ferencnek és Lakos Imrének is az egyik gyermeke.
– Az iskola magánkézbe adásának az az alapja, hogy a kerületben az MSZP és az SZDSZ mellé felsorakozott az MDF-es helyi elnök, aki egyébként alpolgármesterséget vállalt. Ezzel a nagykoalícióval tudják a többséget biztosítani. Az a szörnyű, hogy volt egy népakarat, amely nem kívánt hatalmat adni Molnár Gyula kezébe a képviselő-testületben, az MDF azonban átállt a szocialisták oldalára, asszisztál az iskola bezárásához. Emellett olyan kormányzattal állunk szemben, amelyik csak pénzügyi szempontból nézi a dolgokat, egyik napról a másikra akar túlélni. A fejlesztéseket nem hosszú távon szemléli, csak tűzoltó jelleggel itt-ott renovál. Nekünk az a feladatunk, hogy a lakosság, a civil szervezetek bevonásával a következő két évben megvédjük azokat az értékeket, amelyek a helyi közösségnek fontosak.
– Az ellenjelöltjeik programjában ugyanakkor költséges beruházások szerepelnek, az önökéből hiányoznak a nagyszabású tervek. Ez hogy lehet?
– Mindenki tudja, hogy nem fognak gigantikus források a rendelkezésünkre állni. Nem nehéz várost és életminőséget fejleszteni százmilliárdokból. Csak hol vannak azok a százmilliárdok? Még a metróépítkezés első szakaszának sincs meg a fedezete! Én igyekeztem olyan programpontokat felsorakoztatni, amelyek – látva az anyagi helyzetet – akár kevesebb pénzből is megvalósíthatók. Meg kell találnunk továbbá azokat a programpontokat, amelyek kevés pénzzel, inkább jogszabály-módosításokkal kivitelezhetők.
– Keresztülszelve a választókerületet, rossz közúti, forgalmi állapotokat, bezárt üzleteket, lerobbant házakat, beépített zöld területeket láttam. Parlamenti képviselőként nyilván nem válthatja meg a világot e tekintetben, de a választópolgárok ezeket az áldatlan állapotokat is hozzákötik a képviselőjükhöz.
– Ez az állapot pontos lenyomata Demszky Gábor működésének, erről kevésbé tehetnek a kerületi polgármesterek. 1300 hektár zöld terület eltűnt Budapestről, ami a levegő romló minőségében és a zsúfoltságban érezteti hatását. Ha ma jön egy befektető, kiszemel magának egy területet, ahol valamit szeretne a saját elképzelései szerint megvalósítani, akkor ezt meg is tudja tenni, nem kell alkalmazkodnia semmilyen városfejlesztéshez, mert a budapesti vezetés a tervet igazítja a befektető magánérdekeihez. A közlekedés terén is siralmas a helyzet. A Lágymányosi hídon a Horn-kormány óta nem jön át az 1-es villamos, bár a sínek talpfájának helye ott van. Budapesti szintű elképzelés arról, hogyan kellene ennek a városnak működnie, nincs. Jó lenne végre egy olyan főpolgármester, aki gazdája a fővárosnak, a fővárosi cégeknek és a fővárosi fejlesztéseknek is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.