Spórolnak az új egyetemi tankönyveken

Egyetlen fillérrel sem támogatja a felsőoktatási tankönyvek fejlesztését és gyártását az oktatási tárca – tudta meg lapunk. Az új kiadványok támogatása és a hallgatóknak járó árkedvezmény helyett csak a könyvtáraknak ad némi pénzt, hogy a rászorulók kikölcsönözhessék a kiadványokat. A könyvtáraknak azonban a vásárláshoz önerőre van szükségük, ami sokuknak nincs, ráadásul a kötetek a folyton változó tananyag miatt néhány év alatt elavulnak.

2008. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke lapunknak elmondta, személyesen is egyeztetett Manherz Károllyal, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkárával, de nem sok eredménnyel; tavaly nem kaptak pénzt fejlesztésre és gyártásra, s ezt visszamenőleg sem kompenzálják. Csupán annyit sikerült elérni, hogy az egyetemi könyvtáraknak ártámogatást adnak a könyvek megvásárlásához – közölte. A könyvtárak – a 2007. évre visszamenőleg – 80 millió forintos keretre pályázhatnak. Zentai szerint ez az összeg nagyon csekély, elég, ha azt nézzük, hogy tizenegy évvel ezelőtt az oktatási tárca még hatszázmillió forinttal támogatta a gyártást és a fejlesztést. Hozzátette: félő, hogy a pénzszűkében lévő intézmények még ezt a keretet sem tudják felhasználni, ugyanis a pénzből a tárca csak a megvásárolni kívánt könyv árának 40 százalékát állja, a maradék 60 százalékot a könyvtáraknak kellene kifizetniük, amire Zentai szerint az intézmények jó része nem képes.
*
A szakember kijelentette: ha a gyártóknak nem adnak pénzt fejlesztésre, akkor nem fognak megjelenni új könyvek a piacon, ráadásul a változó adatok és tananyag miatt a régi kiadványokat is időről időre frissíteni kell. Az MKKE elnöke szerint Manherz Károly azt ígérte neki, hogy márciusban döntenek arról, idén adnak-e pénzt fejlesztésre, vagy sem, és ha igen, mennyit.
Az oktatási tárca közleménye szerint azért kell a kiadók támogatása helyett a könyvtárak vásárlását elősegíteni, hogy a hallgatók minél több szakirodalmat használhassanak a könyvtári kölcsönzés keretében, és ne kelljen valamennyi kiadványt megvenniük, vagy pénzhiány esetén – jogsértő módon – lefénymásolniuk. A minisztérium a támogatást a Könyvtárellátó Nonprofit Kft.-n keresztül juttatja el a könyvtárakhoz oly módon, hogy a kiadóktól megrendelt könyvek vételárának 40 százalékát kifizeti.
Emlékezetes: az oktatási tárca tíz évvel ezelőtt még hatszázmillió forintot adott erre célra, az állami pénz azonban folyamatosan csökkent, 2006-ban már csak 100 millió forintot kaptak a kiadók, 2007-ben pedig semmit. Az MKKE szerint a támogatás megvonása következtében csak tavaly több mint ezerféle szakkönyv nem kerülhetett piacra. Az állami támogatás nélkülözhetetlen lenne, hiszen enélkül nem csupán a könyvkiadás, de a felsőoktatás is súlyos válságba kerül. A bolognai folyamat új követelményeket hozott, amelyeknek csak új kiadványokkal lehet megfelelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.